BE-ja jep datën kur pritet të takohen Kurti e Vuçiq

BE-ja jep datën kur pritet të takohen Kurti e Vuçiq.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, u takua sot me Përfaqësuesin e Lartë të Bashkimit Evropian për Punë të Jashtme dhe Politikë të Sigurisë, Josep Borell, në të cilin u konfirmua vazhdimi i dialogut Kosovë-Serbi më 11 maj. Në këtë datë, pra, pritet të takohen kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Vuçiq pas takimit me Borell deklaroi se Serbia po përpiqet të zbatojë gjithçka për të cilën u morën vesh në marrëveshjet e Brukselit dhe Washingtonit dhe shtoi se shpreson që pala shqiptare të merret me ato çështje.

“Por ne do të shohim se si do të sillet pala tjetër”, tha Vuçiq dhe kujtoi se marrëveshja u arrit, ndër të tjera, që të pezullohet fushata për tërheqjen e njohjes së Kosovës nga vendet e tjera.

Siç theksoi ai, ai shpreson se do të ketë përparim në negociatat me Kosovën, pasi që kjo tha se është e rëndësishme për shkak të njerëzve, por edhe për shkak të atmosferës në rajon.

Borell në anën tjetër tha se një nga temat e takimit, si gjithmonë, ishte dialogu dhe vlerësoi Beogradin për angazhimin për ta vazhduar atë.

“Ne biseduam për dialogun. Unë e vlerësoj që presidenti Vuçiq është i përkushtuar në dialog dhe unë jap mbështetjen e plotë për të arritur një zgjidhje dhe marrëveshje të pranueshme ligjërisht midis Serbisë dhe Kosovës”, tha Borell.

Vazhdimi i dialogut ka shumë të ngjarë të mbahet më 11 maj, siç njoftoi Borell në konferencën për shtyp.

Mundesia me shume...
Pamje me shume...
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey