FIFA merr vendimin: Kupa e Botës 2026, në SHBA, Kanada dhe Meksikë

Kupa e Botës 2026 do të mbahet në Shtetet e Bashkuara, Kanada dhe Meksikë, pasi oferta e përbashkët e tyre mundi propozimin e Marokut për ta pritur atë.

Aksioni “United 2026” u përzgjodh nga vendet anëtare të FIFA, duke fituar 134 vota krahasuar me 65 për Marokun. Turneu 2026 do të jetë më i madhi i Kupës së Botës ndonjëherë, me 48 ekipe që do luajnë 80 ndeshje për 34 ditë.

Si Meksika ( në vitin 1970 dhe 1986) ashtu edhe Shtetet e Bashkuara ( në vitin 1994) kanë organizuar më parë Kupat e Botës. David Beckham dhe Donald Trump ishin mes atyre që më parë mbështetën ofertën e Amerikës së Veriut.

The post FIFA merr vendimin: Kupa e Botës 2026, në SHBA, Kanada dhe Meksikë appeared first on Gazeta Shqiptare Online.Behu pjese e LAJME.mk , kliko LIKE fanpage ne facebook me posht!
Nga LAJME.mk June 13, 2018 1:38 pm ne Lajme. ne link https://lajme.mk/?p=134876
Nese ky postim qe eshte bere ne faqen Lajme.mk prek privatesin e dikujt ose eshte lajm abuzues ju lutem na shkruani ne email [email protected] lajme.mk ose ne fanpage facebook ose ContactUs, dergo linkun e mesiper qe te fshihet. Nuk mbajme pergjithesi per ndonje lajm qe eshte postuar qe eshte publik ne gjithe mediat. Ju faleminderit