Dhjetë ushqimet që balancojnë sheqerin në gjak dhe parandalojnë diabetin

Dhjetë ushqimet që balancojnë sheqerin në gjak dhe parandalojnë diabetin

Dhjetë ushqimet që balancojnë sheqerin në gjak dhe parandalojnë diabetin
Dhjetë ushqimet që balancojnë sheqerin në gjak dhe parandalojnë diabetin

Epidemia e tanishme e diabetit e bën atë më të rëndësishme për njerëzit që të kontrollojnë atë çfarë hanë.
Megjithatë, në paragrafët e mëposhtëm një listë e disa prej ushqimeve më të fuqishme anti-diabetike që mund t’iu mbajnë larg kësaj gjendjeje shëndetësore, transmeton lajmi.net.
Sipas ADA, diabeti është shkaku i shtatë i vdekjes në të gjithë vendin, duke vrarë sa më shumë 69,000 njerëz në vit.
Një studim i fundit i botuar në revistën PLOS ONE tregoi se diabeti ishte përgjegjës për deri në 12 përqind të vdekjeve në SHBA. Kjo normë ishte tre herë më e lartë se vlerësimet e mëparshme, thanë hulumtuesit.
Sido që të jetë, ndiqni listën e plotë të ushqimeve:
– Orizi kafe
– Mollat
– Manaferrat
– Jogurti
– Shpargu
– Arrat
– Kafeja
– Domatet.Behu pjese e LAJME.mk , kliko LIKE fanpage ne facebook me posht!
Nga LAJME.mk May 17, 2019 11:40 am ne Shendet. ne link https://lajme.mk/?p=146477
Nese ky postim qe eshte bere ne faqen Lajme.mk prek privatesin e dikujt ose eshte lajm abuzues ju lutem na shkruani ne email [email protected] lajme.mk ose ne fanpage facebook ose ContactUs, dergo linkun e mesiper qe te fshihet. Nuk mbajme pergjithesi per ndonje lajm qe eshte postuar qe eshte publik ne gjithe mediat. Ju faleminderit

Leave a Reply

Your email address will not be published.