A ka dikush pika të bardha përreth syve ja si t’i eliminoni , tregoje nje mikut!

A ka dikush pika të bardha përreth syve ja si t’i eliminoni , tregoje nje mikut!

Pikat e bardha të cilat mund të shfaqen në gjithë fytyrën formohen duke e mbyllur keratinën nën sipërfaqe të lëkurës dhe duke krijuar fshikëz të vogël Gjithashtu, mund të jenë grumbullues të yndyrës dhe dhjamit, transmeton KosovaToday. Milia quhen topthat e vegjël që dalin në fytyrë zakonisht rreth zonës së syve. Ato shfaqen në formën e cisteve dhe mund të qëndrojnë në lëkurë për muaj të tërë apo edhe vite. Menjëherë duhet patjetër ta dini që nuk bën t’i shtrydhni. Ato janë grumbullime tepër thellë nën lëkurë dhe në vende të ndjeshme. Megjithatë, nëse nuk dëshironi të shkoni te mjeku mund të provoni me këtë metodë:

Nevojiten: – sheqer – limon – vaj ulliri

Përgatitja: Përzieni dy lugë çaji sheqer me lëng prej gjysmë limoni. Tretjes shtoni një lugë vaj ulliri.

Aplikimi: Bëni masazh të lehtë lëkurës dhe lëreni të veprojë 15 deri në 20 minuta.

Pastaj shpëlajeni me ujë të ngrohtë. /KosovaToday/

Loading...Behu pjese e LAJME.mk , kliko LIKE fanpage ne facebook me posht!
Nga LAJME.mk September 5, 2019 11:46 pm ne Shendet. ne link https://lajme.mk/?p=148910
Nese ky postim qe eshte bere ne faqen Lajme.mk prek privatesin e dikujt ose eshte lajm abuzues ju lutem na shkruani ne email [email protected] lajme.mk ose ne fanpage facebook ose ContactUs, dergo linkun e mesiper qe te fshihet. Nuk mbajme pergjithesi per ndonje lajm qe eshte postuar qe eshte publik ne gjithe mediat. Ju faleminderit