KE reagon ndaj fjalimit të Ivanovit

Komisioni Evropian, ka reaguar ndaj fjalimit të presidentit Gjorge Ivanov gjatë shënimit të Ilindenit në Meçkin Kamen, ku kreu i shtetit deklaroi se nuk e mbështet marrëveshjen me Greqinë për emrin.

“Presim nga gjitha forcat politike të luajnë rol konstruktiv në përkrahjen e qëllimit të përbashkët strategjik të integrimit evropian dhe të sigurojnë implementimin e marrëveshjes. Ka më shumë hapa që duhet të ndërmerren të në dyja vendet, që marrëveshja të bëhet përfundimtare. siç thamë do t’i mbështesim këto hapa sa më mirë që mundemi”, thuhet në përgjigjen e KE-së. Brukseli kërkon qytetarët të marrin pjesë në referendum dhe të shfrytëzojnë të drejtat e tyre qytetare, pasi ky është “moment i rëndësishëm për të ardhmen e vendit”- thuhet në reagimin e Komisionit Evropian.

Përndryshe Presidenti Ivanov në festën e Ilindenit u paraqit para qytetarëve me një fjalim të ashpër kundër pushtetit. Ai ashpër kundërshtoi Marrëveshjen me Greqinë për çështjen e emrit, e cila sipas Ivanovit, e ridefinon shtetin dhe e nënshtron atë ndaj Greqisë si dhe e fshin identitetin dhe historinë maqedonase.Behu pjese e LAJME.mk , kliko LIKE fanpage ne facebook me posht!
Nga LAJME.mk August 5, 2018 8:29 pm ne Lajme. ne link https://lajme.mk/?p=141312
Nese ky postim qe eshte bere ne faqen Lajme.mk prek privatesin e dikujt ose eshte lajm abuzues ju lutem na shkruani ne email [email protected] lajme.mk ose ne fanpage facebook ose ContactUs, dergo linkun e mesiper qe te fshihet. Nuk mbajme pergjithesi per ndonje lajm qe eshte postuar qe eshte publik ne gjithe mediat. Ju faleminderit