Anglezët poker 6 gola kundër Iranit

Dy dopieta, penalltia e parë e Botërorit të Katarit, fitore tenistike, që vështirë të përsëritet më në këtë kompeticion. Plot 8 gola në ndeshjen Angli-Iran, çka dëshmon hendekun e madh mes dy kombëtareve. Fitorja e “Tre Luanëve” (6-2) ndaj kombëtares së drejtuar nga Carlos Queiroz është e bujshme dhe shërben si sinjal i qartë për rivalët.

Nënkampionët e Europës janë shfaqur të frikshëm, gati për t’i luajtur të gjitha kartat deri në fund. Kronika e ndeshjes ishte kjo: Ndeshja nisi e fortë, me protesta qysh në minutën e 3-të, kur Maguire përfundoi në tokë, në zonën e portës së Iranit, pas kontaktit me një kundërshtar. Kryesori Claus vazhdoi lojën pas një kontrolli të heshtur të VAR-it. Në minutën e 32-të ishte mundësi e artë shënimi për Maguire, i cili u përpoq në çdo mënyrë të rikthehet në koret e mira të tifozëve anglezë.

Megjithatë, traversa qëndroi mes kapitenit të “Djajve të Kuq” dhe “rrjetës”. Duhej të vinte minuta e 35-të që rezultati të zhbllokohej. Anglia kaloi në avantazh me ..

Dy dopieta, penalltia e parë e Botërorit të Katarit, fitore tenistike, që vështirë të përsëritet më në këtë kompeticion. Plot 8 gola në ndeshjen Angli-Iran, çka dëshmon hendekun e madh mes dy kombëtareve. Fitorja e “Tre Luanëve” (6-2) ndaj kombëtares së drejtuar nga Carlos Queiroz është e bujshme dhe shërben si sinjal i qartë për rivalët.

Nënkampionët e Europës janë shfaqur të frikshëm, gati për t’i luajtur të gjitha kartat deri në fund. Kronika e ndeshjes ishte kjo: Ndeshja nisi e fortë, me protesta qysh në minutën e 3-të, kur Maguire përfundoi në tokë, në zonën e portës së Iranit, pas kontaktit me një kundërshtar. Kryesori Claus vazhdoi lojën pas një kontrolli të heshtur të VAR-it. Në minutën e 32-të ishte mundësi e artë shënimi për Maguire, i cili u përpoq në çdo mënyrë të rikthehet në koret e mira të tifozëve anglezë.

Megjithatë, traversa qëndroi mes kapitenit të “Djajve të Kuq” dhe “rrjetës”. Duhej të vinte minuta e 35-të që rezultati të zhbllokohej. Anglia kaloi në avantazh me golin e Belingham. “Tre Luanët” hapin serinë e “rrjetave”, ndërsa Jude Bellingham realizoi golin e parë për kombëtaren e parë angleze, vetëm 19 vjeç. Në 43’ është Saka, ai që dyfishoi shifrat. Gol i mrekullueshëm, falë një asisti të Maguire.

Në minutën e parë shtesë të pjesës së parë (45’+1), “trisi” anglez kompletohet nga Sterling. 14 minuta të shtuara nga arbitri kryesor për shkak të vonesave nuk ndryshojnë gjë tjetër në rezultatin 3-0. Pjesa e dytë kthehet në formalitet për Anglinë.

Pjesa e dytë nis me një frikë për Anglinë. Harry Kane plandoset përtokë dhe vuan pas një ndërhyrjeje të vështirë nga pas të Pouraliganji. Falë asistencës së stafit mjekësor, kapiteni i “Tre Luanëve” mundi të vazhdonte. Mbrojtësi iranian mori kartonin e verdhë.

AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey