Partia e Erdogan kërkon anulim të zgjedhjeve në Stamboll

Partia e Erdogan kërkon anulim të zgjedhjeve në Stamboll

Partia e Erdogan kërkon anulim të zgjedhjeve në Stamboll
Partia e Erdogan kërkon anulim të zgjedhjeve në Stamboll
Partia e Erdogan kërkon anulim të zgjedhjeve në Stamboll[/caption]

Partia qeverisëse e Drejtësisë dhe Zhvillimit (AK Parti) në Turqi paraqiti një ankesë të jashtëzakonshme në Këshillin e Lartë Zgjedhor (YSK) për anulimin dhe përsëritjen e zgjedhjeve për kryebashkiakun e Stambollit, raporton Anadolu Agency (AA).

“Ne kemi dyshime (për zgjedhjet në Stamboll) dhe ende nuk kemi qenë në gjendje t’i zgjidhim këto dyshime”, tha Ali İhsan Yavuz, zëvendëskryetar i AK Partisë.

Ai shtoi se vetëm YSK mund ta zgjidhë këtë dyshim.

Sipas rezultateve jozyrtare, Ekrem İmamoğlu i partisë CHP ka kryesuar garën me 48,79 për qind të votave para të gjitha rinumërimeve, përpara kandidatit të AK Partisë Binali Yıldırım, i cili ka siguruar 48,51 për qind.

Duke i kontestuar rezultateve pas shfaqjes së “parregullsive të organizuara”, AK Parti ka kërkuar rinumërim të votave.Behu pjese e LAJME.mk , kliko LIKE fanpage ne facebook me posht!
Nga LAJME.mk April 17, 2019 4:13 pm ne Bota. ne link https://lajme.mk/?p=141635
Nese ky postim qe eshte bere ne faqen Lajme.mk prek privatesin e dikujt ose eshte lajm abuzues ju lutem na shkruani ne email [email protected] lajme.mk ose ne fanpage facebook ose ContactUs, dergo linkun e mesiper qe te fshihet. Nuk mbajme pergjithesi per ndonje lajm qe eshte postuar qe eshte publik ne gjithe mediat. Ju faleminderit