Si ta ulim kolesterolin e lartë në vetëm pesë javë

Si ta ulim kolesterolin e lartë në vetëm pesë javë

Si ta ulim kolesterolin e lartë në vetëm pesë javë
Si ta ulim kolesterolin e lartë në vetëm pesë javë
Kolesteroli i lartë mund të ketë një ndikim të madh në shëndetin e një personi, duke rritur rrezikun e kushteve të rënda shëndetësore si sulmi në zemër dhe goditja në tru. Por, si një alternativë për medikamentet, ka pesë mënyra të thjeshta se kolesteroli mund të ulet natyrshëm.
Kolesteroli është një substancë yndyrore e bërë nga mëlçia, dhe ndërsa disa kolesterol janë jetësore për funksionimin normal të trupit, shumë mund të jenë të dëmshëm për shëndetin e një personi. Ka dy lloje kryesore të lipoproteinës së densitetit të lartë të kolesterolit (HDL) dhe lipoproteinës me densitet të ulët (LDL).
HDL, i emërtuar kolesteroli ‘i mirë’, e mbart kolesterolin larg qelizave dhe kthehet në mëlçi, ku më pas është thyer ose kulluar nga trupi si mbeturina. LDL, i quajtur “kolesteroli i keq”, mbart kolesterolin në qelizat që kanë nevojë për të. Nëse ka shumë kolesterol për qelizat ajo fillon të ndërtohet në muret e arteries.
Mjeku juaj i përgjithshëm mund t’ju përshkruajë statin si një formë trajtimi. NHS thotë se statinët bllokojnë enzimën në mëlçinë tuaj që ndihmon në rritjen e kolesterolit. Kjo nga ana tjetër çon në uljen e nivelit të kolesterolit në gjak.

Por për ata që kërkojnë një mënyrë më të natyrshme për të ulur kolesterolin e tyre, autorja e librit të recetave Rainbow Barbara Cox ka pesë dieta të thjeshta dhe ndryshime të jetesës.
Ulja e yndyrave të ngopura
Eliminimi i yndyrave trans
Acidet yndyrore Omega-3
Rritja e fibrave të tretshme
Merrni një shtojcë
Një studim i vitit 2009 zbuloi se pjesëmarrësit që morën 500 mg në ditë lecitin kishin 56 për qind më të ulët të kolesterolit LDL pas dy muajsh.Behu pjese e LAJME.mk , kliko LIKE fanpage ne facebook me posht!
Nga LAJME.mk May 16, 2019 12:36 pm ne Shendet. ne link https://lajme.mk/?p=146295
Nese ky postim qe eshte bere ne faqen Lajme.mk prek privatesin e dikujt ose eshte lajm abuzues ju lutem na shkruani ne email [email protected] lajme.mk ose ne fanpage facebook ose ContactUs, dergo linkun e mesiper qe te fshihet. Nuk mbajme pergjithesi per ndonje lajm qe eshte postuar qe eshte publik ne gjithe mediat. Ju faleminderit

Leave a Reply

Your email address will not be published.