Bundesliga fillon me ndryshimet e reja

Bundesliga tashmë ka filluar me ndryshimet e reja.

Klubet e Bundesligës do të jenë në gjendje të përdorin pesë zëvendësime kur të kthehen nga pezullimi i tij i zbatuar për shkak të pandemisë koronavirus të shtunën, njoftoi të enjten Federata Gjermane e Futbollit (DFL).

Rregulli i ri u aprovua nga Bordi i Shoqatës Ndërkombëtare të Futbollit (IFAB) për të ndihmuar në mbrojtjen e mirëqenies së lojtarëve me ndeshjet që do luhen në kohë më të shpeshtë.

Bundesliga do të bëhet liga e parë e madhe evropiane që do të kthehet në veprim kur të rifillojë pas dyerve të mbyllura të shtunën pas një ndalese dy-mujore. Niveli i dytë i Gjermanisë do të rikthehet gjithashtu këtë fundjavë.

DFL gjithashtu rekomandon që dy zëvendësimet shtesë të kryhen në të njëjtën kohë.

Ata gjithashtu kanë marrë vendim që do të ketë play-off dhe play-out në rast se sezoni përfundon.

Mundesia me shume...
Pamje me shume...
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey