http://www.insajderi.com/showbiz/feed/

Lamtumirë lëvizjes sezonale të akrepave të orës?

Gati është e sigurt se lëvizja e akrepave të orës do të shfuqizohet, por se nuk dihet kur.

Bashkimi Evropian i ka pyetur qytetarët e vet në mes të verës së nxehtë se a dëshirojnë ta mbajnë kalimin prej llogaritjes verore të kohës në atë dimërore, dhe nëse duan, cilën llogaritje dëshirojnë ta mbajnë – atë verore apo dimërore.

Shumica e qytetarëve të Bashkimit Evropian e kanë pranuar duar hapur këtë ide. Rreth dy milionë prej tyre janë kyçur në debatin online nëpër faqet e Komisionit Evropian i cili debat filloi më 4 korrik dhe përfundon sot më 16 gusht. A është ky fillimi i epokës së re?

Mirëpo rruga deri në ndryshim është i gjatë. Sidomos kur bëhet fjalë për BE. Vlerësimi i rezultateve të hulumtimeve do të zgjasë, ka porositur zyra e Komisionit Evropian në Berlin. Pastaj, edhe ekspertët duhet të japin mendimin e tyre para se Komisioni Evropian ta bëjë rekomandimin, transmeton Insajderi.com.

Qysh tani është e qartë se ndryshimi i llogaritjes së kohës në ritmin gjashtëmujor nuk po e plotëson qëllimin për çfarë është futur. Kursimi i energjisë është i papërfillshëm, pranon Komisioni Evropian. Në vend të kësaj, goditja e drejtpërdrejtë në bioritmin e qytetarëve shkakton vështirësi me gjumë, nervozizëm dhe probleme me përqendrim.

Pyetja e dytë është se a do të mbetemi përgjithmonë në llogaritje verore apo dimërore të kohës? Përgjigja nuk është e lehtë. Si konfirmim të asaj se është më mirë llogaritja verore është se një orë e dritës së diellit më shumë mundëson më shumë kohë për punë në fushë. Nxënësit dhe punëtorët ishin kthyer në shtëpi ende me dritë, ndërsa garat sportive kishin mundur të mbahen më vonë.

E gjithë BE i lëvizë akrepat qysh nga viti 1996, ndërsa në Gjermani llogaritja verore e kohës është futur qysh në vitin 1980. Prej atëherë të dielën e fundit të marsit akrepat lëvizin një orë përpara, ndërsa të dielën e fundit të tetorit një orë mbrapa./Insajderi.com.

The post Lamtumirë lëvizjes sezonale të akrepave të orës? appeared first on INSAJDERI.Behu pjese e LAJME.mk , kliko LIKE fanpage ne facebook me posht!
Nga LAJME.mk August 19, 2018 4:16 am ne ShowBiz. ne link https://lajme.mk/?p=141465
Nese ky postim qe eshte bere ne faqen Lajme.mk prek privatesin e dikujt ose eshte lajm abuzues ju lutem na shkruani ne email [email protected] lajme.mk ose ne fanpage facebook ose ContactUs, dergo linkun e mesiper qe te fshihet. Nuk mbajme pergjithesi per ndonje lajm qe eshte postuar qe eshte publik ne gjithe mediat. Ju faleminderit

2 comments

  1. Like!! I blog quite often and I genuinely thank you for your information. The article has truly peaked my interest.

  2. ปั้มเพจเฟสบุ๊ค, บริการเพิ่มไลค์แฟนเพจฟรี, ปั้มไลค์ง่ายๆ, รับทำไลค์ครบวงจร, Add Like Fanpage, โกงไลค์, ไลค์แฟนเพจราคาถูก, บริการเพิ่มไลค์เฟสบุ๊คให้แฟนเพจ, Auto Like, ปั้มไลค์รูป, ปั้มรูป, ปั้มไลค์, รับปั้มไลค์รูป, ปั้มไลค์เพจฟรี, ไลค์คนไทย 100%, ปั้ม Like ฟรี, ปั้มไลค์ฟรี, เพิ่มไลค์เพจ ราคาถูก, ปั้มไลค์เฟสบุ๊ค, เพิ่มไลค์ฟรี, ปั้มไลค์สถานะ, ปั้มเพจ เหมาะสำหรับผู้ที่ต้องการยอดไลค์เพจเพจเยอะๆ, จ้างไลค์รูป, รับเพิ่มไลค์แฟนเพจ เป็นการโปรโมทแฟนเพจ เพื่อเพิ่มยอดขายสินค้าได้, กดไลค์แฟนเพจ, ปั้มไลค์มือถือ, ปั้มไลค์เพจ, ปั้มไลค์ ในโทรศัพท์, กดไลค์รูป, ไลค์แฟนเพจได้สูงสุดหนึ่งล้านไลค์, ไลค์แฟนเพจ, ปั่นไลค์, รับปั้มไลค์เพจ, รับไลค์ครบวงจรทั่วไทย, เพิ่ม Like, จ้างเพิ่มไลค์, รับไลค์แฟนเพจ, ปั้มไลค์รูป Facebook, ปั้มโพสต์, บริการปั้มไลค์ฟรี, ปั้มไลค์ราคาถูก, ปั้มไลค์ทั่วไป, รับทำไลค์แฟนเพจจำนวนมาก, ปั้มเพจ, ไลค์แฟนเพจเฟสบุ๊ค, เพิ่มไลค์, เพิ่มไลค์เพจ, Up Like Fanpage, จ้างกดไลค์, กด Like, จ้างไลค์, การเพิ่ม Like เป็นการเพิ่มโอกาสทางการขายสินค้าของคุณนั่นเอง ด้วยงานบริการเพิ่มไลค์แฟนเพจระดับมืออาชีพ ประสบการณ์การทำงานหลายปี, Pump Like, รับจ้างเพิ่มไลค์, รับ Like Fanpage, จ้างปั้มไลค์, แฟนเพจพร้อมยอดไลค์, ปั้มไลค์รูปเฟส, รับทำเพจเฟสบุ๊ค, รับเพิ่ม Like Fanpage Facebook ราคาพิเศษ เหมาะสำหรับผู้ที่ต้องการเพิ่ม Like Fanpage ให้ดูเป็นความน่าเชื่อถือของร้าน, เพิ่มไลค์แฟนเพจ, ซื้อไลค์แฟนเพจ, ปั้มยอดไลค์เป็นคนไทย 100%, ปั้มไลค์ Facebook, รับจ้างปั้มไลค์, รับทำเพจสินค้าพร้อมยอดไลค์, ปั้มไลค์เพจ Facebook, Like Fanpage, รับสร้างแฟนเพจพร้อมยอดไลค์, ปั้มไลค์แฟนเพจ, ปั้มไลค์เพจคนไทย, บริการปั้มไลค์แฟนเพจฟรี, เพิ่มไลค์แฟนเพจ ราคาถูก, บริการเพิ่ม Like ให้แฟนเพจของคุณ โดยทีมงานระดับมืออาชีพ ในระยะเวลาอันสั้นและราคาถูก รับประกันไลค์จากคนไทย 100%, ไลค์เพจ, กดไลค์, รับเพิ่มไลค์แฟนเพจเฟสบุ๊ค, รับเพิ่มไลค์, เพิ่มไลค์คนไทย, ปั้มไลค์ครบวงจร, รับจ้างกดไลค์