Lajme Shqip

Shokët e klasës vajtojnë vdekjen tragjike të gjimnazistit shqiptar në New York (Fotot)

Studentët e shkollës së mesme Pearl River, në New York, sot u përballën me humbjen e shokut të tyre të klasës, shqiptarin Altin Nezaj në përplasjen e dyfishtë fatale të së dielës. Altin Nezaj, 17 vjeç, vdiq pas përplasjes me disa automjete në rrugën 304, e cila e devijoi makinën e tij duke e dërguar atë mbi shinat e linjës së trenit Pascack Valley, ku makina më pas shpërtheu në flakë Joe Parisi, 17 vjeç, vajtoi mikun dhe shokun e tij të skuadrës, 17-vjeçarin shqiptar Nezaj. Parisi, tha se Nezajt iu desh vite për tu bindur për t’u bërë pjesë e ekipit, por kur më në fund u bashkua, si një nga mbrojtësit kryesor, ai bëri një diferencim në rezultatet e skuadrës. Paris tha se skuadra është ende e shokuar nga aksidenti tragjik, ai thotë se Altini ishte një person pozitiv dhe gjithmonë i buzëqeshur.Shokët e tij thanë se nuk mund ta besonin që ai një ditë ishte , dhe të nesërmen ata nuk do t’a shohin më kurrë atë. Gjimnazi mbajti një minutë heshtje për vdekjen e tij, dhe të tërë janë të tr..

Read More »

Kush është gruaja që e hodhi nga dritarja? Zbulohen krimet e të dashurit të Marsidës

Pesë ditë pas vrasjes që tronditi Kavajën, qyteti I është kthyer normalitetit dhe duket se merr frymë lirisht. Mbrëmjen e së mërkurës shtëpia e Marsida Qatjas, e cila është nënë e tre fëmijëve, ndërsa bashkëshorti i saj, rezulton të jetë në burg në Gjermani u shndërruar në skenë krimi. Personi që mbeti i vrarë, është Dritan Haxholli, i cili ka qenë i dënuar më parë, ndërsa i plagosur mbeti Bledar Toçi, shefi i sigurisë së brendshme në burgun e Durrësit. Mësohet se viktima ishte një person shumë i rrezikshëm dhe problematik në Kavajë. Ai rezulton disa herë I arrestuar për armëmbajtje pa leje nga policia, ndërsa ka shkatuar disa herë trazira në qytetet, pasi konsumonte sasi të mëdha alkooli. Haxholli akuzohet edhe për një vrasje në Greqi, ndërsa nuk mungojnë as akuzat për dhunë në familje, konkretisht ndaj nënës së tij. Sipas dëshmisë së Marsidës, Dritani ka hedhur nga kati i tretë një vajzë të cilën e kishte të dashur. “Ishte tip i rrezikshëm, të ngacmonte në rrugë dhe nuk kishte s..

Read More »

Gjurmimi i grupeve kriminale, Prokuroria ka përdorur mjete speciale hetimi në 64 arrestime

Edhe për Prokuroren e Përgjithshme Arta Marku, është bërë progres referuar rekomandimeve të Bashkimit Europian për Shqipërinë. Marku përmend disa prej punëve të organit të akuzës, ndërsa flet për raportin e progresit të ligjit. “Në zbatim të rekomandimit për përparim të mëtejshëm drejt ndjekjeve dhe dënimeve përfundimtare kundër grupeve të organizuara kriminale, në veprimtarinë e prokurorisë evidentohet përparim dhe rritje e numrit të hetimeve proaktive në ndjekjen penale kundër grupeve të strukturuara kriminale, duke përdorur mjetet speciale të hetimit në 64 procedime. Konkretisht në fushën e trafiqeve të paligjshme, pastrimit të parave, apo krimeve të tjera të rënda. Ky proces i ka shërbyer si parandalimit dhe ndalimit dhe arrestimit në flagrancë të 122 personave”, tha Marku. Lidhur me luftën kundër narkotikëve, treguesit statistikorë evidentojnë tendencë në ulje të numrit të procedimeve të regjistruara, rrjedhojë e goditjes dhe parandalimit të kësaj veprimtarie kriminale. Gjatë gj..

