Breshëri dëmton të mbjellat në Korçë, fermerët: Shteti të na kompensojë dëmet, bujqësia është i vetmi burim…

Dëme të shumta janë shkaktuar në disa zona të Fushës së Korçës nga breshëri i rënë një ditë më parë. Më të dëmtuara janë të mbjellat ne fshatrat Vashtmi, Ciflig, Dishnice dhe Bulgarec.

Kjo situatë i ka dëshpëruar fermerët e këtyre fshatrave, të cilët shprehen se gjithë investimi i tyre shkoi dëm në 20 minuta.

Fermerët i drejtojnë sytë nga shteti për t’u rimëkëmbur, pasi bujqësia është i vetmi burim që ata kanë për te mbajtur familjen.

Sipas te dhënave paraprake janë rreth 1 mije hektar të mbjella me grurë, patate, qepe, dhe kultura të tjera bujqësore që janë dëmtuar nga breshëri ndërsa dëme më të vogla janë shënuar në pemëtari. /Balkanweb

The post Breshëri dëmton të mbjellat në Korçë, fermerët: Shteti të na kompensojë dëmet, bujqësia është i vetmi burim… appeared first on Hapur.Behu pjese e LAJME.mk , kliko LIKE fanpage ne facebook me posht!
Nga LAJME.mk June 15, 2018 4:32 pm ne Lajme. ne link https://lajme.mk/?p=138203
Nese ky postim qe eshte bere ne faqen Lajme.mk prek privatesin e dikujt ose eshte lajm abuzues ju lutem na shkruani ne email [email protected] lajme.mk ose ne fanpage facebook ose ContactUs, dergo linkun e mesiper qe te fshihet. Nuk mbajme pergjithesi per ndonje lajm qe eshte postuar qe eshte publik ne gjithe mediat. Ju faleminderit