Bota

Bota Shqiptare

Ndodh mrekullia/ Gjendet e gjallë foshnja e varrosur 90 cm nën tokë (Fotot)

Është gjendur në Indi një foshnjë e porsalindur, e vendosur brenda një ene prej balte, rreth 90 cm nën tokë. Gazetarët raportojnë se fëmija u gjet nga një fshatar, i cili po varroste vajzën e tij, që kishte vdekur pak minuta pas lindjes. Vajza e porsalindur është dërguar menjëherë në spital ku po kurohet nga mjekët dhe është jashtë rrezikut për jetën. Sipas shefit të policisë, fshatari e gjeti vajzën rastësisht dhe po mundohen të gjejnë prindërit e foshnjës. Dyshohet se ka qenë një akt i miratuar prej tyre.

Read More »

Habit kryebashkiaku, nxjerr të pastrehët të pastrojnë qytetin; i paguan 10 mijë lekë ora

Qyteti i Arkansas ka vendosur të nxisë pastrimin e qytetit dhe për ta bërë këtë, ajo po përdor të tërë të pastrehët e vendit. Ajo do të paguajë 9,5 dollarë në orë të tërë të pastrehët që do të ndihmojnë në pastrimin e plehrave të qytetit. Pagesa prej 9,5 dollarësh në orë është 2 dollarë më e lartë se pagesa minimale në vend dhe ka tashmë 6 muaj që rreth 350 të pastrehë, angazhohen në këtë aktivitet, duke ndihmuar kështu edhe veten e tyre, por edhe në krijimin e një qyteti më të pastër. Kryetari i bashkisë së Arkansës, u shpreh se kemi ende shumë punë për të bërë, dhe se janë një mori faktorësh që i detyrojnë njerzit të përfundojnë në rrugë, dhe të pastrehë. Derisa ti rregullojmë këta faktorë, kryetari bashkisë u shpreh se të paktën ai do të mundohet t’jua bëjë më të lehtë jetesën atyre.

Read More »

Po bën kërdinë në Siri, Erdogan sherr me BE-në: Vëllezërit tanë ikin nga bombat, ju na sulmoni

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka deklaruar se gjatë operacionit “Burimi i Paqes” drejt Turqisë janë shkrepur mbi 700 mortaja, raporton Anadolu Agency (AA). Presidenti Erdoğan foli gjatë pjesëmarrjes së tij në Takimet e Këshillit Botëror të Biznesit Turk në kryeqytetin e Azerbjaxhanit, Baku. “Në historinë tonë të luftës rreth 40 vjeçare me terrorizmin përjetuam shumë ngjarje. Ishim dëshmitarë të lojërave të ndryshme nga vendet që i dinim si aleatë dhe miq tanë”, tha Erdoğan, duke treguar se në luftën kundër terrorizmit më së shumti u janë ekspozuar standardeve të dyfishta në krizën siriane. Duke folur për operacionin “Burimi i Paqes”, Erdoğan njoftoi se në qytetet e Turqisë gjatë kësaj periudhe janë shkrepur mbi 700 mortaja. “Kemi 18 martirë, rreth 200 të plagosur”, u shpreh ai. “Prej kur organizatat terroriste mbrohen kundër një anëtari të NATO-s?”, pyeti presidenti turk duke rikujtuar se Turqia është shtet anëtar i NATO-s. “Vëllezërit tanë arabë në Siri ikën nga bom..

Read More »

Lufta e karteleve të drogës, SHBA ofron 10 milionë dollarë për kokën e “El Chapos” (FOTO)

Baroni meksikan i drogës i njohur si El Chapo i ri, akuzohet se ka urdhëruar vrasjen e grave shtatzëna dhe foshnjat në një luftë të përshkallëzuar mes karteleve. Nemesio Osegura Cervantes, ‘El Mencho’, e ka vendosur vetë emrin si më i fuqishmi, pasi u arrestua dhe u nis për në SHBA i famshmi Joaquin Guzman, ose El Chapo, sipas hetuesve federale. Jalisco Nueva Generacion ose (CJNG) dyshohet se po trafikon drogë nga toka dhe deti për në Shtetet e Bashkuara ndërsa hapi një luftë të përgjakshme duke vrarë pa dallim gra dhe fëmijë. Pamjet e fundit treguan ushtarë ku dyshohet se i përkisnin CJNG të veshur me maska kllouni dhe armë të markës së shtetit Tamaulipas që ndodhet afër kufirit. Muajin e kaluar 44 kufoma shumë prej tyre i përkisnin grave u morën nga një pus në shtetin Jalisco ku CJNG ka dhe qendrën. Ata u paketuan në 119 qese plastike dhe hetimet nisën kur banorët e zonës u ankuan për erën e keqe. “Ndodh pothuajse çdo ditë. El Chapo ishte i dhunshëm, por El Mencho e ka marrë atë ..

Read More »

Parku madhështor i përrallave me magji ndërtohet në Holandë (FOTO)

Parku me temën e përrallave të vëllezërve Grim është bërë tashmë realitet. Të apasionuarit pas historive të përrallave që duan të vizitojnë parkun në Holandë do të magjepsen me pamjet e tij. Njëra nga historitë e vëllezërve Grimm tregon gjashtë princa të shndërruar në mjellma nga njerka e tyre xheloze dhe është detyrë e motrës së tyre të vogël Elisa që të prishë magjinë dhe t’i kthejë vëllezërit e saj përsëri në njerëz. Kjo është bërë realitet nga krijuesit e parkut “Efteling”, ku fëmijët mund të shijojnë personazhet që kanë lexuar në përralla. Vizitorët mund të ecin nëpër kështjellë ose të zgjedhin të udhëtojnë me njërën nga mjellmat tre metra të gjatë përgjatë një rrjedhe të vogël uji.

Read More »

U përdhunua para se të vritej me gurë në mes të rrugës/Mijëra njerëz i japin lamtumirën politikanes kurde (FOTO)

Një numër i madh njerëzish morën pjesë në funeralin e politikanes dhe aktivistes së njohur kurde të të drejtave të njeriut, Hevrin Khalaf. Vdekja e saj në një rrugë ndërmjet Hasakah dhe Qamishli qe një provë mizore e destabilizimit të rajonit që tani është në prag kolapsi. Khalafin, një grua e fortë, aktiviste për mbrojtjen e të drejtave civile, e përkushtuar për mbrojtjen e më të dobëtëve, e njihnin të gjithë në Qamishli, Kobane dhe Raqqa. Ajo kishte mësuar anglisht në një moshë shumë të re, ishte bërë inxhiniere dhe qe përkushtuar të ndihmonte gratë. “Ishte gjithmonë e pranishme në takimet me delegacionet e huaja. Elegante dhe e matur, kishte marrëdhënie të drejtpërdrejta me diplomatët amerikanë dhe evropianë “, thonë bashkëpunëtorët e saj. Mediat sociale lokale zbuluan detaje të frikshme rreth vdekjes së politikanes. Sipas disave duket se ka qenë viktimë e një prite të planifikuar mirë. Hevrin ishte nisur të merrte pjesë në një takim në Hasakah me disa aktivistë nga partia e re,..

Read More »

“Bëje ose vdis” deri më 31 tetor/Mbretëresha vë me shpatulla pas murit Boris Johnson (FOTO)

Kryeministri britanik rinovoi premtimin e tij për ‘jetë a vdekje’ për ta mbyllur Brexit deri më 31 tetor, pasi Mbretëresha Elizabeth mbajti fjalimin e përvitshëm në Parlament. Në javën vendimtare për Brexit, ku pritet të përcaktohet dhe shkëputja e Britanisë nga Bashkimi Europian me ose pa ujdi, 93-vjeçarja vendosi prioritetet për Qeverinë e drejtuar nga kryeministri, Boris Johnson. Mbretëresha kërkoi arritjen e një ujdie të re me Brukselin për Brexit dhe parapërgatitje për zgjedhje të parakohshme të mundshme. “Prioritet i Qeverisë sime ishte gjithmonë sigurimi i largimit të Mbretërisë së Bashkuar nga BE më 31 tetor. Qeveria ime synon të ndërtojë një marrëdhënie të re me Bashkimin Europian të bazuar në tregti të lirë dhe bashkëpunim miqësor”, u shpreh Mbretëresha./Daily Mail

