Bota

Bota Shqiptare

Çfarë po kurdis Vuçiç? Armët serbe në duart e xhihadistëve

Problemi i eksportit të armëve serbe, të cilat përmes ndërmjetësuesve përfundojnë në duart e grupeve ekstremiste islamike në Jemen, është riaktualizuar pas shkrimeve të portalit „Arms Watch“. Mediat në Serbi shkruajnë prej kohësh për këtë temë, duke nënvizuar se është rritur numri i blerësve të armëve serbe në Lindjen e Mesme dhe Evropën Lindore. Por kur dihet, se gjurmët e tregtisë me armë të çojnë edhe deri tek Branko Stefanoviçi, babai i ministrit aktual të Brendshëm, Nebojsha Stefanoviç, atëherë është deri diku e vetëkuptueshme pse autoritetet serbe po përpiqen me të gjitha mjetet të fshehin gjurmët e këtyre bizneseve. Zyrtarisht thuhet se Serbia shet armë vetëm në vendet që kanë leje ndërkombëtare për blerje dhe nuk janë nën sanksione, por ekspertët paralajmërojnë se këto armë po përfundojnë në duart e grupeve të armatosura që shkelin seriozisht të drejtat e njeriut. Kjo tregti paraqet shkelje të rëndë të ligjeve ndërkombëtare. Portali „Arms Watch“ ka bërë të ditur se pas publiki..

Read More »

“Pinë gjakun dhe bëjnë seks me kufomat”/ Kush janë femrat e karteleve të tmerrshme meksikane (FOTO)

Meksika njihet si vendi i bandave të rrezikshme të drogës. Përvecc meshkujve, pjesë e këtyre grupve të rrezikshme janë bërë edhe femrat. Këto të fundit duket se janë më mizore se vetë meshkujt në vrasje. Një nga vajzat e quajtur Juana, rreth 20 vjeçe, me flokët e kuq dhe ndryshe nga vajzat moshatare, i ka hyrë rrugës së krimit. Juana ka filmuar madje edhe me mitraloz në dorë. Megjithëse mund të ketë një fytyrë të pafajshme, Juana është në të vërtetë një nga gratë më të rrezikshme në botë, një vrasëse e ftohtë që të pi gjakun, shkruan “The Sun”. Juana është ajo e cila njihet nga komuniteti vendor, për shkak se ka vrarë 5 burra dhe më pas pinte gjakun e tyre të ngrohtë para se të bënte seks me trupat e tyre të dekompozuar. Juana, e njohur si Le Peque ose “e vogla” është pjesë e grupimeve kriminale të karteleve famëkeqe meksikane , të cilat kanë parë 115,000 njerëz të vdesin midis 2008-2018.

Read More »

Elegante dhe plot sharm puthet me…/E bija e Trump shkëlqen në eventin VIP në Romë (FOTO)

Ivanka Trump dhe bashkëshorti i saj, Jared Kushner mbërritën në Romë për të marrë pjesë në dasmën e mikeshës së tyre Misha Nonoo me mandatin e naftës Mikey Hess. Vajza e Donald Trump, 37 vjeçe dhe bashkëshorti i saj që është njëkohësisht këshilltar i Shtëpisë së Bardhë, u fotografuan teksa ecnin si dy adoleshentë të dashuruar nëpër rrugët e ngushta tradicionale të kryeqytetit italian. Një moment Ivanka, nënë e tre fëmijëve e veshur me një fustan shumëngjyrësh dhe një palë syze të stilit retro e puth bashkëshortin në shpatull teksa i buzëqeshin njëri-tjetrin. Në eventin VIP gjendeshin edhe personazhe të njohura që nga Princi Harry dhe Meghan Markle e deri tek Katy Perry e Orlando Bloom.

Read More »

Armët serbe në duart e xhihadistëve, aferat e krerëve të partisë së Vuçiç

Problemi i eksportit të armëve serbe, të cilat përmes ndërmjetësuesve përfundojnë në duart e grupeve ekstremiste islamike në Jemen, është riaktualizuar pas shkrimeve të portalit „Arms Watch“. Mediat në Serbi shkruajnë prej kohësh për këtë temë, duke nënvizuar se është rritur numri i blerësve të armëve serbe në Lindjen e Mesme dhe Evropën Lindore. Por kur dihet, se gjurmët e tregtisë me armë të çojnë edhe deri tek Branko Stefanoviçi, babai i ministrit aktual të Brendshëm, Nebojsha Stefanoviç, atëherë është deri diku e vetëkuptueshme pse autoritetet serbe po përpiqen me të gjitha mjetet të fshehin gjurmët e këtyre bizneseve. Zyrtarisht thuhet se Serbia shet armë vetëm në vendet që kanë leje ndërkombëtare për blerje dhe nuk janë nën sanksione, por ekspertët paralajmërojnë se këto armë po përfundojnë në duart e grupeve të armatosura që shkelin seriozisht të drejtat e njeriut. Kjo tregti paraqet shkelje të rëndë të ligjeve ndërkombëtare. Portali „Arms Watch“ ka bërë të ditur se pas publiki..

