Liban, vajza me pantallona të shkurtra për turizmin në verë

Ato janë femra, të reja dhe me pantallona të shkurtra. Këto janë kërkesat për rojet e reja urbane të qytetit të Brummana, në Liban. Për shumicën, ato janë studente femra që zgjodhën të punojnë për komunën gjatë verës. Kryetari i bashkisë, Pierre Achkar donte që qyteti të ishte i gatshëm për të mirëpritur turistët gjatë sezonit të verës, si nga pikëpamja e numrit të agjentëve të punësuar dhe imazhit “më perëndimor” që vendi mund t’u japë vizitorëve. Në rrjetet sociale, megjithatë, ka më shumë kritika sesa vlerësime. Për shumë përdorues, ky është një diskriminim seksist.

Uniforma e re – T-shirt e zezë, kapelë e kuqe dhe atlete të bardha. Por mbi të gjitha pantallona të shkurtra. Ato do të duhet të vijnë në punë në këtë mënyrë, stjuardet e reja të Brummanas, vetëm për sezonin e verës.

Sipas Ziad Baraoud, ish-ministri i Brendshëm, ligji libanez nuk bën asnjë referencë për llojin e uniformës që veshin oficerët sezonalë të trafikut, të rekrutuar nga komuna. Jo vetëm kjo, por çdo qytet mund të zgjedhë uniformën që duhet të veshin në llojin e tyre stjuardët sipas kodit të veshjes, duke u bazuar në zonën në të cilën ata duhet të punojnë. Brummana është një lokalitet turistik dhe sipas kryetarit të komunës, pantallonat e shkurtra janë një veshje e zakonshme për gratë që e vizitojnë: “Mos doni të thoni se është turp për ta që veshin pantallona të shkurtra?”, provokon Achkar Annahar në një intervistë. Ai vazhdon: “Ne e dimë se Libani ka një reputacion të keq në Perëndim, që nuk inkurajon turizmin. Kjo është mënyra jonë për të treguar se ky imazh është i gabuar”.

Kritika social – A janë ato gra që duhet të ndihmojnë të mbajnë rendin në qytet apo janë atraksione turistike? pyet një përdorues në “Twitter”, megjithëse rojet e reja duken të kënaqura me uniformën, aq shumë sa janë të kënaqura me” një punë verore “me” një institucion të respektuar “siç tha Samantha Saad për Al Jadeed Tv, “ndonëse shumë libanezë nuk duket se pajtohen”.

Brummana recruited policewomen. And they dressed them like that. Look at what their male counterparts are wearing. Are these women supposed to help keep the safety of the city or be the touristic attractions in it? pic.twitter.com/2pbOyncQJg

— Laudy Issa (@laudyissa) June 17, 2018

“Është e papranueshme dhe e papërshtatshme për t’i përdorur këto vajza për arsye thjesht të turizmit. Ku është uniforma zyrtare? “Pyeti një përdorues tjetër, dhe ka nga ata që theksojnë se edhe pse “ideja është” shumë e bukur”, stjuardet “do të fishkëllehen miliona herë gjatë ditës, për shkak të burrave injorant”.

Seksizmi në Liban – Shqetësimet e njerëzve të Twitter nuk janë tërësisht të pabazuara. Libani duhet të përballet çdo ditë me një seksizëm latent që ende përshkon kulturën dhe shoqërinë dhe është e dukshme, për shembull, në reklama apo programe televizive. Në 2012, një aktore dhe ish-Miss Libani, Nadine Nassib Njeim, u deklarua kundër marrëdhënieve paramartesore për gratë, sepse, ajo argumentoi, rregullat ndryshonin nga burrat. Katër vjet më vonë, Najwa Karam, një këngëtare shumë e famshme, tha në një intervistë se të drejtat e grave po merrnin një kthesë “jashtë kontrollit”. Përsëri në vitin 2017, një restorant duhej të kërkonte falje për shkak të reklamimit të zbritjes që ai kishte vendosur të bënte nëse çdokush merrte dy hamburgerë në formën e një gjiri.

25 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)Behu pjese e LAJME.mk , kliko LIKE fanpage ne facebook me posht!
Nga LAJME.mk June 27, 2018 2:48 am ne Kurioz. ne link https://lajme.mk/?p=141099
Nese ky postim qe eshte bere ne faqen Lajme.mk prek privatesin e dikujt ose eshte lajm abuzues ju lutem na shkruani ne email [email protected] lajme.mk ose ne fanpage facebook ose ContactUs, dergo linkun e mesiper qe te fshihet. Nuk mbajme pergjithesi per ndonje lajm qe eshte postuar qe eshte publik ne gjithe mediat. Ju faleminderit