Read More »

Maskarada e Turqisë në Siri, BE merr masa ekstreme ndaj Erdoganit

Bashkimi Evropian ka marrë masa ndëshkuese ndaj Turqisë, pas operacioneve që kjo e fundit ka nisur prej disa ditësh në Siri. Zyrtarja e lartë e BE, Federica Mogherini, deklaroi në një konferencë për media, para mbledhjes së ministrave të Jashtëm të BE, se operacionet ushtarake të Turqisë po i hapin rrugë ringritjes së ISIS. “Kishim një vendosmëri unanim, secili vend kontribuoi në mënyrë aktive dhe kishte konsensus nga 28 vendet anëtare për masa kufizuese. ISIS nuk është mundur plotësisht. Gjithmonë kemi paralajmëruar veten tone dhe koalicionin global për rrezikun nga ISIS. Ky operacion ushtarak po i hap rrugë ISIS për të ringritur territore. Ka një shqetësim serioz për Evropën. Ne kemi dy konkluzione të rënda kundër Turqisë”, tha Mogherini. Gjatë fjalës së saj, Mogherini zbuloi se dy pikat kryesore që do të diskutohen në takimin e ministrave të Jashtëm të BE, janë Siria dhe aktiviteti i Turqisë në Mesdhe. “Siria dhe aktiviteti i Turqisë në Mesdhe, janë dy pikat e axhendën. Kemi një ..

Read More »

Festa marramendëse për blerësit VIP/Vendi ku mbretërit dhe miliarderët shpenzuan 360 mln dollarë vetëm për kuaj (FOTO)

Lexington, në Kentucky, SHBA vendi i rrethuar nga qindra ferma kuajsh është shtëpia më e madhe në botë e ankandeve për kuaj. Çdo shtator aty mblidhen të apasionuaroit pas garave dhe kuajve, veçanërisht njerëz të pushtetshëm e sheikë që derdhin miliona për të blerë kuajt 1-vjeçar, që nuk kanë garuar kurrë më parë. Sipas asaj që shkruan Bussines Insider, vetëm në vitin 2019 dhe konkretisht në ankandin e muajit shtator, blerësit VIP shpenzuan më shumë se 360 milionë dollarë për të blerë 2855 prej këtyre kuajve. Kuajt më të shtrenjtë të shitur ishin një “American Pharoah” për 8.2 milionë dollarë, që u ble nga “Ehisper Hill Farm” e Mandy Pope, dhe një tjetër prej 4.1 milionë nga Sheiku Mohammed nga Dubai. “Po flasim për kryeqytetin e kuajve në botë, dhe në të vërtetë është vendi që njihet si i tillë në të gjithë botën”, ka thënë Bill Thomason, president dhe CEO i Keeneland, në një intervistë gjatë shitjes së shtatorit. Shtëpia e ankandit, që gjendet rreth shtatë milje nga qendra e qytet..

Read More »

Përballje ‘titanësh’/Pasi nxori tanket për të mbrojtur kurdët, Erdogan kërcënon Assad: Do ju vrasim (FOTO)

Turqia iu drejtua qeverisë siriane të hënën ndërsa Erdogan njoftoi një sulm të afërt mbi qytetin Manbij pak pasi tanket e Asad u futën për të dalë në mbrojtje të kurdëve. Presidenti Erdogan tha se ‘ne jemi gati të zbatojmë vendimin tonë mbi Manbij’ të hënën, pasi fotot treguan tanke turke dhe automjete të blinduara që vërshonin në qytetin e afërt sirian të al-Tukhar. Beteja do të shënonte një tronditje të fuqishme në ekuilibrin rajonal sepse Assad mbështetet nga Rusia dhe Irani, të cilat deri më tani kishin qenë aleatë të fortë të Turqisë mbi Sirinë./Daily Mail

Read More »