Read More »

Katër shtete të BE kërkojnë hapjen urgjente të negociatave për Tiranën dhe Shkupin

Katër ministra të Jashtëm të Bashkimit Europian, ai i Çekisë, Sllovakisë, Hungarisë e Polonisë kërkojnë çeljen e negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Europian. Ata thonë se këto shtet i kanë përmbushur detyrimet e lëna nga Brukseli. “Nëse BE vendos nëse do të fillojë bisedimet e pranimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, është e rëndësishme të theksohet se të dy vendet kanë përmbushur kriteret që BE përcaktoi për ta, duke vendosur reforma të ndërlikuara të brendshme”. Katër Ministrat e Jashtëm shprehen se ky është një vendim i guximshëm që ndihmon jo vetëm këto dy shtete, por të gjithë rajonin. “Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria janë duke pritur me padurim fillimin e një faze të re të procesit të integrimit në BE. Është koha për të marrë një vendim të guximshëm për të ardhmen jo vetëm këtyre dy vendeve, por edhe të gjithë Ballkanit Perëndimor dhe BE-së”. Drafti paraprak i konkluzioneve të Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme të BE-së përfshin hapjen..

Read More »

Rudina, kujdes besëprerët! Ke vetëm emrin, mbiemrin ta vranë në oborrin e PD

Para 1 muaji Rudina Hajdari vizitoi zyrën private të Sali Berishës. Takimi nuk ishte publik dhe aspak transparent. Pa u zgjatur isha i bindur që nuk do zgjasnin disa javë që Rudina të binte në kurth, nga ato që vetëm Berisha di të inskenoj. Pas 2017 jam takuar vetëm një herë me Rudina Hajdarin. Ishte momenti kur nga Brukseli dhe Washingtoni ajo merrte mesazhet që mos digjte mandatin dhe krijonte një fraksion të ri opozitar. Folëm shkurt mbi situatën dhe mundësitë e njerzve reformator që mund ta mbështesnin kauzën e saj. U mundova të jem i prerë dhe ta kundërshtoja në projektin dhe idetë e saj duke e përmbledhur në një fjali: “Ti Rudina duhet ndërtosh një strategji mbi dhe kundër të gjitha partove të vjetra dhe jo të bëhesh fraksion brenda PD” U përpoqa ta bind që çdo tentativ apo fraksion brenda PD ka dështuar sepse ajo parti është biznes “shpk” e Sali Berishës dhe ky i fundit e ka hipotekuar. Ai do vdes duke e marr vulën e partisë me vete dhe Lulzim Bashën e ka vënë si figurant...

Read More »

“Kam fituar 10 mijë dollarë në lloto”, merret vendimi për prokurorin bixhozxhi

Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka vendosur sot që të lërë në fuqi vendimin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, që shkarkoi nga detyra prokurorin Artur Selmanin. Vendimi është marrë nga trupi gjykues i përbërë nga Albana Shtylla kryesuese, Natasha Mulaj relatore, Ardian Hajdari, Luan Daci, Rezarta Schuetz, anëtarë. Pas filtrimit të trefishtë që i bëri vetting-u, prokurori në organin qendror të akuzës u vu në vështirësi pas gjetjeve të DSIK që konstatojnë se 10 vite më parë në llotaritë sportive, prokurori ka fituar 10 mijë dollarë. Një histori të cilën prokurori e konsideroi në seancën e KPK-së si pjesë e të kaluarës, por që, sipas komisionerëve, mund të jetë cenuar integriteti. Prokurori Selmanaj kërkoi falje për një çështje që, sipas tij, nuk ndalohej me ligj dhe që sidoqoftë nuk kishte arsye pse ta vendoste në zonën e rrezikut, pasi, sipas tij, gjatë 30 viteve në detyrë ai i ka dhënë drejtësisë. Për këtë shkak ai solli në kujtesë dosje të forta të hetuara në vite të ndryshme që..

Read More »

A do luajnë Strakosha dhe Manaj? Publikohet formacioni zyrtar kundër Moldavisë

Publikohen formacionet zyrtare të lojatarvë që do të luajnë në ndeshjen Shqipëri-Moldavi. Trajneri Edy Reja ka zgjedhur që në fushë të jetë: Strakosha, Veseli, Gjimshiti, Ismaili, Trashi, Abrashi, Cikalleshi, Manaj, Dermaku, Gjasula dhe Bare. Risi është aktivizimi i futbollistit të Partizanit, Lorenc Trashi nga minuta e parë, ndërkohë që shiritin e kapitenit do e mbajë Abrashi. Reja ka falur Strakoshën dhe Manajn, pasi u kritikuan për ndeshjen ndaj Turqisë.

Read More »

Ndodh mrekullia/ Gjendet e gjallë foshnja e varrosur 90 cm nën tokë (Fotot)

Është gjendur në Indi një foshnjë e porsalindur, e vendosur brenda një ene prej balte, rreth 90 cm nën tokë. Gazetarët raportojnë se fëmija u gjet nga një fshatar, i cili po varroste vajzën e tij, që kishte vdekur pak minuta pas lindjes. Vajza e porsalindur është dërguar menjëherë në spital ku po kurohet nga mjekët dhe është jashtë rrezikut për jetën. Sipas shefit të policisë, fshatari e gjeti vajzën rastësisht dhe po mundohen të gjejnë prindërit e foshnjës. Dyshohet se ka qenë një akt i miratuar prej tyre.

Read More »

Habit kryebashkiaku, nxjerr të pastrehët të pastrojnë qytetin; i paguan 10 mijë lekë ora

Qyteti i Arkansas ka vendosur të nxisë pastrimin e qytetit dhe për ta bërë këtë, ajo po përdor të tërë të pastrehët e vendit. Ajo do të paguajë 9,5 dollarë në orë të tërë të pastrehët që do të ndihmojnë në pastrimin e plehrave të qytetit. Pagesa prej 9,5 dollarësh në orë është 2 dollarë më e lartë se pagesa minimale në vend dhe ka tashmë 6 muaj që rreth 350 të pastrehë, angazhohen në këtë aktivitet, duke ndihmuar kështu edhe veten e tyre, por edhe në krijimin e një qyteti më të pastër. Kryetari i bashkisë së Arkansës, u shpreh se kemi ende shumë punë për të bërë, dhe se janë një mori faktorësh që i detyrojnë njerzit të përfundojnë në rrugë, dhe të pastrehë. Derisa ti rregullojmë këta faktorë, kryetari bashkisë u shpreh se të paktën ai do të mundohet t’jua bëjë më të lehtë jetesën atyre.

Read More »

Po bën kërdinë në Siri, Erdogan sherr me BE-në: Vëllezërit tanë ikin nga bombat, ju na sulmoni

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka deklaruar se gjatë operacionit “Burimi i Paqes” drejt Turqisë janë shkrepur mbi 700 mortaja, raporton Anadolu Agency (AA). Presidenti Erdoğan foli gjatë pjesëmarrjes së tij në Takimet e Këshillit Botëror të Biznesit Turk në kryeqytetin e Azerbjaxhanit, Baku. “Në historinë tonë të luftës rreth 40 vjeçare me terrorizmin përjetuam shumë ngjarje. Ishim dëshmitarë të lojërave të ndryshme nga vendet që i dinim si aleatë dhe miq tanë”, tha Erdoğan, duke treguar se në luftën kundër terrorizmit më së shumti u janë ekspozuar standardeve të dyfishta në krizën siriane. Duke folur për operacionin “Burimi i Paqes”, Erdoğan njoftoi se në qytetet e Turqisë gjatë kësaj periudhe janë shkrepur mbi 700 mortaja. “Kemi 18 martirë, rreth 200 të plagosur”, u shpreh ai. “Prej kur organizatat terroriste mbrohen kundër një anëtari të NATO-s?”, pyeti presidenti turk duke rikujtuar se Turqia është shtet anëtar i NATO-s. “Vëllezërit tanë arabë në Siri ikën nga bom..

