10 markat e veturave që u japin pronarëve më pak probleme mekanike

Firma e kërkimit të tregut JD Power lëshoi ​​në qershor renditjen e saj në 2019 për markat më të besueshme të automobilave.

Firma mati numrin e problemeve të raportuara nga klientët gjatë 90 ditëve të para të pronësisë për automjetet e tyre të reja. Cilësia e përgjithshme e automjeteve nuk ka ndryshuar nga viti 2018, vitin e parë që nuk është përmirësuar që nga viti 2014.

Hyundai Motor Group zuri tre vendet e para me markat e saj Genesis, Kia dhe Hyundai për të dytin vit radhazi. Ford dhe Toyota secili kishte dy marka që bënin top-10.

Këto janë 10 markat më të besueshme të automobilave, bazuar në numrin e tyre të problemeve të raportuara për 100 automjete. Mesatarja e industrisë ishte 93 probleme për 100 automjete.

10. Toyota

Toyota Land Cruiser.

Probleme për 100 automjete: 90

9. Lexus

Lexus LS500.

Probleme për 100 automjete: 90

8. Dodge

Karikuesi Dodge.

Probleme për 100 automjete: 90

7. Nissan

Nissan Altima.

Probleme për 100 automjete: 86

6. Chevrolet

Bolt Chevrolet.

Probleme për 100 automjete: 85

5. Lincoln

Lincoln Navigator.

Probleme për 100 automjete: 84

4. Ford

Ford Fusion.

Probleme për 100 automjete: 83

3. Hyundai

Hyundai Kona.

Probleme për 100 automjete: 71

2. Kia

Kia Stinger.

Probleme për 100 automjete: 70

1. Genesis

Genesis G90.

Probleme për 100 automjete: 63

*Material i përgatitur nga portali SCAN. Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

The post 10 markat e veturave që u japin pronarëve më pak probleme mekanike appeared first on ShqipMedia.

SMART PUBLISHER

AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey