Amerika dhe Rusia pajtohen që të bashkëpunojnë për një çështje me rëndësi

ShBA-ja dhe Rusia pajtohen që të bashkëpunojnë për një çështje me rëndësi.

I dërguari i Shteteve të Bashkuara për Klimën, John Kerry, dhe presidenti rus, Vladimir Putin, u pajtuan gjatë një bisede telefonike të mërkurën se vendet e tyre duhet të punojnë së bashku për çështjet e klimës, tha përmes një deklarate Departamenti i Shtetit.

Në deklaratë thuhet se Kerry e Putin e theksuan rëndësinë që Shtetet e Bashkuara dhe Rusia të punojnë së bashku për një varg çështjesh rreth klimës, duke shtuar se ata gjithashtu e pohuan rëndësinë e punës për një konferencë të suksesshme të Kombeve të Bashkuara për ndryshimet klimatike, e cila është caktuar për muajin nëntor në Skoci.

Kremlini tha përmes një deklarate se Putini i tha Kerry që problemi i klimës është një nga fushat ku Rusia dhe Shtetet e Bashkuara kanë interesa të përbashkëta dhe qasje të ngjashme, shkruan Free Europe, transmeton Gazeta Express.

Kerry, i cili do ta vizitojë Moskën këtë javë, theksoi se Shtetet e Bashkuara dhe Rusia kanë role të rëndësishme për të luajtur, përfshirë synimin për zero gazra karboni në aspekt afatgjatë, eliminimin e ndotjes nga përdorimi i thëngjillit dhe punën për t’i adresuar çështjet klimatike që lidhen me Arktikun, tha Departamenti i Shtetit.

Në anën tjetër, Putini tha se i jep rëndësi të madhe arritjes së qëllimeve të Marrëveshjes së Parisit për Klimën dhe e mbron depolitizimin e dialogut për ndryshimet klimatike.

Ndryshimet klimatike janë një ndër fushat e pakta për të cilat Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian kanë thënë se janë të gatshëm që të angazhohen me Rusinë. Tensionet mes ShBA-së e BE-së, në njërën anë, dhe Rusisë, në anën tjetër, janë shtuar për shkak të veprimeve të Rusisë në Ukrainë, sulmeve kibernetike dhe helmimit të opozitarit rus, Aleksei Navalny.

Mundesia me shume...
Pamje me shume...
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey