Shendet

Shkencëtarët kanadezë kanë zbuluar që zhytja e qeses plastike të çajit

Shkencëtarët kanadezë kanë zbuluar që zhytja e qeses plastike të çajit në temperaturë prej 95 gradësh Celsius liron rreth 11,6 miliardë pjesëza mikroplastike në vetëm një filxhan çaj Fjala është për copëzat shumë të imta të madhësisë midis 100 nanommetra dhe pesë milimetra, ndërkaq thonë ata, kjo është disa herë më shumë se në artikujt e tjerë, transmeton KosovaToday. Kripa e kuzhinës, e cila ka nivel relativisht të lartë të kësaj materie, përmban përafërsisht 0,005 mikrogramë plastikë në një gram. “Filxhani i çajit i përgatitur nga qesja ka një mijë herë sasi më të mëdha plastike, madje 16 mikrogramë në një filxhan”, ka theksur dr. Natali Tufenkji i Universitetit McGill. Analizat e qeseve të zhytura janë bërë me mikroskop elektronik dhe spektroskopi, ndërsa për të treguar dëmin e mikroplastikës, shkencëtarët në të njëjtin ujë kanë vendosur insekte të ujit të cilat, në të vërtetë, nuk kanë ngordhur, mirëpo dukshëm ka pasur pasoja në sjellje dhe malformacione në zhvillim. Derisa të..

Read More »

Shtypja e lartë e gjakut i prek një në katër të rritur

Shtypja e lartë e gjakut i prek një në katër të rritur vetëm në Mbretërinë e Bashkuar, por edhe shumë njerëz tjerë nuk e dinë se vuajnë nga kjo sëmundje. Kjo për shkak se simptomat rrallëherë vërehen, transmeton KosovaToday. Mënyra më e mirë për të kuptuar nëse vuani nga problemi i shtypjes së lartë të gjakut është duke e kontrolluar rregullisht shtypjen te doktori. Si rregull i përgjithshëm, ekspertët shëndetësorë rekomandojnë ta ulni sasinë e kripës në ushqim që e konsumoni dhe të hani më shumë pemë e perime. Kripa e rritë shtypjen e gjakut dhe, rrjedhimisht, aq më shumë që konsumoni kripë, aq më të lartë do ta keni shtypjen e gjakut. Rekomandohet që t’i hani më pak se 6 gramë kripë në ditë – sasi e barabartë me rreth një luge çaj. Sidoqoftë, ekspertët thonë se edhe shujta e parë e ditës – mëngjesi – ka shumë rëndësi në shtypjen e gjakut. Më saktësisht, ka shumë rëndësi ajo çfarë konsumoni në mëngjes. Doktorët thonë se zgjidhja ideale për uljen e shtypjes së gjakut është kons..

Read More »

Sezoni i gripit pothuajse ka arritur dhe jemi të sigurt që nuk dëshironi që ditët e çmueshme të pushimit t’i shpenzoni i sëmurë në krevat

Sezoni i gripit pothuajse ka arritur dhe jemi të sigurt që nuk dëshironi që ditët e çmueshme të pushimit t’i shpenzoni i sëmurë në krevat Prandaj me siguri pyesni kur është koha e duhur që të merrni vaksinën, transmeton KosovaToday. Vaksina kundër gripit ndihmon që në ne të mos veprojnë viruset e rrezikshme. Edhe pse ekspertët nuk munden me siguri njëqind për qind të parashikojnë kur do të jetë rreziku më i madh dhe kur saktësisht do të fillojë sezoni i gripit, Qendra për kontroll dhe preventivë propozon që të marrim vaksinën nga fundi i tetorit. Ose atëherë ose sapo vaksina të arrijë në barnatore dhe spitale. Aktiviteti i gripit zakonisht arrin majat në muajin janar ose shkurt. Nevojiten disa javë që të arrini imunitetin, andaj këshillohet që ta merrni më herët, para se të fillojë sezoni i gripit. Zakonisht janë të nevojshme dy javë pasi të merrni vaksinën që të krijohen antitrupa të cilët do të luftojnë kundër gripit. Nëse i jeni ekspozuar gripit para ose menjëherë pas vaksinë..

Read More »

Ecja nuk është vetëm një ushtrim i shkëlqyeshëm fizik

Studimet e kohëve të fundit kanë zbuluar se çfarë do të thotë saktësisht koha gjatë së cilës i kaloni 1.6 kilometra duke ecur, dhe çfarë lidhje ka shpejtësia e ecjes me vdekjen e parakohshme. Ecja nuk është vetëm një ushtrim i shkëlqyeshëm fizik, i cili na mban në formë, por mënyra se si ecim mund të zbulojë shumë për shëndetin dhe jetëgjatësinë tonë. Të gjithë ata që merren me ecje rekreative, të cilët kanë ecje të shpejtë dhe të mprehtë zakonisht jetojnë më gjatë se ata që ecin ngadalë dhe me qetësi. Sipas New York Times, këmbësorët e ngadalshëm kanë 44 për qind më shumë gjasa të vdesin para kohe, në krahasim me ata që e kalojnë rrugën e tyre më shpejt dhe pa probleme. Ata që ecin ngadalë gjithashtu kanë 18 për qind më shumë gjasa të preken nga sëmundjet e zemrës dhe dementia. Lidhja në mes të ecjes me ritëm të shpejtë dhe jetëgjatësisë është vendosur pas një studimi të gjerë i cili përfshiu mbi 40 mijë persona për të cilët ecja është një stërvitje e rregullt fizike, ndërsa që ës..

Read More »

Dieta e balancuar dhe aktiviteti i rregullt fizik kanë rëndësi shumë të madhe për humbje të peshës

Dieta e balancuar dhe aktiviteti i rregullt fizik kanë rëndësi shumë të madhe për humbje të peshës. Përveç kësaj, edhe pije të caktuara mund të ndikojnë në procesin e humbjes së peshës duke e shpejtuar metabolizmin. Më poshtë, KosovaToday jua sjell një smoothie me banane që mund t’ju ndihmojë ta shkrini dhjamin. Përbërësit: – 70 ml çaj jeshil matcha (çaj i gjelbër që përdoret në ceremonitë japoneze të çajit) – 1 portokall – 1 banane – Lëngun e dy limonëve të shtrydhur – 2 deri në 3 cm xhenxhefil Përgatitja: Përzieni të gjithë përbërësit së bashku derisa ta fitoni një masë të mirë. Konsumojeni pijen e fituar në vend të shujtës së rregullt. Për rezultate optimale, pijeni menjëherë pas ecjes, çiklizmit, ushtrimeve fizike apo pas çfarëdo aktiviteti tjetër fizik. /KosovaToday/

Read More »

Ky ilaq po vazhdon të shitet në barnatoret e Kosovës

Ky ilaq po vazhdon të shitet në barnatoret e Kosovës. Ka disa ditë që Agjencia Evropiane e Barnave dha alarmin se ilaçi, i cili trajton problemet me stomak, Ranitidina, përmban një papastërti që klasifikohet si kancerogjene. E, në Kosovë kompania LEK, ka vendosur që ta tërheqë këtë ilaç nga tregu, raporton KTV. Kjo kompani përmes një përgjigje me shkrim ka konfirmuar se si shkak i gjetjes së substancës aktive në Ranitidinë mbi limitet e lejuara kompania Sandoz pjesë e së cilës është edhe Lek ka vendosur që ta tërheq këtë bari vullnetarisht nga tregu. “Siguria dhe mirëqenia e pacientëve tanë është prioriteti ynë kryesor, prandaj si masë parandaluese, tashmë kemi propozuar tërheqjen e Ranitalit nga tregu lokal. Ne po bashkëpunojmë me autoritetet lokale dhe ato janë të informuara për situatën specifike”, ka thënë Artan Ibrani, Drejtor i kompanisë LEK në Kosovë. Megjithëkëtë, janë edhe 12 kompani të tjera në treg, të cilat po vazhdojnë ta shesin këtë ilaç. Institucionet shëndetësore ..

Read More »

Nuk janë vetëm sytë pasqyra e shëndetit. Buzët mund të tregojnë këto 6 probleme

Buzët tona kanë më se një milion nerva dhe janë shumë më të ndjeshme sesa majat e gishtave. Ato kanë nevojë për kujdes të veçantë Ndonjëherë ato mund të sinjalizojnë se keni probleme reale me shëndetin dhe duhet t’i kushtoni vëmendje këtyre kushteve. Nuk janë vetëm sytë pasqyra e shëndetit. Buzët mund të tregojnë këto 6 probleme: Plasaritje në cepat e buzëve Kur pështyma bllokohet në cepat e gojës, ajo than lëkurën dhe krijon plasaritje. Lagështira në cepat e buzëve, krijon kushtet për infeksione. Infeksioni është shkaku më i zakonshëm i këtyre çarjeve. Nëse ndodh shumë shpesh, duhet të vizitoheni patjetër tek një mjek. Buzë të thata dhe të çara Tharja e buzëve tuaja mund të tregojë mungesë lagështie në pjesën tjetër të trupit. Mund të ndodhë edhe për shkak të temperaturës apo stresit. Në këtë rast, pini më shumë ujë dhe përdorni kremra hidratues. Gjithashtu, arsyeja e buzëve të çara mund të jetë një alergji. Ju lutem, kushtojini vëmendje nëse keni disa simptoma të tjera si kru..

Read More »

Ky plan ushqyes çon deri në ndryshim të plotë – mjafton t’i ndiqni këto rregulla

Regjimi i ushqimit me mjaltë nuk është i gjatë, mirëpo rezultati është më shumë se i kënaqshëm Mirëpo, mos u dalldisni – regjimi, edhe pse i shkurtër dhe i rëndë, kërkon vullnet dhe përkushtim, transmeton KosovaToday. Kjo dietë nënkupton konsumim të mjaltit të bletëve – më i mirë ai shtëpiak. Duhet ditur që sa më i pastër të jetë mjalti, rezultati do të jetë më i dukshëm. Në një gotë mjaltë gjendet sasi e madhe kalorish. Në të nuk ka yndyrë. Sasia e albuminave është rreth një gram. Kur të merret shpesh dhe në sasi të vogla ai ngop falë vitaminave dhe mineraleve të shumta. Dieta me mjaltë është e orientuar në pastrimin e trupit nga çdo gjë e panevojshme dhe nga toksina helmuese. Kur ato të nxirren jashtë, shumë shpejt shkrihet teprica e yndyrës. Ky plan ushqyes çon deri në ndryshim të plotë – mjafton t’i ndiqni këto rregulla. Dieta me mjaltë zgjat tri ditë. ⦁ Dy lugë supe mjaltë të pastër blete tretni në një gotë ujë të nxehtë. ⦁ Përzieni mirë dhe pini. Në ditë mund të merrni gj..

Read More »

E nevojshme është të ruheni nga infeksionet, sepse në botë një e pesta e kancereve janë të lidhura direkt me infeksionet kronike

Eksperti i njohur turk për onkologji në spitalin “Memorial Atasehir”, prof. dr. Gokhan Kandemir, ka deklarua që çdo vit nga kanceri vdesin një numër i madh i personave, vdekja e të cilëve në 30-40 për qind të rasteve do të mund të parandalohej përmes intervenimit me kohë. Sipas mendimit të mjekut Kandemir, ka dhjetë rregulla të arta për mbrojtjen nga kanceri. Sipas tij, rregulla e parë është të mos konsumohet duhani, sepse, sipas disa hulumtimeve, tek të sëmurët nga kanceri pirja e duhanit në 87 për qind të rasteve është shkaku kryesor i sëmundjes. Po ashtu, pirja e duhanit nxit kancerin e fytit, laringut, ezofagut, mëlçisë, pankreasit, stomakut, veshkave dhe fshikëzës së urinës. Rregulla e dytë është të mos konsumohet alkooli ose të reduktohet sasia, sepse alkooli shkakton kancerin e gojës, fytit, ezofagut, laringut, mëlçisë, zorrës së trashë, pankreasit dhe kancerin e gjirit. Dr. Kandemir thekson që është shumë e rëndësishme të mos i ekspozohemi rrezatimit, derisa qëndrimi gjatë ..

Read More »

Gratë që janë shtatzëna dhe xhenxhefili

Shpesh quhet ilaç universal për shkak të efektit preventiv që ka ndaj shumë problemeve shëndetësore, mirëpo mund të jetë edhe shumë i rrezikshëm Forca e xhenxhefilit vërtet është e pabesueshme. Është një nga erëzat më të shëndetshme që mund ta keni në kuzhinë, transmeton KosovaToday. Shpesh quhet ilaç universal për shkak të efektit preventiv ndaj shumë problemeve shëndetësore, madje edhe ndaj atyre më serioze. Janë të shumta përfitimet falë këtij produkti natyral: anti inflamator, ndihmon tretjen, lehtëson e parandalon ftohjet dhe gripin, zvogëlon dhimbje të natyrave të ndryshme që nga menstruacionet, artriti, por gjithashtu edhe në raste dhimbje koke. Për shkak të cilësive antiseptike që ka, përdoret për qëllime mjekësore tashmë shumë vite, mirëpo duhet pasur parasysh që xhenxhefili nuk rekomandohet për çdo problem shëndetësor dhe jo për secilin person. Nëse keni ndonjë çrregullim në gjak Nëse vuani nga mbipesha apo keni sëmundje të zemrës, xhenxhefili e bën mrekullinë; sepse nd..

Read More »

Studiues në Universitetin e Shkencës dhe Shëndetit në Oregon, kanë gjetur se ndryshimet në formën dhe mungesën e gjumit

Shkencëtarët kanë zbuluar se mungesa e gjumit, rrit rrezikun për sëmundjen e Alzhaimerit. Është thënë edhe më parë, se mungesa e gjumit, është e keqe për shëndetin, transmeton KosovaToday. Nëse një njeri nuk fle sa duhet, ka problem me diabet, depresion, sulme në zemër dhe çrregullime tjera të padobishme. Studiues në Universitetin e Shkencës dhe Shëndetit në Oregon, kanë gjetur se ndryshimet në formën dhe mungesën e gjumit, shtyjnë drejt fazave të ndryshme të çmendurisë. Gjumi është i dobishëm për trurin, sepse i pastron toksinat e krijuara, të cilat nxisin Alzhaimerin. Tek personat që flenë pak, ka rrezik se këto toksina nuk pastrohen, duke u bërë bashkë, për të krijuar bllokime të ndryshme në tru. Ende nuk dihet konkret, se çfarë është lidhja mes mungesës së gjumit dhe kësaj sëmundjeje mendore, por dihet se njerëzit që vuajnë nga Alzhaimeri, flenë shumë pak. /KosovaToday/

Read More »

Një mbrojtës dietetik kundër kancerit të gjirit është një gotë me 100% lëng të rrushit të zi

Përderisa faktorët si mosha dhe herediteti kontribuojnë në mënyrë të theksuar në favor të sëmundjes, po ashtu edhe mënyra e jetesës dhe zgjedhjet ushqimore luajnë një rol të veçantë. Një mbrojtës dietetik kundër kancerit të gjirit është një gotë me 100% lëng të rrushit të zi. Sipas një studimi të ri përbërësit natyral në lëngun e rrushit mbrojnë qelizat e shëndosha të gjirit nga dëmtimet e ADN-së, transmeton KosovaToday. Qelizat e shëndosha të gjirit janë ekspozuar në një ambient karcinogjen, benzo(a)pyren, që është në gjendje të inicojë një zinxhir procesesh që çojnë drejt kancerit të gjirit. Megjithatë, prania e përbërësve të lëngut të rrushit bllokoi lidhjen e karcinogjenit me ADN-në e qelizave të shëndosha. Përbërësit e rrushit të zi kanë treguar aftësi të inhibojnë paraqitjen e formacionit të ADN-së si dhe të rrisin aktivitetin e enzimës e cila metabolizon dhe detoksikon karcinogjenët dhe ndërpret shkaktarët oksidues të kancerit. Në bazë të këtyre të dhënave, antocianinet e pr..

Read More »

Ky ilaç ka përdorim të shpeshtë nga qytetarët sa herë ndiejnë probleme të barkut

Ky ilaç ka përdorim të shpeshtë nga qytetarët sa herë ndiejnë probleme të barkut, madje e marrin edhe pa recete në farmaci, nuk duhet të përdoret më Bëhet fjalë për principin aktiv ranitidine, tabletë në formë doze 150 mg dhe 300 mg, tek të cilat ka rezultuar papastërti kancerogjene. Ky ilaç po tërhiqet nga tregu, nga kompania prodhuese, pas alarmit të dhënë nga agjencia europaine e barnave. Agjencia e barnave këtë njoftim të rëndësishëm e kanë publikuar në faqen zyrtare të tyre, ndërkohë që mjeket po njoftohen nga urdhrat përkatës në mënyrë që të mos e përshkruajnë më në recetë. Qytetarët që janë duke ndjekur një terapi mjekimi me ranitidine duhet të kontaktojnë mjekun gastroheopatolog, para se ta ndërpresin mjekimin, në mënyrë që mjekimi të mund të zëvendësohet me një bar alternativ. Po kështu qytetarët të cilët e marrin pa recetë duhet të konsultohen me farmacistin.

Read More »

Cili është kufiri i moshës për mbarsje jashtëtrupore dhe kur rekomandohet përdorimi i qelizave vezore të dhuruara

Cili është kufiri i moshës për mbarsje jashtëtrupore dhe kur rekomandohet përdorimi i qelizave vezore të dhuruara. Gratë nuk duhet të humbin shpresën derisa i kanë funksionale vezoret pa marrë parasysh moshën, transmeton KosovaToday. Marrëse e qelizave riprodhuese të dhuruara mund të jetë secila femër me gjendjen e ruajtur reproduktive dhe të përgjithshme shëndetësore. Praktika tregon që femrat në parim janë të afta për lindje edhe deri në moshën 50 vjeç. Natyrisht, sa më e moshuar femra, shanset janë më të vogla për ngjizje. Krahas pushimit të punës së vezoreve, femrat marrin qeliza të dhuruara edhe pas disa procedurave të pasuksesshme të mbarsjes jashtëtrupore, gjë që është sinjal që cilësia e vezoreve nuk është e mirë, ndërkaq rasti i tretë kur femra ka predispozita për ndonjë sëmundje gjenetike. Kushtet për mbarsje jashtëtrupore – Partnerët, qoftë të jenë të martuar apo jo, të cilët, edhe krahas shërimit të aplikuar, nuk kanë arritur të kenë pasardhës. – Partnerët të cilët n..

Read More »