Ballkani te quhet Iliride

Sazan Guri

Pse nuk jemi per ‘Open Ballkan’!?
1. Ballkani te quhet Iliride;
2. Open Ballkan ka te njejtat ‘takeme’ si Open Society e Sorrosit;
3. Pa vllaun tjeter (Dardan) s’ka as ‘open’ e as ‘close’ as mini Ballkan;
4. Pa hequr Serbia nga Preambula e Kushtetutes se saj nenin qe Kosova eshte Serbi;
5. Pa pranuar Serbia nje falje te madhe publike per krimet ne Rozhaje 130 vjet me pare, ne Kolosian te Kukesit me 1913, ne Diber me 1920, ne Kosove me 1999, ku u kallen nen dhe mbi 11,000 shqiptare te Kosoves, ku mbi 20,000 gra e vajza -u perdhunuan, mbi 300,000 shtepi te rrenuara, 1300 te pakallur ku nuk i dihet varri;
6. Pa kerkuar falje ish ministri i propogandes te Miloshevicit, sot President, si ky me te cilin thurren intrigat (Vucic) per debimet ne mase te mbi 800,000 shqiptareve te Kosoves;

7. 8. 9.10….. shtojini vete

LAJME TJERA
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey