Kaosi me emigrantët, Salvini: BE të flasë tani ose të heshtë përgjithmonë!

GazetaShqip Bota
GazetaShqip Bota

Anija “Aquarius” me 629 refugjatë libianë, e bllokuar në det të hapur nga një vendim për të mos pranuar emigrantë në portet e tyre nga Italia dhe Malta, i është drejtuar tashmë Valencias, portin e së cilës e arrin në fundjavë, por në BE ajo është kthyer në fenomen që ka bërë të “shpërthejë” sërish debati.

Franca dhe Italia janë futur në një lojë të ashpër deklaratash mes tyre, ku Macron e ka etiketuar fqinjin juglindor si “cinik” dhe të papërgjegjshëm”, por përgjigja për BE-në ka ardhur nga ministri i Brendshëm, Matteo Salvini.

“Nëse Evropa dëgjon, të flas një herë tani ose përgjithmonë të heshtë. Ne nuk mund t’i akomodojmë të gjithë”, ishte mesazhi i fortë i Salvinit për BE, e cila nëpërmjet kancelares gjermane Merkel dhe Antonio Tajanit ka shprehur mbrëmjen e kaluar shqetësimin se një krizë mund të shpërthejë.

“Është një vëmendje që nuk ka qenë kurrë më parë, është një mundësi për të luajtur kartat mirë”, u shpreh më tej Salvini, për të lënë të kuptohet se Italia është investuar në një lojë politike të rëndësishme.

Me një mesazh ironik nga Senati, Salvini falënderoi edhe Spanjën për “gatishmërinë” për të pranuar emigrantët e Aquarius. Lideri popullit i Lega Nord dukej që po ironizonte Spanjën, kur tha: “Shpresoj të jenë kaë të gatshëm dhe në të ardhmen”.

“Unë falënderoj Spanjën dhe falënderoj zemrën e mirë të Sanchez dhe shpresoj se do të jetë në gjendje të ushtroj bujarinë e tij në javët e ardhshme, duke pasur hapësirë ​​për ta bërë këtë”, u shpreh Salvini.

Ai i kujtoi BE-së, se Italia mirëpret 170 mijë emigrantë dhe Spanja vetëm 16 mijë. “Unë nuk dua që fëmijët të vendosen në një anije të frymëzuar dhe të vdesin në Mesdhe, sepse dikush i mashtron ata se në Itali ka punë dhe një shtëpi për të gjithë”, shtoi ai.

13 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)Behu pjese e LAJME.mk , kliko LIKE fanpage ne facebook me posht!
Nga LAJME.mk June 13, 2018 1:39 pm ne Bota. ne link https://lajme.mk/?p=134883
Nese ky postim qe eshte bere ne faqen Lajme.mk prek privatesin e dikujt ose eshte lajm abuzues ju lutem na shkruani ne email [email protected] lajme.mk ose ne fanpage facebook ose ContactUs, dergo linkun e mesiper qe te fshihet. Nuk mbajme pergjithesi per ndonje lajm qe eshte postuar qe eshte publik ne gjithe mediat. Ju faleminderit