Bilanci me COVID-19 në Shqipëri

COVID-19 në Shqipëri: 1 i vdekur, 12 raste të reja në 24 orët e fundit

Janë kryer 2,170 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 12 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 5 raste në Tiranë, 3 raste në Berat, 1 rast në Shkodër, Vau Dejës, Elbasan, Sarandë.

Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 42 pacientë, nga të cilët 7 pacientë janë në terapi intensive.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor betejën me COVID19 nuk e ka fituar 1 qytetar nga Prrenjasi, 61 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllimet familjes.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 93 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 129,308 që nga fillimi i epidemisë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes, për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

Statistika (30 Maj 2021)

Raste të reja ditore 12

Të shëruar në 24 orë 93

Të shtruar në spitale 42

Humbje jete në 24 orë 1

Testime ditore 2,170

Testime totale 717,696

Raste pozitive 132,309

Raste të shëruara 129,308

Raste Aktive 551

Humbje jete 2,450

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 237

Korçë 75

Shkodër 67

Vlorë 31

Elbasan 29

Berat 37

Lezhë 25

Gjirokastër 16

Fier 7

Kukës 9

Durrës 14

Dibër 4

Mundesia me shume...
Pamje me shume...
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey