Kurioz

Nga çfarë frymëzohet Kryeministri Rama për stilin e tij të pazakontë?

Çdokush mund ta ketë hapur profilin në Instagram të Edi Ramës kryeministrit të vendit, po a e keni vënë re se sa pak persona ndjek ai? Janë vetëm 11 followersa. Deri pak kohësh, Rama ndiqte vetëm djalin e tij të madh Gregorin, por më vonë ai ka filluar të ndjekë edhe Rean, vajzën e gruas së tij Lindës. Rama ndjek edhe 9 faqe veshjesh artistike dhe arkitekturore. Faqet që ndjek ai janë janë Designmilk, Designbomb, Dezeen,Desingsingers të cilat përcjellin për shikuesit pamje të pazakonta arkitekturore. Fotot e faqeve përshtaten më së miri me arkitekturën e shtëpisë së kryeministrit në Surrel. Kryeministri njihet për stilin e tij të çuditshëm të veshjes duke treguar se ka ‘gjak artisti në vena’. Ai ndjek edhe dy faqe, Adidasy3 dhe Theshopyohjiyamamoto, të cilat publikojnë veshjet më të fundit. Kryeministri shqiptar njihet për stilin e tij ku kryesojnë atletet apo pantallonat e gjera të linjës yohjiyamamoto që e ndjek dhe në faqen e tij. Në takimet e rëndësishme politike ekziston një kod v..

Read More »

Ja si ja kap gjoksin kryetares së komunës në transmetim live

Kryetarja e komunës Maipu në shtetin e Kilit, Cathy Barriga , ka kaluar një moment shumë të sikletshëm me një maskotë. Gjatë një transmetimi “live” në Instagram, një maskotë e veshur si Majin Buu nga “DragonBall” i ka prekur gjoksin Barrigas, e cila është larguar gjithë siklet duke qeshur. Pas momentin të sikletshëm, Barriga u kthye sërish tek maskota për ta përqafuar atë.

Read More »

Ja ç’far bënë Nëna E Vetmuar I Dhuron Djalit Dy Organe Për Të Jetuar…

Ja ç’far bënë Nëna E Vetmuar I Dhuron Djalit Dy Organe Për Të Jetuar… U tha se fëmija nuk do t’i shpëtojë.Një nënë e devotshme ka rrezikuar jetën e saj për t’u nënshtruar një dhurimi të dy organeve për djalin e saj katërvjeçar. Sarah Lamont, nga Bellymena, Irlanda e Veriut, së fundmi dhuroi një nga veshkat e saj për djalin e vogël dhe vetëm disa muaj më vonë kirurgët gjithashtu hoqën një pjesë të mëlçisë së saj Shtype reklamen qe eshte nder kete shkrim dhe shikoje videon e plot.

Read More »

Batuta per Mihal Kokëdhimës : I shkove me lule spanjollëve, sikur po takoje të dashurën

“Sipas versionit dhe të prokurorisë është i evidentuar tashmë që grupi i shqiptarëve bashkë me turistët kanë shkuar kanë porositur, ashtu si shqiptarët bëjnë dhe pazare të ndryshme. Kanë shkuar kanë porositur aq sa deshën, ua ka servirur dhe peshkun ndërkohë janë ulur në tavolinë, i ka marrë menu-në për gjera e tjera ndërkohë ishin duke pritur që të përgatitej peshku. Pas disa minutash ata ngrihen, nuk e di se si… u ngritën dhe kanë dalë jashtë. Zoti Kokëdhima kishte parë tek tavolina dhe del jashtë. Merr policinë dhe i thotë që po ikin, ndërkohë këta ndezin makinën edhe ikin. Ai është hedhur instinktivisht tek makina se ka menduar se donin ta shtypnin. Ai godiste makinën me telefon se nuk kishte ku të kapej. Këta zotritë kanë ecur tre kilometra e gjysmë me Mihalin sipër makinës. Ata nuk kanë ndaluar asnjëherë që ai të zbriste”, tha avokati Kujtim Cakrani. Rasti Mihal Kokëdhimës dhe video e shpërndarë në media ishte njolla e zezë për turizmin në Shqipëri. Ketë të enjte në emisionin Opi..

Read More »

Lëshohej në trenin e shpejtë, arriti të kapte telefonin që i ra njërit në ulësen prapa (Video)

Derisa po lëshohej me një tren të shpejtë në parkun e lojërave në Port Aventura të Spanjës, një burrë arriti të kapte në telefon në ajër. Ai kishte zgjatur duart, në momentin kur njërit që ndodhej prapa i iku telefoni dhe fluturonte në ajër, transmeton KosovaToday. I lumtur që e shpëtoi një telefon nga thyerja dhe dëmtimi, ai qeshte së bashku me shoqëruesen e tij, teksa argëtohej në një hapësirë me peizazh mbresëlënës. Ky tren lëvizë me afro 134 kilometra në orë dhe kapja e një telefoni në ato kushte, është një rastësi shumë e rrallë. /KosovaToday/ https://video.dailymail.co.uk/preview/mol/2019/09/05/4844421442721631306/636x382_MP4_4844421442721631306.mp4

Read More »

Gjeli mund të këndojë! (Video)

Një gjykatë në Francë ka marrë vendim që gjeli Maurice mund të vazhdojë të këndojë, duke hedhur poshtë ankesën e komisionit, i cili akuzoi pronarin e tij për shkak të zhurmës. Pronarja e Maurice, Korin Feso, mund të mbajë gjelin në ishullin e vogël Oleron të Francës. Kohë më parë gjeli Maurice ishte bërë kryetemë nëpër media, ku ishte ngritur çështja nëse mund të këndojë çdo mëngjes në ishullin Oleron.

Read More »

Zoti I Madh Mi Ndegjoi Lutjet, Me Fali Nje Djal Ne 6 Te Mengjesit Pas 13 Vitesh Martes

Un quhem Albatrit dhe jam martuar me nusen time para 13 vitesh kemi tentuar ne shume spitale kemi shkuar ne shume vende te botes dhe me ne fund zoti i madh me fali nje djal te cilin e quajta Muhamed per ta pare gezimin e familjes dhe femijen sbtyoe rek,lamenn me poshjte Kush me uron zoti i dhashte ate qe i mungon.

Read More »

Edhe indianët “shkelin” në Hënë, pamjet që po bëjnë xhiron e botës (Video)

Një burrë i veshur me rroba të një astronauti, ka habitur të gjithë kur u shfaq në një rrugë me gurë që në shikim të parë ngjante vërtetë me ambientin e astronautëve amerikanë që kishin shkuar në Hënë, por në fakt pamjet e këtij burri janë filmuar në Indi. Pamjet janë realizuar nga artisti Baadal Nanjudasëamy nga Bengalurur në Indi, ku shfaqin burrin e veshur me rroba të bardha dhe helmetë në kokë, duke u shtirur kinse po ec në kraterin me shumë pak gravitet – kur në fakt po ecte nëpër një rrugë në Tunga Nagar, transmeton KosovaToday. Ajo është filmuar nga lart me qëllim që të duket se vërtetë është në Hënë, megjithatë me kalimin e sekondave aty shfaqet një mini-furgon që kalon shumë pranë tij. Videoja është shpërndarë në Twitter ku më pas kanë filluar talljet, duke pretenduar se me rrugë të tilla astronautët mund të trajnohen për një mision tjetër të suksesshëm në Hënë gjatë vitit 2022. /KosovaToday/ https://video.dailymail.co.uk/preview/mol/2019/09/02/2780860438796059364/636x382_..

Read More »

Turistët amerikanë flasin me mbretëreshën e Britanisë dhe nuk e njohin, e pyesin nëse ndonjëherë e ka takuar monarken

Një grup turistësh amerikanë hasën në mbretëreshën, ndërsa ajo shëtiste në rezidencën e saj skoceze Balmoral – dhe nuk e njohën atë. Grupi amerikan filloi të bisedonte me 93-vjeçaren, e cila mbante në kokë një shami dhe e pyeti nëse jetonte aty afër. Sipas njërit prej ish-oficerëve të saj mbrojtës, grupi nuk e kishte idenë se më kë po flisnin dhe madje e pyetën nëse e kishin takuar ndonjëherë mbretëreshën. Richard Griffin, i cili ka qenë përgjegjës për sigurinë e mbretëreshës për më shumë se 30 vjet, i tha “The Times” se monarkja me shaka u përgjigj duke thënë: “Jo, por ky polici e ka parë”. Mbretëreshës i pëlqen të jetojë si në njeri i thjeshtë kur ndodhet në rezidencën e saj Balmoral, të cilën viziton çdo verë. Prona 50 mijë hektarë është pronë e familjes mbretërore që nga viti 1852. /tch/

Read More »

Është vetëm 7-vjeçare, por e pëlqen alpinizmin, lundrimin dhe ngasjen e motoçikletave

Një vajzë 7-vjeçare ka arritur të pushtoj ballinat e revistave botërore, kjo për faktin se ka shprehur interesim të madh për alpinizmin, lundrimin dhe ngasjen e motoçikletave në terrene malore. Të gjitha këto sporte i praktikon falë nënës së saj e cila është një aventuriere, që i pëlqen sportet ekstreme dhe udhëton nëpër botë për të realizuar ëndrrat e saj, transmeton KosovaToday. Lolak Bloam që jeton në një anije në afërsi të Battersea në jugperëndim të Londrës së bashku me të ëmën Stephanie, 33-vjeçe, thotë se i pëlqejnë aventurat që kur e ëma e saj e kishte marrë me vete për një shëtitje me motoçikletë. Kurse ish-bashkëthemeluesja e “Filthy Cute London”, Stephanie ka deklaruar se kishte filluar më seriozisht të merret me sporte ekstreme që kur vajza e saj u lind, duke u bërë kështu një person hiperaktiv. /KosovaToday/

Read More »

Pse amerikanët u vendosin uraganëve emra njerëzish?

Uragani Dorian, goditi ishujt Bahamas tashmë si stuhi e kategorisë së rrezikshme 5, duke lënë pas dëme katrastrofike dhe 5 viktima. Por sa herë ka ngjarje të tilla, ajo që ngacmon kureshtjen është emri i uraganit. Organizata Meteorologjike Botërore e pagëzon me një emër të kuptueshëm dhe të shkurtër një stuhi të fuqishme e cila mund të jetë vdekjeprurëse për t’u mbajtur mend, por emri gjithashtu u lehtëson punën metereologëve që ndjekin dhe studiojnë këto stuhi. Emërtimi i stuhive ka nisur që në vitin 1953 dhe deri në vitin 1978, ato pagëzoheshin vetëm me emra grash sipas një rendi alfabetik, përcjell mapo.al. Por, organizata u detyrua të përfshijë edhe emrat e burrave për të shmangur përsëritjen e emërtimeve te stuhive. Po ashtu, Organizata Meteorologjike Botërore bën gati një listë të përvitshme ku emëron edhe stuhitë që do të godasin SHBA-të deri në vitin 2025. E deri atëherë amerikanët do të duhet të përgatiten për të përballur disa nga uraganët e pagëzuar me emrat Bill, Daniel..

Read More »

Njihuni me amerikanen që për tre minuta arriti të ha mbi tre kavanoza me majonezë (Video)

Gruaja që ka arritur t’i ha më shumë se tre kavanoza me majonezë dhe atë për tre minuta, ka vënë rekordin e ri botëror. Amerikania Michelle Lesco nga Arizona, SHBA, ka arritur të hajë 2,448 gramë majonezë, më saktësisht tre kavanoza e gjysmë dhe atë për tre minuta, transmeton KosovaToday. Në videon e publikuar më poshtë Michelle shihet se si me lugë ha majonezë, derisa në orë nuk figuron shifra – 3 minuta. Michelle thotë se është krenare edhe për disa rekorde tjera siç është ngrënia e hot-dogut pa duar (për 21,60 sekonda). Por për të gjitha këto aftësitë të ngrënit, ajo thotë se duhet ta falënderojë metabolizmin e “shpejtë”, që i ndihmon ta përpunojë me shpejtësi sasinë e madhe të ushqimit. ./KosovaToday/

Read More »

Parkon veturën në kuzhinë për ta mbrojtur nga uragani

Pasi shkatërroi ishujt Bahama, uragani Dorian u nis për në brigjet e Florida në SHBA. Në Bahama, të paktën shtatë njerëz kanë humbur jetën pas uraganit dhe është bërë dëm i madh. Ndër shtetet më të rrezikuara është Florida, ku shumë banorë kanë frikë nga moti. Ndërsa shumica e njerëzve kujdesen për sigurinë e tyre, disa kanë gjetur kohë të mbrojnë edhe pronën e tyre të luajtshme, kështu që një banor nga Florida ka paketuar makinën e gruas së tij në kuzhinë. Puna e tij u lehtësua nga dyert e para me xham të dyfishtë, si dhe dimensionet e automjetit, duke pasur parasysh që ishte një Smart i vogël. /kp/KosovaToday/

Read More »

​Artistja që pikturon me gjoks në vend të panelave

Nadia Matievskaia është bërë e njohur për një lloj “peneli” të pazakontë që ajo përdor për të pikturuar veprat e saja. Artistja autodidakte nga Bjellorusia, në të vërtetë përdor gjoksin dhe duke gjykuar detajet që ai arrin të portretizojë, ajo e bën atë në një mënyrë mjaft të jashtëzakonshme. Nadia asnjëherë nuk ka studiuar për t’u bërë piktore. Ajo dëshironte të ndiqte një karrierë në industrinë e muzikës, por një vit e gjysmë më parë filloi të marrë mësime aktrimi dhe zbuloi një talent të fshehur. Kurset në të cilat, ndoqi mësuan që artistja e re të çlirohej nga pengesat dhe të eksploronte ndjenjat e saj të brendshme, por ata gjithashtu e ndihmuan atë të eksperimentonte me trupin e saj dhe të zbulonte një mënyrë origjinale për të ndërtuar një karrierë si piktore.

Read More »