153 dëshmitarë në procesin kundër Thaçit dhe të tjerëve

Prokuroria e Gjykatës Speciale ka kërkuar që të ketë masa mbrojtëse për disa prej dëshmitarëve që janë pjesë e rastit ndaj krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Në seancën statusore për Thaçin e të tjerët, Prokuroria ka bërë të ditur se në këtë rast janë 153 dëshmitarë të përfshirë, shkruan Reporteri.net.

Prokurorja e Speciales ka thënë se Gjykimi ndaj ish krerëve të UÇK-së mund të fillojë në verën tjetër.

Sipas saj nuk ka arsye pse gjykimi ndaj Hashim Thaçit dhe të tjerëve të mos nisë në verën e vitit 2021.

Kjo është kundërshtuar nga avokatët mbrojtës, të Thaçit e Veselit cilët kanë dhënë se kjo është një çështje e komplikuar dhe mund të duhen deri në 18 muaj deri në fillimin e gjykimit.

Ben Emerson, avokat i Veselit ka thënë se gjykimi nuk mund të nisë para qershorit të viti 2022.


Tronditëse: Dyshohet se burri nga Ferizaji e abuzoi seksualisht djalin e vëllait


Një person rreth moshës 33-vjeçare nga Ferizaj është arrestuar mesditën e së shtunës në Ferizaj. Ai po dyshohet se ka Read more


Ish themeluesi i LPK-s, zbulon fakte tronditëse për Rexhep Selimin


Ish-anëtari Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, Rexhep Selimi doli ditën e djeshme për herë të parë para Gjykatës Speciale. Selimi është Read more

The post 153 dëshmitarë në procesin kundër Thaçit dhe të tjerëve appeared first on ShqipMedia.

Mundesia me shume...
Pamje me shume...
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey