http://www.insajderi.com/showbiz/feed/

Kush ishte Aretha Franklin që i këndonte vuajtjes dhe lëvizjeve shoqërore në Amerikë

Ajo bëri që të qajë Barack Obamën dhe shumë persona të tjera derisa shumë kohë më parë ajo mori epitetin si “Mbretëresha e Soulit” edhe pse shumë pretendimeve se ajo nuk e meriton kwtw epitet ajo po vazhdonte ta mbante frontin e mbretëreshës së muzikës soul. Ajo do të përmendet si këngëtarja më e madhe e kohës moderne.

Aretha Franklin, ka vdekur sot në moshën 76-vjeçare, por muzika e “Mbretëreshës Soul” do të dëgjohet çdo herë. Këngët e saj që patën shumë ndikim tek shumë shtresa shoqërore derisa ndikimi më i madh i hiteve të saj ishte tek njerëzit me ngjyrë në Afrikë.

Këngët e saj që përshkruanin ngjarjet e asaj kohe, përshkruanin gjendjen e shumë skllevërve afrikane, ajo ishte një zë i shoqërisë civile dhe një feministët që ngriti zërin me këngët e saj, ajo këndonte për vuajtjen dhe dashurinë, shkruan Insajderi.

Më poshtë i kini 10 hitet e saj të cilat lanë gjurmë në jetët e shumë njerëzve:

  1. Do Right Woman, Do Right Man (1967)

Ishte 12-vjeçare kur, Aretha Franklin filloi të këndoi në një kishte, ndërsa regjistrimin e saj të parë muzikor e bëri në moshën 14-vjeçare. Kurse në vitin 1966 ajo nënshkroi me “Records Atlantike” , ku menjëherë ajo krijoi muzikën e saj. Regjistrimin e parë që e bëri me Atlantik ishte “Do Right Woman, Do Right Man”, ishte një lutje për dashurinë. Në mbështetje të motrave Carolyn dhe Erma dhe nga këngëtarja e famshme Whitney Houston, Aretha këndoi versionin e parë të saj në piano.

  1. Don’t Play That Song (1970)

Këngën e dytë të cilën ajo e bëri ishte “Don’t Play That Song” në vitin 1970 , derisa demonstrimet e saj në skenë lenin shumë mbresa tek publiku me vokalin e saj që përcillej nga pianoja në shfaqjen e vitit 1970, në Clifff Richard.

8. Chain of Fools

Aretha mori një Grammy për vokalin e saj të fuqishëm në vitin 1967, dhe arriti në vendin e dytë në tabelat Billboard. Aretha nw kwtw kwngw shkëlqyeshëm e dhuron personin e një gruaje që e di se ajo është pjesë e haremit të të dashurit të saj, por që thjesht nuk mund ta ndihmojë veten. Shkruar nga Don Covay dhe shumë për shkak të kitarës së mprehtë të Joe South dhe vokalit të papërmbajtshëm të The Inspirations Sweet, “Chain of Fools” mbuloi një vit të mrekullueshëm për Franklin në të cilin ajo rishkroi rregullat e muzikës soul.

  1. (You Make Me Feel Like) A Natural Woman (1967)

Një prej këngëve të shumta të Arethas dhe i kompozuar nga Carole King dhe Gerry Goffin me urdhrin e producentit Jerry Wexler, i cili donte një këngë për “grua natyrale”. Pra, shumë nga këngët e Arethas kanë të bëjnë me vuajtjen dhe duke qenë të pakënaqur në dashuri, por në këtë bukuri transhendente, ajo u gëzua nga dashuria.

  1. Ain’t No Way (1968)

Kjo baladë e përzemërt fillon me një ndjesi më të përmbajtur dhe intime sesa stili normal i Arethas, e përsosur për të përcjellë dhimbjen e saj në dashuri, kjo këngë ishte një nga regjistrimet më me ndikim të Arethas.

  1. I Say a Little Prayer (1968)

Jo për herë të parë ose të fundit në karrierën e saj, Aretha kompozoi një këngë origjinale dhe shumë të dashur, në këtë rast Dionne Warwick, e shkroi këngën e saj në mënyrë mjaftë të veçantë. Vokali i saj magjepsëse dhe e pabesueshme e mbështetur nga harmonitë korrekte korale të The Sweet Inspirations i dha këngës një ndjenjë të papërmbajtshme të zhanrit pop

  1. Dr Feelgood (Love Is a Serious Business) (1967)

Një këngë ndezëse për vetmin, e udhëhequr në tingujt e bluesit dhe pianos ajo arriti kulmin e përfomrancës. Franklin arriti ta kombinojë muzikën kishtare me seksin derisa vargjet e saj thonin se ajo nuk ka nevojë për mjek por vetëm një vizitë nga burri i saj do t’i shëronte të gjitha sëmundjet e saj.

  1. Think (1968)

Menjëherë pas mbarimit të këngës “Respect” të shkruar nga Otis Redding të një himni feminist të përjetshëm, Aretha Franklin kompozoi këngën e saj të fuqishme feministe të etnive dhe klasave, ku kwnga e saj u përdor në filmin “The Blues Brothers” në vitin 1980.

  1. Respect

Kënga origjinale nga Otis Redding ishte sigurisht një nga këngët që shënoi një sukses të madh ajo zuri vendin e parë në Billboard i saj, duke fituar çmimin Grammy. Kënga e saj klasike u bë një hit i madh feminist dhe i të drejtave civile.

  1. Unë kurrë nuk kam dashur një njeri (në mënyra që të kam dashur) (1967)

Pas viteve të saj të zhgënjimit me Columbia Records, yjet u rreshtuan si producent i Atlantikut Jerry Wexler. Kënga e parë e Arethas me Atlantic Records ishte kjo këngë “I Never Loved a Man”. E regjistruar në studiot e famshme të Muscle Shoals, ky është regjistrimi i parë i Aretha Franklinit, një kryevepër jashtëzakonisht me ndikim të papërmbajtshëm me vokalin e saj të shkëlqyer, është kënga që çoi në epokën klasike të Atlantikut të Arethas dhe priu disa nga regjistrimet e saj më të mëdha në historinë e muzikës soul. /Insajderi.com

The post Kush ishte Aretha Franklin që i këndonte vuajtjes dhe lëvizjeve shoqërore në Amerikë appeared first on INSAJDERI.Behu pjese e LAJME.mk , kliko LIKE fanpage ne facebook me posht!
Nga LAJME.mk August 19, 2018 4:15 am ne ShowBiz. ne link https://lajme.mk/?p=141448
Nese ky postim qe eshte bere ne faqen Lajme.mk prek privatesin e dikujt ose eshte lajm abuzues ju lutem na shkruani ne email [email protected] lajme.mk ose ne fanpage facebook ose ContactUs, dergo linkun e mesiper qe te fshihet. Nuk mbajme pergjithesi per ndonje lajm qe eshte postuar qe eshte publik ne gjithe mediat. Ju faleminderit

One comment

  1. Like!! I blog quite often and I genuinely thank you for your information. The article has truly peaked my interest.