Read More »

Ish-prokurorja e SPAK në Rumani, në “luftë” me Qeverinë, por BE i ofron postin e lartë

Laura Kovesi bëri emër si drejtuesja me “dorë të hekurt” e strukturës rumune të antikorrupsionit, DNA, një organizëm që do të mbahet mend për dërgimin në burg të njerëzve të fuqishëm, përfshirë dhe vetë kreun e partise socialdemokrate në pushtet, Liviu Dragnea. Dragnea u shpall fajtor nga Gjykata e Lartë për faktin se kishte mbajtur në mënyrë të paligjshme me rrogë dy punonjëse të një dege lokale të PSD-së. Kjo i solli një dënim prej tre vitesh e gjysëm heqje lirie, i lënë pezull për momentin në pritje të vendimit të apelit. Pak ditë pas nisjes së aksionit kundër tij, Kovesi u shkarkua nga detyra. Ndaj saj u ngritën akuza për shpërdorim me postin, ndërsa ekzekutivi i drejtuar nga PSD doli me pretendimin se juristja ishte përplasur dhe me shërbimet inteligjente (që janë nën juridiksionin e presidentit) për të shënjestruar politikanët socialdemokratë. Pavarësisht të gjithë kësaj “stuhie” të ngritur mbi të, shkurtin e këtij viti emri i Kovesit u propozua për drejtimin e zyrës së kryepr..

Read More »

Reperi shokon Britaninë, në skenë me ‘kokën e prerë’ të kryeministrit Johnson në duar (Fotot)

Reperi britanik Sloëthai ka ndezur polemika në ceremoninë Mercury Prize mbrëmjen e kaluar duke mbajtur në dorë një model të kokës së prerë të Boris Johnson. Këngëtari bëri edhe thirrje ofenduese ndaj kryeministrit britanik në skenën Eventim Apollo të Londrës. Transmetimi live i BBC u pre kur reperi mori në dorë kokën dhe ndërkohë dëgjoheshin në sfond duartrokitjet e publikut. Por, në rrjetet sociale u kritikua kjo sjellje e sloëthai-t, me njerëzit që e cilësuan si “budallallëk”.

Read More »

A do të shiten Instagram dhe WhatsApp?

Mark Zuckerberg hedh poshtë hipotezën e shitjes të Whatsapp dhe Instagram. Lajmin e bën me dije senatori republikan Josh Hawley, një nga kritikët më të mëdhenj të Facebook, pas një takimi me pronarin e rrjetit social. “E sfidova të bëjë dy gjëra për të treguar që Facebook është serioz për çështjen e paanshmërisë, të mbrojtjes së të dhënave personale dhe të konkurrencës. Me shitjen e WhatsApp dhe Instagramin do të kishte mundësi të nënshtrohej një kontrolli të pavarur dhe të jashtëm për çështjen e censurës. Në të dyja rastet Zuckerberg është përgjigjur jo’.

Read More »

Macron për protestat e ‘jelekëverdhëve’: Ma bënë mirë, ja pse ndryshova

Presidenti francez, Emmanuel Macron, bëri një pohim të papritur. Shefi i Elizesë e pranoi se kriza që shkaktun në vend protestat e ‘jelekëve të verdhë’ në një farë mënyrë, kishte qenë pozitive për të, sepse e kishte nxitur të ndryshonte qëndrim ndaj qytetarëve. ‘Ata më kujtuan çfarë duhet të bëja, më shtynë të dëgjoja e komunikojë më mirë’, u shpreh Macron në një intervistë për revistën Time. ‘Sfida ime është t`i dëgjoj njerëzit shumë më mirë nga sa bëra në fillim. Unë me siguri kam dhënë përshtypjen se kam dashur reforma kundër njerëzve. Ndonjëherë padurimi im interpretohet si padurim me francezët, por ky nuk është rasti’, tha Macron. Protestat shpërthyen në Francë nëntorin e vitit të kaluar, të ushqyera fillimisht nga pakënaqësia mbi rritjen e çmimit të karburantit, e vazhduan për muaj të tërë. ©Copyright Gazeta SHQIP

Read More »

Rrëfimi dramatik: Miliarderi më përdhunonte tre herë në ditë, u hodha në det…(Fotot)

Sarah Ransome për gjashtë muaj kishte qëndruar e ngujuar në ishullin privat të multimilionerit amerikan Jeffrey Epstein, por kur e kuptoi se ai është gjetur i vdekur në qelinë e burgut, vendosi të flasë për përvojën e saj rrëqethëse. “Dua të inkurajoj viktimat e tjera që të flasin për këtë”, ka deklaruar para gazetarit të përditshmes angleze Telegraph, 35-vjeçarja nga Skocia e lindur në Republikën e Afrikës së Jugut, transmeton Telegrafi. Ransome e kishte njoftuar Epsteinin në vitin 2006 në New York, ku asokohe ajo po studionte për modë. Ishte e re dhe naive, vetëm 22-vjeçare. Pikërisht asokohe në një klub të natës në Manhattan i është ofruar një vajzë tjetër, që i kishte folur për “një mashkull simpatik” që do ta ndihmojë “të realizojë ëndrrat”. “Ka qenë simpatik dhe karizmatik”, tregon Sarah për takimin e parë me Epstein. E disa ditë më vonë asaj i ishte lajmëruar sërish vajza nga klubi i natës, që i tha se Epstein po e kërkon në ishullin e saj privat Little Saint James. “Nuk e ki..

Read More »

Serbia furnizon me armë xhihadistët, ja roli i partisë së Vuçiç

Problemi i eksportit të armëve serbe, të cilat përmes ndërmjetësuesve përfundojnë në duart e grupeve ekstremiste islamike në Jemen, është riaktualizuar pas shkrimeve të portalit “Arms Watch”. Mediat në Serbi, thekson DW, shkruajnë prej kohësh për këtë temë, duke nënvizuar se është rritur numri i blerësve të armëve serbe në Lindjen e Mesme dhe Europën Lindore. Por kur dihet, se gjurmët e tregtisë me armë të çojnë edhe deri tek Branko Stefanovici, babai i ministrit aktual të Brendshëm, Nebojsha Stefanovic, atëherë është deri diku e vetëkuptueshme pse autoritetet serbe po përpiqen me të gjitha mjetet të fshehin gjurmët e këtyre bizneseve. Zyrtarisht thuhet se Serbia shet armë vetëm në vendet që kanë leje ndërkombëtare për blerje dhe nuk janë nën sanksione, por ekspertët paralajmërojnë se këto armë po përfundojnë në duart e grupave të armatosura që shkelin seriozisht të drejtat e njeriut. Kjo tregti paraqet shkelje të rëndë të ligjeve ndërkombëtare. Portali „Arms Watch“ ka bërë të ditur..

Read More »

Naftë në detin Jon, Greqia nis kërkimet pranë Shqipërisë

Ministria greke e Mjedisit dhe Energjisë ka paraqitur në parlament projektligje për ratifikimin e katër kontratave për dhënien me koncension të së drejtës së eksplorimit dhe shfrytëzimit të hidrokarbureve në katër zona detare të detin Jon dhe të Kretës. Ratifikimi i kontratave – negociatat për të cilat zgjatën gati katër vjet – është një votë besimi nga kompanitë e mëdha ndërkombëtare të naftës, që do të investojnë një shumë prej 140 milion euro në kërkime. Konkretisht për zonat e detit Jon jepen për ratifikim kontratat e nënshkruara në prillin e këtij viti midis shtetit grek dhe Konsorciumit Repsol-Hellenic Petroleum. Ndërsa për dy zonat detare pranë Kretës janë dhënë për ratifikim dy kontratat e nënshkruara në qershorin e kaluar midis shtetit grek dhe konsorciumit Total, ExxonMobil dhe Hellenic Petroleum. Kanë disa muaj që “ExxonMobil ” dhe “Total” , që janë dy prej kompanive më të mëdha botërore të naftës , po eksplorojnë në disa prej zonave Ekonomike Ekskluzive të Qipros, ku ka..

Read More »

Gruaja palestineze ekzekutohet nga ushtarët izraelitë, videoja që po trondit rrjetin

Po bën xhiron e botës një video e shfaqur në faqen e Facebookut të TRT World e që tregon momentin e vrasjes së një gruaje palestineze nga ushtarët izraelitë.Mediat ne shtetin hebre shkruajnë se ndaj gruas 50 vjece u hap zjarri pasi ishte përpjekur të qëllojë me thikë njërin prej ushtarëve në postbllok. Israeli soldiers kill Palestinian woman at checkpoint A video circulating online shows Israeli soldiers killing a Palestinian woman who approached a checkpoint between the occupied West Bank and East Jerusalem. Publiée par TRT World sur Mercredi 18 septembre 2019 Asnjë prej tyre megjithatë nuk mbeti I plagosur gjatë këtij episodi. Ndonëse u dërgua me shpejtësi në Qendrën Mjekësore Hadassah në Kuds, gruaja nuk arriti t`I mbijetonte plagëve të marra. ©Copyright Gazeta SHQIP

Read More »