Kurioz

Me gjarprin që po shkonte më tej, ai vendos të futet brenda (Video)

Ky është momenti kur një piton gjigant afrikan tentoi të hipte mbi një automjet diku në Afrikën e Jugut, duke tmerruar pasagjerët. Sipas mediave të huaja, përcjell KosovaToday, të alarmuar nga zvarraniku i madh, turistët e jetës së egër hidhen në makinat e tyre dhe tentojnë të kthehen mbrapa, por gjarpri mbetet në ndjekje të tyre. Bëhet fjalë për pamje që tregojnë një gjarpër të madh prej rreth 5 metrash në një rrugë pranë qytetit bregdetar të Durbanit. Në video, një kameraman vë në skenë pitonin e madh të ulur nën një varkë. Ndërsa hyjnë për të inspektuar atë, gjarpri përqendron vëmendjen e tij në një Land Rover para tij, duke u ngritur drejt automjetit ndërsa kameramani përpiqet të rrëmbejë bishtin e tij. Zvarraniku më pas përpiqet të ngjitet mbi makinën, pasi shoferi i tmerruar fillimisht duket i pasigurt nëse do të dalë nga makina apo do të mbyllë dyert për siguri. Me gjarprin që po shkonte më tej, ai vendos të futet brenda. /KosovaToday/ https://video.dailymail.co.uk/previe..

Read More »

Fermerët italianë sfiduan të martën sekretarin amerikan të Shtetit Mike Pompeo (Video)

Fermerët italianë sfiduan të martën sekretarin amerikan të Shtetit Mike Pompeo lidhur me kërcënimet që vijnë nga Uashingtoni për t’i vendosur tarifa disa prej produkteve ushqimore italiane si kundërpërgjigje ndaj subvencioneve qeveritare për kompaninë ajrore evropiane Airbus. Pompeo ndodhej për një vizitë katër-ditore në Itali dhe zhvilloi bisedime me Presidentin italian Sergio Mattarella dhe Kryeministrin Giuseppe Conte. Fermerët organizuan një protestë të vogël jashtë rezidencës së zotit Mattarella gjatë kohës që Pompeo mbërriti për takimin e tij. “Mos e vrisni ushqimin italian”, thuhej në një pankartë. “Zoti Pompeo ne jemi miq”, shkruhej në një tjetër. Më vonë gjatë takimit me zotin Conte, një gazetare që drejton një emision televiziv satirik iu afrua zotit Pompeo dhe i zgjati një copë djathë (parmixhan). “Kjo është diçka e bërë me zemër, shpresojmë që ju mund të na ndihmoni duke ia çuar zotit Trump”, tha ajo. Zoti Pompeo e priti buzagaz këtë gjest duke e marrë djathin ndërsa ..

Read More »

Një karrocë në “Chicago’s O’Hare International Airport” të hënën ka dalë jashtë kontrollit dhe gati sa nuk ka goditur aeroplanin (Video)

Një karrocë në “Chicago’s O’Hare International Airport” të hënën ka dalë jashtë kontrollit dhe gati sa nuk ka goditur aeroplanin, të parkuar në pistë. Sipas mediave të huaja, përcjell KosovaToday, bëhet fjalë për pamje që tregojnë incidentin kur një karrocë e kompanisë së furnizimit Gate Gourmet lëvizë në rreth me shpejtësi të lartë, pavarësisht se nuk ka njeri pas timonit. Disa punonjës shikojnë nga anash ndërsa automjeti afrohet afër dhe më afër një aeroplani të afërt me American Airlines. Sidoqoftë, para se të përplaset, një punëtor drejton një automjet të dytë afër karrocës, duke përplasur karrocën dhe duke i dhënë fund kaosit. Spektakli duket se është kapur nga dikush brenda terminalit i cili filmoi përmes një dritareje. /KosovaToday/ Crazy event at ORD. Heads up safety move by a ramp worker! pic.twitter.com/SQi5zB0Ooz — Kevin Klauer DO, EJD (@Emergidoc) September 30, 2019

Read More »

Ky është momenti tronditës kur një punonjës i pakënaqur dukej se hakmerrej për shefin e tij (Video)

Ky është momenti tronditës kur një punonjës i pakënaqur dukej se hakmerrej për shefin e tij duke përdorur një ekskavator për të shkatërruar disa makina të tij. Sipas mediave të huaja, përcjell KosovaToday, përveçse një kamioni, punëtori i pakënaqur, ka shkatërruar edhe një veturë Range Rover, vlera e së cilës llogaritet vlerën e tij prej 80,000 eurosh. Kanë qenë punëtorët e hutuar ata që kanë kapur skenat e çuditshme të ndodhura në një shesh ndërtimn në Bradford, West Yorkshire, pasi burri filloi të shkatërrojë kabinën e një kamioni duke përdorur ekskavatorin. Siç edhe mund të shihet, stafi u filmua duke vrapuar drejt automjetit për të larguar njeriun nga aty para se të tërhiqej me dhunë dhe hedhur në tokë. Nuk dihet se pse punonjësi bëri një veprim të tillë, por ai dëgjohet duke këmbëngulur: “E di se jam në telashe. As që më bëhet vonë”. /KosovaToday/ https://video.dailymail.co.uk/preview/mol/2019/10/02/5910498274974807657/636x382_MP4_5910498274974807657.mp4

Read More »

Një fëmijë është tradhtuar nga qeni i familjes së tij (Video)

Derisa po luanin në një park n, një fëmijë është tradhtuar nga qeni i familjes së tij. Të dy po mbanin radhë që të lëshohen në tobogan, kur qeni i quajtur Diesel vendosi të shpejtonte, gjë që e befasoi vogëlushin jo për të mirë, transmeton KosovaToday. Në momentin që ishte duke u lëshuar, kafsha i kërceu mbi kokë dhe e rrëzoi me fytyrë në baltë. Kjo nuk duket se e lëndoi shumë, por nisi të qante ngase u habit se si ndodhi, derisa në sfond dëgjoheshin duke qeshur familjarët e tij. /KosovaToday/

Read More »

Por nganjëherë ndodh që thjesht të ofendojnë ndjeshmërinë vizuale të njerëzve (Video)

Rrokaqiejt mund të jenë të diskutueshëm për shumë arsye, pavarësisht nëse ato ndryshojnë një peizazh të qytetit të dashur ose kanë një ndikim negativ në komunitetet lokale. Por nganjëherë ndodh që thjesht të ofendojnë ndjeshmërinë vizuale të njerëzve. Një i tillë mund të jetë edhe Kulla 135 metra e lartë e cila pritet të bëhet ndërtesa më e lartë në Pragë, kryeqyteti i Republikës Çeke, nëse miratohet nga autoritetet e planifikimit, shkruajnë mediat e huaja, përcjell KosovaToday. Projektuar nga skulptori David Černý dhe arkitekti Tomáš Císař, Top Tower do të ofrojë pamje mbi qytetin nga një pikë publike shikimi e arritshme përmes ashensorëve të jashtëm, sipas deklaratës së zhvilluesit Trigema. Kjo ndërtesë thuhet se do të përdoret kryesisht për banesa me qira, zyra dhe një qendër kulturore në nivelet më të ulëta. Do të ketë gjithashtu një kopsht çati të arritshëm publikisht, dhe dyqane në katin e parë. Černý është i famshëm për veprat e tij të diskutueshme përfshirë Entropën, një s..

Read More »

Në Amerikë ka nisur punën ai që quhet hoteli më i mallkuar në botë

Në Amerikë ka nisur punën ai që quhet hoteli më i mallkuar në botë. Pas një rinovimi që ka kushtuar 25 milionë dollarë, Read Hotel, që ndodhet në Tenesi ka hapur dyert për klientët e guximshëm. Ky hotel ka një histori të frikshme. Në dhomën 311 të tij thuhet se një grua e quajtur Annalisa Netherly është vrarë nga i dashuri i saj në vitin 1920. Që nga ajo ditë, Annalisa endet nëpër korridoret e këtij hoteli, përcjell gsh. Tashmë, dhoma 311 do të jetë e disponueshme për prenotime në datat 3, 10, 17, 24 dhe 31 tetor. Këto do të jenë datat e vetme për këtë vit, pasi ditët e tjera dhoma nuk do të mund të prenotohet. Dhoma 311 është njësoj si një dhomë e viteve ’20. Ka një radio të vjetër që nuk punon, një tualet të vjetër, mobilje antike dhe parket druri. Sigurisht, pa televizor. Sipas faqes së internetit të Read Hotel, në dhomë përfshihen edhe aktivitete paranormale si luhatje e dritave, zhurma të pashpjegueshme, shfaqje fantazmash dhe rrjedhje uji në tualet. /KosovaToday/

Read More »

Kishin rezervuar prej 12,000 dollarësh për dy javë nuk ekzistonte

Një çift britanik që fluturuan në Ibiza u tmerruan kur zbuluan se apartamenti që kishin rezervuar prej 12,000 dollarësh për dy javë nuk ekzistonte. Sipas mediave britanike, përcjell KosovaToday, Ian dhe Denise Feltham, nga Chiswick, në perëndim të Londrës, menduan se do të kalonin pushimin e tyre dy javor në Ibiza në një apartament VIP në kompleksin Las Boas me një vaskë të nxehtë dhe banjë turke. Rezervimi që kishin bërë, siç thuhet më tej, dukej i besueshëm, me 37 komente dhe një vlerësim me pesë yje. Por kur dyshja mbërritën, ata e kuptuan se ndoshta ishin mashtruar. Kështu ata u detyruan të rezervojnë strehimin më të afërt 40 milje larg – duke u kushtuar atyre rreth 250 dollarë ekstra për një natë. Zhvilluesi i pronave Z. Feltham, 75 vjeç, ka rrëfyer: “Kur arritëm, recepsionisti na tha: ‘Nuk ka diçka të tillë si një apartament VIP në Las Boas’”. Kështu, 75-vjeçari raportoi shqetësimet e tij në Airbnb por siç ishte thënë ai mund të merrte një rimbursim vetëm nëse ata paraqitesh..

Read More »

Dhe magjia e saj në qiell mbi Laplandin finlandez

Në Finlandë, ndodh jo rrallë që qielli të ngjyroset me të gjelbër dhe njerëzit të mund të shijojnë vallëzimin e aurorës boreale. Dhe magjia e saj në qiell mbi Laplandin finlandez, ka surprizuar shumëkënd nga e premtja deri të shtunën. Fenomeni është rezultat i përplasjes mes pjesëza të ngarkuara me elektricitet nga dielli, që hyjnë në atmosferën tokësore. Drejtori i një reviste udhëtimesh, “Gjithçka për Laplandin”, Aleksander Kuznetsov, që ka filmuar spektaklin e dritave, thotë se ka qenë aurora më e bukur që rajoni ka parë që nga shtatori i 2017-së. /tch/

Read More »

Një pasagjer ka bërë veprimin më të pazakontë gjatë një fluturimi me avion (Video)

Një pasagjer ka bërë veprimin më të pazakontë gjatë një fluturimi me avion. Ajo hapi derën e daljes së urgjencës pak para ngritjes, pasi sipas saj në avion nuk ishte ajër. Xiamen Airlines ishte në pistë kur stafi u njoftua për shkeljen e rëndë të sigurisë. Veprimi i gruas shkaktoi shqetësim tek udhëtarët e tjerë pasi aeroplani qëndroi në Aeroportin Ndërkombëtar Wuhan Tianhe, në Kinën qendrore edhe për një orë. Oficerët arrestuan pasagjeren para se aeroplani më në fund të nisjen drejt destinacionit për në Lanzhou, Gansu. Gruaja, e moshës së mesme, raportohet se mori vendimin për të hapur derën për shkak se donte të merrte ajër të pastër, pavarësisht se pasagjerët e tjerë e paralajmëruar të mos e preknin. /oranews/ https://video.dailymail.co.uk/preview/mol/2019/09/25/7729256090213499769/636x382_MP4_7729256090213499769.mp4

Read More »

Shikoni një video nga një moment qesharak se si klientët nuk largohen nga lokali pa ngrënë ushqimin e porositur (Video)

Tërmeti i ditës së shtunë terrorizoi banorët e disa qyteteve të Shqipërisë. Për shkak të lëkundjeve të forta shumica e qytetarëve dolën në rrugë. Të shumta ishin dhe momentet gazmore që qarkulluan në rrjet, ku shihej se si burra e gra ngriheshin nga lokalet, apo nga berberi. Më poshtë do të shikoni një video nga një moment qesharak se si klientët nuk largohen nga lokali pa ngrënë ushqimin e porositur. /tema/ VIDEO qesharake: Kur uria është më e “fortë” se tërmeti VIDEO qesharake: Kur uria është më e “fortë” se tërmeti Posted by Gazeta TemA on Thursday, September 26, 2019

Read More »

Ka bërë ulje të detyrueshme, këtë të mërkurë, për shkak se një prej pasagjerëve të fluturimit kishte ngecur në banjo

Një fluturim i United Airlines ka bërë ulje të detyrueshme, këtë të mërkurë, për shkak se një prej pasagjerëve të fluturimit kishte ngecur në banjo. Dera e tualetit u bë jo funksionuese gjatë fluturimit nga Uashington në San Francisko, sipas një deklarate të United Airlines, një pasagjer femër u bllokua brenda. Sapo pasagjeri doli nga tualeti dhe u sigurua se ishte mirë, pasagjerët e tjerë vazhduan udhëtimin për në destinacionin e tyre, me një tjetër avion. /tch/

Read More »

Një grua që thotë se është e ndjeshme ndaj valëve të WiFi,

Një grua që thotë se është e ndjeshme ndaj valëve të EWiFi, ka shpenzuar qindra dollarë për të mbrojtur veten. Por tani është e tmerruar nga risia e rrjetit 5G. Rosi Galduell beson se valët elektromagnetike që lëshohen nga interneti pa kabllo është arsyeja se pse i merret fryma dhe ndien si gjilpëra në fytyrë. 70-vjeçarja nga Totnes, Devon, ka blerë një diktues valësh që kushton 220 euro, për të mbrojtur veten. Rozi e ka diagnostikuar vetë problemin e saj, dhe thotë se gjumin e bën natën të qetë vetëm nëse mbulohet me shtresën 500 euroshe që e mbron nga valët e internetit. /tch/

Read More »

Një këshill lokal në veri të Italisë ka anuluar një gjobë të shqiptuar për një migrant nigerian, pasi kishte pastruar rrugët pa leje

Një këshill lokal në veri të Italisë ka anuluar një gjobë të shqiptuar për një migrant nigerian, pasi kishte pastruar rrugët pa leje. Sipas BBC, përcjell KosovaToday, 29-vjeçari i papunë, i quajtur Monday, kishte vendosur të pastronte rrugët në periferinë e Venecias, në vend që të kërkonte para nga kalimtarët. Kështu, ai u gjobit me 350 euro. Por protestat bënë që zyrtarët të tërhiqnin dënimin. Madje, gjoba gjithashtu shkaktoi një reagim në internet, duke kërkuar mbledhjen e parave për të. “Unë do të doja të integroja veten me ndershmëri në shoqërinë tuaj pa kërkuar lëmoshë”, kishte shkruar ai në një karton, ndërsa ai fshinte rrugët. “Unë do ta mbaj rrugën të pastër dhe do të kërkoj vetëm një kontribut për punën time”. Në një postim në Facebook, Matteo D’Angelo – i cili nisi apelin në internet – tha se emigranti kishte larguar “gjethet që bllokojnë kullonjetat sa herë që bie shi, filtrat e sigareve dhe të gjitha mbeturinat që ne qytetarët e qytetëruar hedhim në tokë”. Aksionet e ..

Read More »