“Blic”: BE-ja pranon korrigjimin e kufijve mes Serbisë dhe Kosovës

“Blic”: BE-ja pranon korrigjimin e kufijve mes Serbisë dhe Kosovës

“Blic”: BE-ja pranon korrigjimin e kufijve mes Serbisë dhe Kosovës
“Blic”: BE-ja pranon korrigjimin e kufijve mes Serbisë dhe Kosovës

Bashkimi Evropian pranon ndryshim kufijsh mes Serbisë dhe Kosovës, kumtoi gazeta “Blic”, duke e cituar eurokomisarin Johanes Han, i cili theksoi se këmbimi i territoreve mund të jetë pjesë e marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve mes atyre dy shteteve.

Në deklaratë për “Uashignton post”, Han, duke folur për adaptimin e mundshëm të kufijve, theksoi se marrëveshja juridiko-obligative mes dy shteteve do të mbulonte sfera më të gjera se çështja e kufijve dhe se “një nga elementet kyçe e marrëveshjes së ardhshme duhet të jetë respektimi i të drejtave të pakicave”.

“Në këtë moment askush nuk mund të parashohë se cili mund të jetë epilogu final. Këmbimi i mundshëm i territoreve në çdo rast, do të mund të ishte nëse doni – pjesë e fundit e enigmës… Parakusht i vetëm është që cila do marrëveshje bilaterale të kontribuojë për paqe dhe stabilitet në rajon”, theksoi Han.

Ministri serb i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiq në deklaratë për “Blic” thotë se Serbia pret që Prishtina ta bëjë hapin e para.

“Së pari le t’i rregullojnë doganat e imponuara, e më pas të shohim çka më tutje. Të presim të shohim se çka do të ndodhë në Berlin më 29 prill”, thotë Daçiq.Behu pjese e LAJME.mk , kliko LIKE fanpage ne facebook me posht!
Nga LAJME.mk April 17, 2019 5:19 pm ne Lajme. ne link https://lajme.mk/?p=141788
Nese ky postim qe eshte bere ne faqen Lajme.mk prek privatesin e dikujt ose eshte lajm abuzues ju lutem na shkruani ne email [email protected] lajme.mk ose ne fanpage facebook ose ContactUs, dergo linkun e mesiper qe te fshihet. Nuk mbajme pergjithesi per ndonje lajm qe eshte postuar qe eshte publik ne gjithe mediat. Ju faleminderit