Ambasada e Zvicrës në Kosovë: Jemi krenarë me diversitetin në Kombëtare

Ambasada e Zvicrës në Kosovë është shprehur krenare me diversitetin brenda ekipit kombëtar zviceran, pasi Zvicra arriti në çerekfinale të Kampionatit Evropian për herë të parë duke e mposhtur ekipin favorit për ta fituar Euro 2020, Francën.

Zvicra, e cila përbëhet nga lojtarë me prejardhje nga vende të ndryshme të botës, përfshirë nga Kosova, do të luajë në një çerekfinale të Euro për herë të parë në historinë e ekipit të vet kombëtar.

Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri luajtën titullarë, ndërsa Admir Mehmedit u fut në lojë nga stoli dhe ishte në mesin e pesë lojtarëve që shënuan nga penalltia për Zvicrën.

Pas një betejë të zjarrtë 3:3 gjatë 120 minutave lojë, Yann Sommer e mbrojti penalltinë e Kylian Mbappes dhe ia siguroi Zvicrës triumfin 5:4 në penallti.

Dhe, me këtë fitore, Zvicra e rrëzoi kampionen e Botës 2018 dhe favoritin kryesor të Euro 2020, për ta përcaktuar një duel çerekfinal me Spanjën të premten.

Në një reagim në rrjetet sociale, Ambasada e Zvicrës në Prishtinë shkroi: “Zvicra është krenare me diversitetin e vet! Rezultati më i mirë në një Kampionat Evropian për Zvicrën”.

LAJME TJERA
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey