Me 300,000 trupa dhe avionë luftarakë, Rusia do të mbajë manovrat më të mëdha ushtarake në 40 vite

Me 300,000 trupa dhe avionë luftarakë, Rusia do të mbajë manovrat më të mëdha ushtarake në 40 vite

Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu ka thënë se vendi po planifikon të mbajë stërvitjet më të madhe ushtarake që nga viti 1981 muajin tjetër, njoftojnë agjencitë e lajmeve ruse.

Ai tha se stërvitjet, të quajtura Vostok (Lindja) -2018, do të zhvillohen në rrethet ushtarake qendrore dhe lindore të Rusisë dhe do të përfshijë pothuajse 300,000 trupa, më shumë se 1,000 avionë, duke përfshirë të gjitha njësitë ajrore ruse.

“Kjo është stërvitja më e madhe që do të zhvillohet në Rusi që nga viti 1981,” u tha gazetarëve Shoigu, sipas agjencisë së lajmeve Interfax.

Ai i referohej ushtrimeve ushtarake masive Zapad (Perëndim) -81, të cilat përfshinin personelin ushtarak të Bashkimit Sovjetik dhe të Varshavës.

Ushtrimet e Vostok-2018 do të zhvillohen nga 11 shtatori deri më 15 shtator, me pjesëmarrjen e personelit ushtarak kinez dhe mongol, njoftoi mediat ruse.

Manovrat vijnë pasi marrëdhëniet midis Moskës dhe Perëndimit janë përkeqësuar që pas Luftës së Ftohtë për një sërë çështjesh, përfshirë onfiskimin e Krimesë të Rusisë, rolin e saj në luftërat në Siri dhe Ukrainën lindore dhe ndërhyrjet e dyshuara në zgjedhjet amerikane.

Kur u pyetën nëse kostoja e mbajtjes së një stërvitje të tillë masive ushtarake ishte e justifikuar, zëdhënësi i Kremlinit Dmitri Peskov u tha gazetarëve se manovra të tilla ushtarake, ishin “thelbësore” në situatën aktuale ndërkombëtare, të cilën ai tha është “shpesh agresiv dhe jo miqësor ndaj vendit tonë”.

Ndërkohë, zëdhënësi i NATO’s Dylan White tha se Rusia e kishte informuar aleancën mbi stërvitjet e planifikuara dhe se aleanca kishte planifikuar t’i monitoronte ato.

“Vostok demonstron përqendrimin e Rusisë në ushtrimin e konfliktit në shkallë të gjerë, i përshtatet një modeli që kemi parë gjatë një kohe: një Rusi më bindëse, duke rritur në mënyrë të konsiderueshme buxhetin e saj të mbrojtjes dhe praninë e saj ushtarake”, tha White në një deklaratë për Reuters.

Me 300,000 trupa dhe avionë luftarakë, Rusia do të mbajë manovrat më të mëdha ushtarake në 40 vite
Me 300,000 trupa dhe avionë luftarakë, Rusia do të mbajë manovrat më të mëdha ushtarake në 40 vite


Behu pjese e LAJME.mk , kliko LIKE fanpage ne facebook me posht!
Nga LAJME.mk August 30, 2018 9:55 pm ne Bota. ne link https://lajme.mk/?p=141486
Nese ky postim qe eshte bere ne faqen Lajme.mk prek privatesin e dikujt ose eshte lajm abuzues ju lutem na shkruani ne email [email protected] lajme.mk ose ne fanpage facebook ose ContactUs, dergo linkun e mesiper qe te fshihet. Nuk mbajme pergjithesi per ndonje lajm qe eshte postuar qe eshte publik ne gjithe mediat. Ju faleminderit

8 comments

  1. phân рhối chung cư mon city

  2. phân phốі hd mon city

  3. phân phối dᥙ an vincity

  4. phân phối chung cư vincity

  5. phân phối сhujng cư vincity