A do të ketë konflikte në Evropë nëse Rusia do ta pushtojë Ukrainën

Si mund të ndikojë në Evropë pushtimi i Ukrainës nga Rusia?

Një zyrtar i lartë i inteligjencës perëndimore ka paralajmëruar se nëse Rusia vendos të pushtojë Ukrainën, një konflikt mund të përhapet më tej në Evropë.

Duke folur me mediet, përfshirë BBC-në, zyrtari i lartë i inteligjencës, i cili kërkoi të mos i përmendet emri, tha: “Le të mos jemi të verbër. Nëse Rusia fillon një skenar të çdo lloji, ajo do të fillojë gjithashtu veprime kundër anëtarëve të NATO-s”.

“Të mendosh se lufta mund të përmbahet në një komb do të ishte marrëzi”, shtuan ata.

Këto shqetësime janë bërë të ditura nga oficeri më i lartë ushtarak i Britanisë, transmeton Telegrafi.

Të martën, shefi i shtabit të mbrojtjes, Admirali Sir Tony Radakin, tha për medie: “Rëndësia e skenarëve më të këqij për sa i përket një pushtimi në shkallë të plotë do të ishte në një shkallë që nuk është parë në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore”.

Admirali e përshkroi ngritjen ushtarake të Rusisë në kufirin e saj me Ukrainën si “thellësisht shqetësuese”.

Pavarësisht paralajmërimeve nga SHBA-ja dhe aleatët e saj të NATO-s se çdo pushtim i Ukrainës nga Rusia do të kishte “pasoja të rënda ekonomike”, ndërtimi ushtarak i Moskës në kufi vazhdon.

Zyrtari i lartë i inteligjencës perëndimore e përshkroi atë si të “të qëndrueshme” dhe jo dramatike.

Inteligjenca perëndimore vlerëson se Rusia tashmë ka deri në 100,000 trupa të pozicionuara pranë kufirit me Ukrainën, së bashku me tanke dhe artileri. Washingtoni ka sugjeruar që forca mund të rritet në 175,000 deri në fund të janarit.

Zyrtari perëndimor i mbrojtjes tha se nëse Rusia vendos të kryejë një sulm tani mund ta bëjë këtë. Por ai tha se forcave ruse të grumbulluara në kufi u mungojnë ende disa elementë thelbësorë – si mbështetja e plotë logjistike, rezervat e municioneve, spitalet në terren dhe bankat e gjakut.

Zyrtari i inteligjencës e përshkroi grumbullimin si një “pikë e ngadaltë” dhe një “rritje e ngadaltë e presionit”.

Zyrtarët amerikanë kanë theksuar gjithashtu një rritje të “dezinformatave” të mediave sociale të Rusisë.

Ndërkohë, burime të tjera perëndimore të mbrojtjes kanë shprehur shqetësimin për një rritje të sinjaleve të inteligjencës dhe “bisedimeve” që po monitorohen, të cilat mund të sinjalizojnë gatishmërinë e Rusisë për të pushtuar.

Si mund të duket lufta?

Nëse Rusia vendos të pushtojë Ukrainën, zyrtari i lartë i inteligjencës perëndimore tha se një numër i madh njerëzish do të zhvendoseshin.

“Ne mund të kemi një numër shumë të madh refugjatësh, vdekjet mund të priten të jenë të larta ashtu si edhe shkatërrimet brenda Ukrainës”, tha ai.

Lufta që shpërtheu në Ukrainën lindore në vitin 2014 ka lënë tashmë 14,000 të vdekur dhe rreth 1.4 milionë të zhvendosur.

Por zyrtari tha se Rusia gjithashtu mund të iniciojë veprime kundër anëtarëve të NATO-s, si lufta kibernetike dhe hibride, madje edhe sulme fizike.

“Nëse ka një ‘derdhje’ diku tjetër, të gjitha këto efekte mund të zgjerohen”, tha ai.

Qëllimi i Putinit

Perëndimi është ende i paqartë për qëllimin e presidentit Putin. Por zyrtari i lartë i inteligjencës perëndimore paralajmëroi se “opsionet ushtarake janë shumë të mundshme në tryezën e Kremlinit” nëse kërkesat e Rusisë nuk plotësohen.

“A ka vendosur Putin të fillojë një konflikt? Ende nuk është bërë e qartë”, tha ai.

Kërkesat e Rusisë dhe një zgjidhje diplomatike

SHBA-ja dhe NATO e kanë bërë të qartë se duan një dialog me Rusinë për të shmangur konfliktin, dhe Moska dëshiron që dialogu të vazhdojë gjithashtu.

Takimi virtual i Presidentit Biden me Presidentin Putin në fillim të kësaj jave ishte një fillim dhe do të pasohet nga më shumë bisedime me anëtarët e tjerë të NATO-s.

Por kërkesat e Rusisë dhe të ashtuquajturat “vijat e kuqe” po e bëjnë të vështirë diplomacinë.

Rusia kërkon garanci se Ukraina nuk do të lejohet kurrë të bashkohet me NATO-n; se anëtarët e NATO-s nuk do të kenë forca apo infrastrukturë të përhershme me bazë në Ukrainë; dhe për ndalimin e stërvitjeve ushtarake pranë kufirit të Rusisë.

NATO këmbëngul se është një aleancë mbrojtëse dhe jo një kërcënim për Rusinë.

Por aleanca gjithashtu e ka bërë të qartë se beson se Ukraina ka të drejtë të marrë vendimet e saj si një komb sovran dhe nuk është e gatshme t’i japë Rusisë një veto për të ardhmen e Ukrainës.

LAJME TJERA
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey