Auto Draft

Sllovaki, 343 kandidatë për 13 vende në PE

Auto Draft
Auto Draft
Janë 343 kandidatë nga 31 parti në Sllovaki për zgjedhjet në Parlamentin Europian, të cilët do të garojë për 13 vende.

Të paktën 31 simbole të partive politike do të gjejnë sllovakët në fletët e votimit duke filluar nga Drejtimi Socialdemokrat (SMER) i ish-kryeministrit Robert Fico deri në Lëvizjen Kristiandemokrate (KDH), e cila është pjesë e PPE-së.

Po ashtu, gjenden edhe partia ”Liria dhe Solidariteti” (SAS), te partia ”Njerëzit e zakonshëm” (OLOANO) dhe Partia Kombëtare Sllovake (SNS).

E pranishme në listë do të jetë edhe partia që mbron të drejtat e pakicës hungareze në vend, Most-Hd (PPE).

Por, sfidë e vërtetë për vendin do të jetë abstenimi i këtyre zgjedhjeve, i cili pritet të regjistrojë rekord të ri.

Për këtë arsye, stacioni televiziv ”Markuka” ka nisur një fushatë sensibilizuese.Behu pjese e LAJME.mk , kliko LIKE fanpage ne facebook me posht!
Nga LAJME.mk May 10, 2019 9:52 am ne Bota. ne link https://lajme.mk/?p=146016
Nese ky postim qe eshte bere ne faqen Lajme.mk prek privatesin e dikujt ose eshte lajm abuzues ju lutem na shkruani ne email [email protected] lajme.mk ose ne fanpage facebook ose ContactUs, dergo linkun e mesiper qe te fshihet. Nuk mbajme pergjithesi per ndonje lajm qe eshte postuar qe eshte publik ne gjithe mediat. Ju faleminderit

Leave a Reply

Your email address will not be published.