Auto Draft

Turqia ndalon dy militantë që tentuan të hyjnë në parlament

Auto Draft
Auto Draft
Persona të armatosur tentuan të hyjnë në parlamentin turk por u arrestuan nga policia.

Zyrtarët turq thonë se policia ka arrestuar dy militantë të dyshuar të krahut të majtë, të cilët u përpoqën të hynin në parlamentin e vendit me objekte të mprehta dhe një mjet eksplozivi të mashtrimit.

Fahrettin Altun, drejtori i komunikacionit presidencial, tha të mërkurën herët se të dyshuarit ishin anëtarë të Partisë së Ftohtë Revolucionare të Çlirimit të Popullit, i njohur edhe si DHKP-C.

Ai e quajti përpjekjen e tyre një “veprim terrorist kundër vullnetit dhe paqes së kombit”.

Agjencia shtetërore Anadolu tha se të dyshuarit – një grua dhe një burrë – arritën të martën në ndërtesën e parlamentit dhe u përpoqën të merrnin peng një zyrtar të sigurisë përpara se të nënshtroheshin, raporton “AP”.

DHKP-C konsiderohet një organizatë terroriste nga Turqia, SHBA dhe Bashkimi Evropian.

Altun tha se lidhjet e tyre të brendshme dhe të jashtme do të zbulohen dhe llogariten.Behu pjese e LAJME.mk , kliko LIKE fanpage ne facebook me posht!
Nga LAJME.mk May 15, 2019 12:41 pm ne Bota. ne link https://lajme.mk/?p=146165
Nese ky postim qe eshte bere ne faqen Lajme.mk prek privatesin e dikujt ose eshte lajm abuzues ju lutem na shkruani ne email [email protected] lajme.mk ose ne fanpage facebook ose ContactUs, dergo linkun e mesiper qe te fshihet. Nuk mbajme pergjithesi per ndonje lajm qe eshte postuar qe eshte publik ne gjithe mediat. Ju faleminderit

Leave a Reply

Your email address will not be published.