Brazili i refuzon paratë e G7 për shuarjen e zjarreve në pyjet e Amazonës

Autoritetet braziliane kane refuzuar ndihmën e G7 rreth zjarreve në pyjet e Amazonës, njofto BCC, transmeton agjencia e lajmeve INA.

Presidenti frances, i cili ishte nikoqir i samitit të G7-ës tha se 20 milion dollarë janë ndarë për atë qëllim.

Brazili nuk e tregoi arsyen se refuzimit të parave, por presidenti Xhair Bolsonaro e akuzoi Francës se shtetin e tij po e trajton si koloni.

Ai tha se Brazili mund të mësoj secilin komb se si duhet të mbrohet pyjet. (INA)

Putin dhe Erdogan sot takohen për Sirinë

Loading...Behu pjese e LAJME.mk , kliko LIKE fanpage ne facebook me posht!
Nga LAJME.mk August 30, 2019 3:56 am ne Bota. ne link https://lajme.mk/?p=148838
Nese ky postim qe eshte bere ne faqen Lajme.mk prek privatesin e dikujt ose eshte lajm abuzues ju lutem na shkruani ne email [email protected] lajme.mk ose ne fanpage facebook ose ContactUs, dergo linkun e mesiper qe te fshihet. Nuk mbajme pergjithesi per ndonje lajm qe eshte postuar qe eshte publik ne gjithe mediat. Ju faleminderit