Kosova

Kosova

Shuhet simpatizanti më i veçantë i Vetëvendosjes, mesazhi i ndjerë i Albin Kurtit

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka shprehur ngushëllimet e tij pas ndarjes nga jeta të Limon Isufit, babait të nënkryetarit të AAK-së, Ahmet Isufi. Lideri i Vetëvendosjes në mesazhin e ndjerë thotë se Limon Isufi ka qenë anëtari më i moshuar i partisë që ai drejton, ndërsa shton faktin se ai kurrë nuk mungonte në tubimet dhe protestat që bënte VV-ja. Anëtari i Vetëvendosjes ndërroi jetë ditën e djeshme dhe sot iu dha lamtumira e fundit në varrezat e Gjilanit. “Ka protesta të Vetëvendosjes në të cilat unë nuk kam marrë pjesë. Mirëpo, nuk ka protestë të Lëvizjes sonë në të cilën nuk ka marrë pjesë anëtari ynë më i moshuar, 94 vjeçari, Limon Isufi. Gjithnjë do ta mbajmë në mendje me nderime dhe në zemër me mall”, përfundoi lideri i VV-së.

Read More »

Votat serbe helmojnë 26 zyrtarë në Kosovë, reagon Lëvizja Vetëvendosje

Gjatë procesit të verifikimit të votave të ardhura nga Serbia, disa zyrtarë kosovarë kanë pësuar alergji në fytyrë dhe duar, ku sipas raportimeve të mediave në Kosovë, zarfet kundërmonin erë. Lidhur me rastin në fjalë ka reaguar edhe Vetëvendosje. Sipas VV, këto pako me fletëvotime nuk kanë ardhur përmes postës, ashtu siç e kërkon ligji për zgjedhje, por janë sjellë në mënyrë të kundërligjshme nga zyra ndërlidhëse e Serbisë. Reagimi i plotë Helmimi i punonjësve të operacionit të votimit përmes postës ka shqetësuar familjarët e stafit, por edhe opinionin publik. Autoritetet shtetërore duhet të hetojnë shkaqet e këtij helmimi, ashtu siç duhet të hetojnë pakot e ardhura nga Serbia në mënyrë të organizuar nga shteti i Serbisë. Këto pako me fletëvotime nuk kanë ardhur përmes postës, ashtu siç e kërkon ligji për zgjedhje, por janë sjellë kundërligjshëm nga zyra ndërlidhëse e Serbisë. Këto fletëvotime të sjella kundërligjshëm duhet të refuzohen. Ndërsa shërbimi profesional i KQZ-së duhet..

Read More »

Helm në zarf nga Serbia, çfarë po ndodh me 26 numëruesit në Kosovë

Fill pasi pësuan alergji nga votat e ardhura nga Serbia, ku thuhet se zarfet kundërmonin erë, punëtorët e Qendrës së Numërimit janë dërguar në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës. Po kështu kanë mbërritur edhe forcat policore, që sipas mediave në Kosovë nuk lejojnë askënd që t’i afrohet Infektivit. Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Daut Hoxha, ka thënë për KTV-në se Policia posedon informata të tilla për helmim, por për detaje në këtë fazë ka rekomanduar që pyetjet të adresohen në KQZ dhe tek autoriteteve shëndetësore. Procesi i verifikimit të zarfeve me vota të ardhura nga Serbia është ndërprerë rreth orës 11:00. Raportohet të kenë pësuar rreth 26 zyrtarë kosovarë që kanë punuar në numërimin e zarfeve.

Read More »

Alarmohet Kosova/ Votat e ardhura nga Serbia helmojnë 26 zyrtarë

Rreth 26 zyrtarë kosovarë që kanë qenë të ngarkuar me numërimin e zarfeve me vota të ardhura nga Serbia janë helmuar. Shkak janë bërë 5 kuti që kanë ardhur nga Serbia me vota, të cilat pasi janë hapur kanë kundërmuar erë. Kjo ka bërë që procesi i verifikimit të zarfeve me vota të ardhura nga Serbia të ndërpritet, ndërkohë zyrtarët kanë shfaqur shenja të alergjisë në fytyrë dhe duar. Besnik Buzhalla nga divizioni i Shërbimit të Votuesve, teksa ka folur për gazetën express ka konfirmuar këtë rast. “Janë diku rreth 26 zyrtarë që janë helmuar pra kanë marrë alergji në duar dhe fytyrë. Ne në mëngjes i kemi pas zarfet edhe aty zyrtarëve u është shfaqë alergjia. Janë 5 kuti rreth 80 litërshe që kanë ardhur nga Serbia”, është shprehur ai./

Read More »

Hynë të grabisnin por morën vetëm 1 çamçakëz, 11 vite burg për 3 të rinjtë shqiptarë

Gjykata Themelore e Prishtinës ka dënuar me 11 vite burg tre të rinj, dy vajza e një djalë të cilët akuzohen për tentativë grabitje. Ngjarja në fjalë ndodhi në mars të vitit 2018, ku shtetasi me inicialet E.D., dhe vajza me inicialet L.R., tentuan të grabitin një dyqan në lagjen Kalabria, por morën vetëm një çamçakëz (orbit). “Grabitja ka mbetur në tentativë, ndërsa sa i përket mbajtjes së armës, ajo nuk ka qenë armë”, -ka thënë mbrojtësi i të pandehurëve.

Read More »

Vjen goditja e parë nga Kosova, Vjosa Osmani i del kundër Ramës

Vjosa Osmani, kandidatja për kryeministre e Lidhjes Demokratike të Kosovës, ka reaguar në lidhje me idenë e krijimit të “Shengenit Ballkanik”. Ajo është shprehur e prerë se krijimi i “Shengenit Ballkanik” është një fatkeqësi. “Mendoj se është një fatkeqësi që një gjë e tillë ka ndodhur. Nuk e di nëse kryeministri Rama është konsultuar me dikë në Kosovë para se të arrijë një marrëveshje të tillë, por është totalisht e gabuar ”, është shprehur Osmani. Osmani nuk i ka ndalur kritikat ndaj edhe për kryeministrin Edi Rama, duke thënë se Shqipëria nuk duhet t’i bashkohej kurrë kësaj nisme pa Kosovën. “Përtej kësaj, ne po shohim që jo vetëm që Serbia po e pengon Kosovën, por edhe Shqipëria e injoron atë në këtë rast. Është absolutisht e gabuar që Shqipëria të pranojë të arrijë një marrëveshje në të cilën Kosova nuk është pjesëmarrëse, madje si shtet i pavarur”, ka thënë ajoi në një intervistë për KTV. Dy ditë më parë liderët e tre vendeve të Ballkanit Perëndimor zhvilluan një takim, ku di..

Read More »

“Kam kryer 18 operacione…”, Veterani i UÇK kthehet në Kosovë pas 20 vjetësh (VIDEO)

Veterani i luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Kemal Bela është kthyer pas 20 vitesh nga Amerika në Kosovë, ndërsa jeta e tij ka qenë e mbushur me shumë peripeci dhe sfida. Ai thotë se ka kryer gjithsej 18 operacione në trupin e tij, por shton se ndihet me fat pasi sërish është i vetëdijshëm dhe i njeh të gjithë njerëzit që e rrethojnë. Mediat kosovare kanë publikuar momente të dhimbjes por dhe të kënaqësisë së veteranit, i cili nuk e kishte besuar se do kthehej i gjallë në tokën ku fillimisht hodhi dhe rriti shtatin e tij. “Kam kryer 18 operacione në trupin tim, operacionin e zemrës. Kam pas sulm në kokë, ma kanë heq kapakun e kokës dhe ma kanë pastruar trurin tim. Një pjesë e trurit tim ka vdekur, por prapë i njoh njerëzit dhe vetëdija ime prapë është kthyer me ndihmën e Allahut”, është shprehur ai për Televizionin “Dukagjini”. Më tej, Bela u shpreh se iu plotësua dëshira që u rikthye në Kosovë. “Unë kam menduar se ndoshta do të vdisja kur ta prekja tokën e Kosovës me këmbët..

Read More »

Në krahët e Ramushit duke…/Anita publikon foton intime para ditëlindjes (FOTO)

Anita Haradinaj, bashkëshortja e Ramushit sot feston ditëlindjen. Pak para orës 12 të natës ajo ka publikuar një foto bashkë me Ramushin, duke e mbishkruar me “Para ditëlindjes”. Një përqafim i Ramushit dhe një foto e përbashkët nga një ambient i ‘ngrohtë’ familjar, është ajo që e ka publikuar Anita fillimisht. Ajo më pas në Instagram ka publikuar edhe gjitha urimet që ka marrë me rastin e ditëlindjes nga familjarë dhe miq.

Read More »

Vuçiç: Askush s’po na ofron ndarjen e Kosovës!

Presidenti serb Aleksandar Vuçic, deklaroi se “askush nuk na ofron asgjë në lidhje me Kosovën, nuk ka ofertë për ndarje të Kosovës, dhe se rreth 100 vende që e kanë pranuar Kosovën, nuk do të tërhiqen nga vendimi”. Këto vende, sipas tij, duan ta shohin Serbinë pa Kosovën gjatë një vizite në një qytet të Serbisë, Vucic u shpreh se “duhet kuptuar pesha e pozicionit të Serbisë” dhe se “nuk duhet gënjyer popullin”. “Të gjithë kanë thënë se jam i gatshëm të nënshkruajë. Çfarë të nënshkruaj kur nuk ka asgjë”, ishte komenti i tij. Vuçiç për çdo rast përsëriti se askush nuk e dëshiron kompromisin të cilin ai e ofron, dhe se këtë kompromis e ka refuzuar edhe fituesi i zgjedhjeve në Kosovë, Albin Kurti. Deklaratat e presidentit serb, bëhen pas vizitës në Prishtinë dhe Beograd të të dërguarit presidencial të SHBA-së, për bisedimet e paqes me Kosovës dhe Serbisë, ambasadorit, Richard Grenell. “Qëllimi është të bëhen bashkë partnerët tanë në Serbi dhe Kosovë për një zgjidhje gjithëpërfshirëse p..

Read More »

Koalicioni mes Albin Kurtit e Vjosa Osmanit, publikohen 7 pikat e marrëveshjes

Albin Kurti dhe Vjosa Osmani kanë arritur marrëveshje për bashkëqeverisje pas zgjedhjeve të jashtëzakonshme parlamentare të 6 tetorit. Mësohet se Kurti dhe Osmani gjatë bisedave për një bashkëqeverisje të mundshme kishin nënshkruar një dokument të përbashkët mbi transparencën qeverisëse që përmbante 7 pika. Por, cilat janë pikat për një koalicion qeverisës? 1. Qeveria do të kufizohet në 15 ministri maksimum në dy zëvendëskryeministra për ministri 2. Gratë do të udhëheqin së paku 30 për qind të ministrive 3. Do të ketë transmetim të drejtpërdrejt të të gjitha mbledhjeve të Qeverisë 4. Kryeministria do të publikojë Raportin Vjetor për Realizmin e Programit Qeverisës 5. Kryeministria dhe ministritë do të publikojnë të gjitha kontratat dhe ankesë kontratat në ueb faqet zyrtare 6. Do të ketë depolitizim në përzgjedhjen e anëtarëve të bordeve dhe ndërmarrjeve publike 7. Do të ketë raportime dhe standardizimeve në raportim të shpenzimeve të Kryeministrisë dhe gjitha ministrive në baz..

Read More »

“Albin Kurti e fyeu vajzën time të mitur dhe nuk kërkoi falje”/Vuçiç: Duam kompromis me shqiptarët

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, në një intervistë ekskluzive për Klan Kosova e ka pranuar që momentalisht raportet mes shtetit të tij dhe Kosovës nuk janë në pikën më të mirë dhe ka folur në lidhje me atë se çfarë po ndodh me dialogun. “Raportet në mes të Beogradit dhe Prishtinës nuk janë të mira sepse kemi qëllime dhe interesa të ndryshme. Unë mendoj që ose do ta kuptojmë njeri-tjetrin dhe përmes kompromisit të vijmë deri tek zgjidhja dhe kjo është që njëra anë të pranojë atë që dëshiron vetëm ajo dhe kjo nuk do të ndodhë kurrë. Ose do të kemi zgjidhje kompromisi, ose do ta shkatërrojmë njëri-tjetrin dhe njerëzit ta braktisin hapësirën ku jetojnë”. “Sa i përket Serbisë ne jemi të gatshëm për zgjidhje kompromisi. Shqiptarët në Kosovë le të mendojnë për këtë”. “Unë kurrë nuk kam folur për Preshevën, Bujanocin apo Medvegjën. Duhet të kuptojmë që territori që është kontestues është Kosova dhe gjysma e shteteve të botës nuk e kanë njohur. Nëse mendojnë se janë shtet i pavarur atëherë..

Read More »

Kthesë e papritur në Kosovë, do rinumërohen votat në 314 qendra votimi

Në Kosovë, do të rinumërohen votat e 314 vendvotimeve. 10 nga këto vendvotime do të rinumërohen plotësisht për shkak se gjatë hetimeve është gjetur se mungojnë votat e kandidatëve dhe mungojnë disa fletë të formularëve të rezultateve dhe në disa prej tyre mungojnë nënshkrimet e anëtarëve të Këshillit të Vendvotimit, ndërsa 304 vendvotime të tjera do të rinumërohen plotësisht, për shkak të një gabimi teknik në formularin e rezultateve të subjekteve politike, që ka bërë që votat e subjekteve të mos shënohen në rubrikën përkatëse dhe si rrjedhojë kemi mospërputhje në mes të votave të subjekteve dhe të kandidatëve. Me qëllim të qartësimit dhe prezantimit të gjendjes së saktë të kutive të votimit, KQZ-ja ka vendosur për këtë rinumërim. Për Komisionin Qendror të Zgjedhjeve saktësia e procesit është më e rëndësishme se çdo gjë tjetër, në mënyrë që çdo votë të respektohet. Sa për të informuar dhe qytetarët, procedura e QNR-së është e tillë që nuk lejon asnjë Formular të Rezultateve të kalojë..

Read More »

Gati qeveria e re, Albin Kurti takohet me Vjosa Osmanin dhe Isa Mustafën (Fotot)

Në njërin nga hotelet e Prishtinës ka filluar takimi në mes të liderit të Vetëvendosjes Albin Kurti dhe kryetarit të LDK-së Isa Mustafa dhe kandidates për kryeministre nga kjo parti Vjosa Osmani. Takimi i Kurtit me Osmanin dhe Mustafën mbahet për të biseduar rreth një koalicioni të mundshëm qeverisës. Në zgjedhjet e 6 tetorit Vetëvendosje doli e para duke lënë shumë prapa LDK-në e Isa Mustafës. Kreu i Vetëvendosjes, Albin Kurti, ka folur shkurtimisht para fillimit të takimit me kreun e LDK-së, Isa Mustafa, e kandidaten për kryeministre të kësaj partive, Vjosa Osmani. I pari i VV-së Kurti tha para mediave se ky do të jetë fillimi i qeverisjes së re në Kosovë. “Ky është fillimi qeverisjes së re, po punojmë për koalicion qeveritar që do ta shkap shtetin nga e keqja”, ka thënë Kurti. Pak minuta më parë, ndërkaq, në vendin ku mbahet takimi kanë mbërritur edhe Mustafa dhe Osmani. Ky është takimi i parë pas zgjedhjeve të jashtëzakonshme, në të cilat VV-ja doli si parti e parë

Read More »

Elegante dhe plot sharm/Vajza e Presidentit legjendar të Kosovës harron politikën, ‘harbohet’ në…(FOTO)

Teuta, e bija e ish-presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova duket se ka vendosur ta lërë anash politikën dhe të shijojë jetën e saj private. Ajo nuk ishte pjesë e listës për deputetë nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës në këto zgjedhje të parakohshme. Dje ish-deputetja është fotografuar duke kërcyer valle në një dasmë, teksa është shfaqur mjaft elegante dhe tërheqëse njëkohësisht. Ajo kishte të veshur një fustan të gjatë solemn, të dizajnuar nga nusja e vëllait, Blerina Kllokoqi-Rugova.

Read More »