Nobeli në Ekonomi/ 908 mijë dollarë për tre ekonomistët që punuan kundër varfërisë (FOTO)

Akademia Mbretërore Suedeze e Shkencave ua dha Nobelin për Ekonominë tre ekspertëve Abhijit Banerjee, Esther Duflo dhe Michael Kremer, për punën e tyre në zbutjen e varfërisë në botë. Banerjee dhe Kremer janë shtetas të SHBA-së, ndërsa Duflo ka nënshtetësi të dyfishtë amerikane dhe franceze. “Hulumtimi i kryer nga këta ekonomistë ka përmirësuar ndjeshëm aftësinë tonë për të luftuar varfërinë botërore. Në vetëm dy dekada, qasja e tyre e re e bazuar në eksperimente ka transformuar ekonominë e zhvillimit”, thuhet në reagimin e Akademisë. Treshja fituese e çmimit do të ndajë shpërblimin prej rreth 908 mijë dollarësh amerikanë. Javën e kaluar, në Stokholm u dhanë dhe çmimet Nobel për letërsi, mjekësi, fizikë, kimi dhe paqe.

Read More »

Plas gallata në funeral/Nga arkivoli dëgjohet zëri: Është errësirë këtu poshtë, më lini të dal ore (FOTO+VIDEO)

Njerëzit që merrnin pjesë në një varrim në Irlandë nuk mund t’u besonin veshëve kur nga arkivoli u dëgjua zëri i të ndjerit. “Përshëndetje, më lini të dal. Ku dreqin jam? Më lini të dal, ore. Është errësirë këtu brenda”, u dëgjua zëri i ish-ushtarakut Shay Bradley, i cili kishte regjistruar audion me zërin e tij dhe kishte lënë porosi që ajo të luhej në momentin e varrosjes, në mënyrë që njerëzit të ndaheshin me të duke qeshur. Personat e pranishëm në ceremoni shpërthyen në të qeshura, ndërsa të afërmit shpjeguan se ky është ndryshimi mes humorit të ushtarakëve dhe humorit të njerëzve të thjeshtë. Ai i ushtarakëve është humor i zi./Daily Mail

Read More »

Abuzoi me 200 fëmijë, pedofilin monstër e vrasin brenda në qeli (Foto)

Një nga pedofilët më të tmerrshëm të Britanisë është qëlluar për vdekje me thikë në qelinë. Richard Huckle, u gjet i pajetë nga gardianët. Ai kishte marrë 22 burgime të përjetshme për abuzimin e mbi 200 fëmijëve. 33-vjeçari kishte pranuar abuzimet me një numër të paprecedent të miturish nga 6 muajsh deri në 12 vjeç në periudhën e viteve 2006-20014. Huckle përdorte besimin fetar dhe një kualifikim në anglisht për të pasur qasje tek fëmijët e një komuniteti të varfër në Malajzi, ku brena 7 vjetësh përdhunoi bebe, e fëmijë të vegjël. Një numër I madh fotosh e videosh të përdhunimeve të tij u shpërndanë në rrjete të fshehta në internet të pedofilëve në mbarë botën. Huckle madje u përpoq t`i kthente në biznes krimet e tij të tmerrshme përmes publikimit të pamjeve.

Read More »

El Menço përgjak Meksikën, SHBA ofron 10 mln $ shpërblim (FOTO)

Bosi më i ri i drogës në Meksikë, Nemesio Servantes, i njohur si El Menço, ka hapur një luftë shumë mizore kundër karteleve rivale, duke mos kursyer as gratë shtatzëna. Servantesi tani është në krye të më të kërkuarve nga SHBA, e cila ofron 10 milionë dollarë për të. Lufta mes bandave, sipas ekspertëve, po shfaq një numër shumë të lartë grash të vdekura. “Prerje kokash, tretje trupash në acid, ekzekutime në publik, shkulje zemre, vrasje e grave dhe fëmijëve. Të gjitha ndodhin pothuajse çdo ditë. El Çapo ishte i dhunshëm, kur El Menço po e çon në tjetër nivel”, thonë zyrtarët në vend./ TCH

Read More »