Përgatitet BE, mund të shtyhet proçesi i Brex-it

Bashkimi Europian ka bërë përgatitje për mundësinë e shtyrjes së Brexit, pasi bisedimet me Britaninë e Madhe duket se nuk kanë arritur në një përfundim produktiv në kohë.

Dokumentet e brendshme të hartuara nga Këshilli Evropian tregojnë se blloku po planifikon veprimet “në rast se Mbretëria e Bashkuar është ende një shtet anëtar i Bashkimit” pas muajt mars.

Më vete, zyrtarët e Komisionit Evropian kanë diskutuar privatisht praktikat e zgjerimit të bisedimeve të Brexit, sipas burimeve të cituara nga gazeta gjermane Handelsblatt.

Kryeministri irlandez Leo Varadkar tha këtë javë se kishte “një numër skenarësh të ndryshëm që mund të lindin nëse ne jemi në një situatë Jo-marrëveshje deri në mars, duke pranuar se është e mundur të shtyhet Neni 50, për të lejuar më shumë kohë që të bëhen negociatat”.

Bisedimet e nenit 50 duhet të zgjasin pikërisht dy vjet, por mund të zgjerohen me leje të qartë dhe unanime të të gjitha vendeve anëtare të BE.

Çdo shtrirje e rëndësishme mund të thotë që Britania do të duhet të mbajë zgjedhjet për Parlamentin Evropian në maj të vitit të ardhshëm.

The post Përgatitet BE, mund të shtyhet proçesi i Brex-it appeared first on Gazeta Shqiptare Online.



Behu pjese e LAJME.mk , kliko LIKE fanpage ne facebook me posht!
Nga LAJME.mk June 15, 2018 4:03 pm ne Lajme. ne link https://lajme.mk/?p=138198
Nese ky postim qe eshte bere ne faqen Lajme.mk prek privatesin e dikujt ose eshte lajm abuzues ju lutem na shkruani ne email [email protected] lajme.mk ose ne fanpage facebook ose ContactUs, dergo linkun e mesiper qe te fshihet. Nuk mbajme pergjithesi per ndonje lajm qe eshte postuar qe eshte publik ne gjithe mediat. Ju faleminderit