Read More »

Del formacioni kundër Moldavisë, Edi Reja me surpriza nga porta në mesfushë

Edi Reja kërkon fitoren në Moldavi dhe ndryshimet drastike në formacion nuk e bindin për të dalë me tri pikë. Nëse dje në stërvitjen e fundit la të kuptohej se do të kishte të paktën katër lëvizje në formacion, krahasuar me atë ndaj Turqisë, sot italiani është gdhirë me ide të reja. Në mbrojtje nuk ndryshon asgjë, teksa do të luhet sërish me tre, pikërisht Ismajlin, Dermakun dhe Gjimshitin. Në krahun e djathtë do të jetë sërish Veseli, me Roshin që do ta nisë nga stoli. Ndryshimi i vetëm është në mesfushë, aty ku Reja ka ulur në stol kapitenin Memushaj për t’i bërë vend Abrashit, ndërsa në krahun e majtë është edhe risia më e madhe. Trajneri nuk ka preferuar Lenjanin, por Lorenc Trashin e Partizanit. Për majtoshin nga Gramshi kjo do të jetë ndeshja e tij e parë si titullar me fanellën kuqezi. Ndërkohë, edhe sulmi mbetet i njëjtë me dyshen Manaj-Cikalleshi, me Rejën që mendon se është gjetur stabilitet. Trajneri ka falur rastet e humbura në Turqi, duke i dhënë një tjetër shans Manajt..

Read More »

E ftuan në festë, 16-vjeçarja italiane përdhunohet nga shqiptarët dhe shokët e tyre

Në fund, të gjithë vendosën të negociojnë dhe të kryejnë punë publike për të shuar akuzën e dhunës seksuale në bashkëpunim që i kishte çuar ata në burg tetë muaj më parë. Një episod që daton në korrik 2018, kur viktima, një vajzë 16-vjeçare ishte e ftuar së bashku me tre mikesha në një festë në shtëpinë e një prej të pandehurve. Por pasdite, sjellja e djemve degjeneroi. Sipas akuzave pesë të pandehurit – K.P. dhe R.S., 19 vjeç me origjinë shqiptare dhe miku i tyre maroken I.H., dhunuan seksualisht njërën prej vajzave para syve të të tjerëve. Vajza u detyrua të përballonte poshtërimin para syve të grupit, por askush nuk bëri asgjë për ta mbrojtur. Fillimisht, e mitura u hodh në një shtrat dhe u sulmua në mënyrë kafshërore ndërsa një sulm i dytë seksual ndodhi në banjë. Tre djemtë më të rritur, u paraqitën në gjykatë duke kërkuar pezullim të gjobave në këmbim të punëve publike. Edhe dy të shtatëmbëdhjetë vjeçarët, proceset e të cilëve përfunduan në Milano para Gjykatës së të Miturve,..

Read More »

Plas tek opozita e re, Rudina Hajdari në luftë me burrat për shkarkimin

Ditën e sotme Korab Litës njoftoi se nga sot do të ishte ai në krye të Grupit Parlamentar Demokrat, duke zëvendësuar Rudina Hajdarin. Por, pas publikimit të këtij lajmi, ka reaguar deputetja Hajdari, e cila shprehet për “Abc News”, se ajo nuk është larguar nga drejtimi i Grupit. Hajdari ka thënë se ajo do të vazhdoj detyrën e saj në krye të këtij grupi, duke shtuar se shkarkimi i saj nuk varet nga dëshira e disa personave, pasi për të zëvendësuar kryetarin e grupit më parë duhet të kalojë në procesin e votimit.

Read More »

Lajm fantastik për tifozët e Partizanit, dalin pamjet e stadiumit të ri (Fotot)

Duhej të kishte mbaruar në vitin 2017, por siç i thonë asaj shprehjes së vjetër popullore, më mirë vonë se kurrë. Kështu dhe stadiumi i ri i Partizanit, që do të ndërtohet si pjesë e projektit të ri të shtëpisë së kuqe, po vijon punimet me intesitet ditët e fundit. Pamjet e publikuara nga vetë klubi kryeqytetas në Instagram, tregojnë se edhe tribuna përkarshi është drejt fundit. Nuk dihet ende kapaciteti i këtij stadiumi, pasi shifra shpeshherë ka ndryshuar që nga projekti fillestar, por vetëm tribuna qëndrore ka mbi 2300 vende, ndërsa së bashku me atë karshi, por edhe tribunën pas porte që do ndërtohet për grupimin “Ultras Guerrils”, çka e njofton vetë klubi, ky stadium pritet t’i kalojë 5 mijë vendet dhe do të shfrytëzohet nga Partizani për pjesën më të madhe të takimeve, ndërsa përplasjet “big” pritet të zhvillohen në “Arenën Kombëtare”.

Read More »