A do të ketë masa të reja në Maqedoninë e Veriut, Komisioni pInfektiv mblidhet nesër

Nga gjithsej 1153 teste nga statistikat e djeshme për Covid, 411 persona janë regjistruar pozitivë me koronavirus, pra 35 për qind e të testuarve kanë rezultuar pozitivë.

Sipas të dhënave të Institutit të Shëndetit Publik, nga numri i përgjithshëm i personave pozitivë, 88 janë të riinfektuar dhe nuk ka asnjë të vdekur. Ndërsa, 210 pacientë u shëruan.

Komisioni për Sëmundjet Infektive do të mbajë nesër një mbledhje për të diskutuar situatën me virusin në vend.

Për momentin mbeten të vlefshme masat për mbajtjen e detyrueshme të maskës në transportin publik, qendrat shëndetësore, farmacitë, shtëpitë e të moshuarve dhe personave me aftësi të kufizuara.

Vaksinimi për dozën e katërt kundër koronavirusit është gjithashtu duke u zhvilluar. Dozën e katërt mund ta marrin të gjithë qytetarët mbi 18 vjeç që kanë marrë tre doza të vaksinës kundër COVID-19, në të gjitha pikat e vaksinimit pa takim. Vaksinimi me dozën e katërt, siç njofton Ministria e Shëndetësisë, është planifikuar të kryhet me vaksinën mARN të “Pfizer” apo “Moderna”. Intervali i rekomanduar ndërmjet dozës së tretë dhe të katërt, pra dozës përforcuese, është të paktën katër muaj.

Ndërsa situata me COVID-19 në vend është e qëndrueshme, Evropa dhe rajoni po përgatiten për një valë të re.

Në Shqipëri, numri i rasteve të reja me Covid-19 shënoi rritje edhe gjatë ditës së djeshme, kur pothuajse çdo i dyti i testuar rezultoi pozitiv. Sipas informacioneve nga Ministria e Shëndetësisë, janë kryer 3353 analiza, ndërsa virusi është konfirmuar në 1563 ose 46.6 për qind e të testuarve.

Aktualisht në Shqipëri dominon nënvarianti i ri i Omicron, BA5, i cili aktualisht është i pranishëm në 64 për qind të rasteve dhe në rritje. Duke zënë vendin e BA2 që aktualisht është 18 dhe BA4 me 14 për qind të të infektuarve, por BA5 po e merr vendin.

Mbajtja e maskës mbrojtëse është kthyer në Bullgari nga e hëna. Siç tha për BNR, kryeinspektori shtetëror shëndetësor Angel Kunçev, Bullgaria po përballet me një valë të re të Covid-19 dhe një variant të virusit që përhapet shumë herë më shpejt, ndaj duhet të jenë të përgatitur për çdo situatë.

Në Austri, numri i të infektuarve rishtazi me koronavirus po rritet në mënyrë dramatike dhe dje janë regjistruar 15,149 raste të reja, që është një numër i regjistruar më parë në fillim të muajit prill. Nëntë persona të infektuar me korona kanë vdekur.

Më shumë se 200,000 njerëz kanë vdekur në Britaninë e Madhe që nga fillimi i pandemisë si pasojë e COVID-19, duke e bërë atë një nga vendet me numrin më të madh të vdekjeve në Evropë.

Në Francë, nga ana tjetër, është vërejtur një rënie e numrit të rasteve pozitive. Shëndeti publik i Francës raportoi se kishte 182,006 raste të reja me Covid-19 në Francë më 12 korrik, që është pothuajse 12 për qind më pak se javën e kaluar. Sipas tyre, vala e shtatë e COVID-19 do të arrijë kulmin në fund të këtij muaji, por duhet pritur tre deri në katër ditë për të përcaktuar se numri i personave pozitivë është në rënie.

Organizata Botërore e Shëndetësisë po apelon se Covid-19 është ende një emergjencë globale, gati dy deri në dy vjet e gjysmë pasi u shpall për herë të parë.

“Numri i rasteve të raportuara në OBSH është rritur me 30 për qind në dy javët e fundit, megjithëse rritja e imunitetit të popullatës, kryesisht falë vaksinave, ka ulur ndjeshëm shtrimet në spital dhe vdekjet”, thuhet në një deklaratë të bordit të OBSH-së.

Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom, tha se Covid-19 është larg përfundimit. Ndërsa virusi po na shtyn, ne duhet ta shtypim atë, shtoi ai.

Deri më tani në Maqedoninë e Veriut janë kryer gjithsej 2.092.345 teste për COVID-19. Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me COVID-19 në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 317.140, numri i të shëruarve është 305.712, numri i të vdekurve është 9.337, ndërsa numri i rasteve aktive është 2.091.(INA)

LAJME TJERA
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey