BBC përfshinë Ezgjan Alioskin në ekipin ideal në EURO 2020

BBC ka përfshirë Ezgjan Alioskin në ekipin ideal në fazën grupeve të Kampionatit Europian. Gjani morri notat të më të larta nga mediumi britanik dhe u gjetë në mbrojtjen defanzive së bashku me Leonardo Spinazolën nga Italia dhe Simon Kjaer nga Danimarka.

Alioski shkruajti historinë si shqiptari i parë me fanellën e Maqedonisë së Veriut që ka shënuar gol në një event të madh sportiv si Kampionati Europian. Alioski ishte autor i golit të vetëm në disfatën 1-2 nga Ukraina, ndërsa zhvilloi të gjitha 3 sfidat në EURO 2020.

Në ekipin ideal të BBC bëjnë pjesë Kasper Shmajhell, Klih, De Bryjne, Lokateli, Imobile, Lukaku, Isak.

LAJME TJERA
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey