116-vjeçarja shërohet nga koronavirusi

Një grua 116-vjeçare në Turqi i ka mbijetuar COVID-19, sipas djalit të saj, duke e bërë atë një nga pacientët më të moshuar që mundi sëmundjen.

Ayse Karatay tani është transferuar në një repart normal, i tha djali i saj, Ibrahim, agjencisë së lajmeve Demiroren të shtunën.

“Nëna ime u sëmur në moshën 116-vjeçare dhe qëndroi në njësinë e kujdesit intensiv për tre javë. Shëndeti i saj është shumë i mirë tani dhe ajo po bëhet më mirë”, tha ai.

Murgesha franceze Andre u shërua nga COVID-19 në shkurt, ditë para ditëlindjes së saj të 117-të. Ajo është personi i dytë më i vjetër në botë që mundi virusin.

Ayse, nga Emirdag në Afyonkarahisar, Turqia perëndimore, u trajtua në spitalin e qytetit Eskisehir pasi u sëmur dhe rezultoi pozitiv me COVID-19 muajin e kaluar.

Ibrahim ka thënë se ajo kishte marrë vetëm një dozë të vaksinës kineze Sinovac para se të sëmurej, duke shtuar se ajo ndoshta ishte infektuar nga një anëtar i familjes.

Ayse lindi gjatë Perandorisë Osmane, kur datat e sakta të lindjes u regjistruan rrallë zyrtarisht.

Mundesia me shume...
Pamje me shume...
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey