Shendet

Kafja e mëngjesit vërtet është e nevojshme

Hulumtuesit e universitetit të Baltimorit “Johns Hopkins” kanë konstatuar që kafja e mëngjesit vërtet është e nevojshme, sepse nëse nuk e pimë mund të hetohen simptoma të krizës së abstinencës. Ekipi i ekspertëve amerikanë thekson që një filxhan kafe në ditë çon në varësi nga kafeina, stimulimit më të përhapur në botë, i cili është i lirë dhe mund të gjendet kudo për ç’shkak njerëzit lehtë e sigurojnë sasinë e nevojshme, transmeton KosovaToday. Roland Griffiths, profesor i psikiatrisë, i cili ka udhëhequr këtë studim, ka treguar që njerëzit të cilët nuk pinë dozën e tyre ditore mund të vuajnë nga një sërë simptomash të krisës së abstinencës, nga dhembja e kokës deri te plogështia, vështirësitë në përqendrim, madje mund të ndiejnë sikur janë me grip me të vjella dhe dhembje të muskujve. “Shumë njerëz as që janë të vetëdijshëm sa shumë kafeinë marrin,” thotë Lynn Goldman, dekani i Shchool of Public Health pranë George Washington University. Si pasojë, jo qëllimisht njerëzit mund të ke..

Read More »

Kush i shkakton problemet me gjumin në njerëzit e moshuar?

Më shumë se gjysma e burrave dhe grave mbi moshën 65 vjeçare ankohen për së paku, një problem me gjumin. Shumica e të moshuarve përjetojnë pagjumësinë dhe të tjerët probleme me gjumin. Me plakjen, modeli jonë i gjumit ndryshon. Në përgjithësi, njerëzit e vjetër flenë më pak, përjetojnë më shumë gjumë të parehatshëm dhe kalojnë më kam kohë në stadet më të thella të gjumit se sa të rinjtë, transmeton KosovaToday. Sidoqoftë, duke u bazuar në moshë, kthimi i gjumit të rregullt është esencial për shëndetin fizik dhe mirëqenien emocionale. Kush i shkakton problemet me gjumin në njerëzit e moshuar? Janë një varg faktorësh të cilët me kalimin e viteve mund të ndikojnë në pamundësinë për të fjetur mirë. Në disa prej shkaktarëve më të shpeshtë përfshihen: Zakonet për gjumë të pakët: Modeli i çrregullt fli-zgjohu mund të ndikojë në ritmin individual dhe ta bëjë edhe më të vështirë mbajtjen e një orari të rregullt të fjetjes. Gjendje të tjera të lidhura me sjelljen, siç është konsumimi i alk..

Read More »

Këta artikuj assesi nuk bën t’i kombinoni!

Mund të dëmtojnë shëndetin Ushqimi i kombinuar me këta artikuj mund të shkaktojë vështirësi në tretje, posaçërisht personat me stomak të ndjeshëm duhet t’i shmangin, transmeton KosovaToday. Pemët janë burimi më i mirë i vitaminave dhe antioksidanteve, mirëpo ato përmbajnë edhe thartira të cilat shkaktojnë fermentim në lukth, prandaj çojnë deri në ngadalësim të tretjes së ushqimit tjetër. Pos kësaj, pemët shkaktojnë edhe fryrje. Për të shmangur ndikimin negativ të pemëve, më së miri është të konsumohen në lukth të zbrazët. Mishi, peshku dhe produktet e qumështit Edhe një kombinim i cili shpesh është i pranishëm në tryezat tona. Ajo që është e keqe është që ky kombinim ndikon shumë keq në sistemin e tretjes. Nëse dëshironi që trupi të shfrytëzojë të gjithë përbërësit ushqyes nga mishi dhe produktet e qumështit, atëherë më së miri është t’i hani ndaras. Pra, mishin duhet ngrënë në kombinim me perimet. Po ashtu vlen edhe për produktet e qumështit: djathi, kajmaku dhe ajka. Këta arti..

Read More »

Programi fillon me “frenimin e dëshirës”

Dr. David Ludwig, ekspert për nutricizëm dhe obezitet në Fakultetin e Mjekësisë të Universitetit të Harvardit, ka shpikur planin e ushqimit të cilin e ka prezantuar në librin e vet “Always Hyngry” Programi fillon me “frenimin e dëshirës” për artikuj të caktuar, ndërkaq gjatë asaj periudhe duhet të përmbaheni nga të gjitha drithërat, sheqeri i përpunuar, perimet që përmbajnë amidon, alkooli dhe ëmbëltuesit artificialë, transmeton KosovaToday. Bishtajoret, perimet dhe pemët (deri në tri pemë në ditë) janë të lejuara. Çdo racion duhet të përmbajë porcion proteinash (mish, vezë, djathë apo jogurt) dhe yndyra (vaj ulliri, avokado, fruta arrore). Në këtë fazë rreth gjysmës së kalorive të marra gjatë ditës duhet t’i përbëjnë ato nga yndyrat. Gjatë fazës së dytë dhe të tretë drithërat gradualisht përfshihen, mirëpo ato të papërpunuara, siç janë kinoa dhe tërshëra. Në fazën e dytë janë të lejuara perimet që përmbajnë amidon, siç janë kungulli, jo edhe patatja. Faza e tretë është edhe shumë ..

Read More »

Përfshijeni në ushqim, por mos e teproni

Përfshijeni në ushqim, por mos e teproni Studimet shumë më të hershme kanë treguar që ushqimi i cili përmban folate dhe linjane është i mirë në preventivën e kancerit, përkatësisht zvogëlon rrezikun nga shfaqja e tumoreve, posaçërisht në zorrën e trashë, gjinj dhe prostatë, ndërkaq qiqrat dhe humusi janë shumë të pasura me to, transmeton KosovaToday. Humusi, lyerje e njohur në të cilin qiqrat dhe susami lajnë rolin kryesor, është i shkëlqyeshëm për shëndetin përgjithësisht, sepse është i pasur me vitamina të grupit B, proteina, fibra, minerale të shumta etj. Kur është fjala për folatet, ato kanë rol jashtëzakonisht të rëndësishëm në përtëritjen e ADN-së, andaj edhe zvogëlojnë rrezikun nga shfaqja e qelizave të tumorit, të cilat janë të lidhura pikërisht me mutacionet në ADN. Megjithatë, me humusin nuk duhet tepruar, nëse keni probleme me tepricën e kilogramëve, shkruan Instituti amerikan për hulumtimin e kancerit. Ai është racion i mirë i cili siguron mjaft proteina bimore dhe jep..

Read More »

Në çfarë konsiston hematuria

Hematuria është termi mjekësor që tregon prezencën e gjakut në urinë. Është një situatë që do të frikësonte këdo, por ka shumë shkaqe që mund ta provokojnë dhe jo të gjitha janë serioze Megjithëse gjaku në urinë është përgjithësisht i dukshëm me sy të lirë, nuk ndodh gjithmonë kështu. Për këtë arsye, hematuria ndahet në dy tipe kryesore: makroskopike dhe mikroskopike. Lloji i dytë kërkon një diagnozë duke përdorur testet laboratorike. Në çfarë konsiston hematuria? Në kushte normale, urina nuk përmban gjak. Hematuria përcaktohet si prania e më shumë se dy qelizave për fushë mikroskopi në sedimentet e urinës pas centrifugimit, të vërejtura nga teknikat laboratorike. Hematuria ndodh kur veshkat, ose një pjesë tjetër e traktit urina, lejojnë kalimin e qelizave të gjakut në urinë. Këto të fundit i japin ngjyrë të kuqërremtë urinës, por mund të mbetet edhe e pandryshuar. Nga ky ndryshim, hematuria ndahet në makroskopike dhe mikrioskopike. Shkaqet kryesore të hematurisë Në shumë raste, ..

Read More »

Ushqimet që na mbrojnë nga sëmundjet e zemrës

Arteriet janë kanale, të cilat kanë një funksion shumë të rëndësishëm për zemrën, duke e dërguar gjakun me oksigjen në zemër dhe duke e hequr gjakun që përmban dioksid karboni. Mirëpo në rastet kur arteriet janë të bllokuara nga yndyra apo kolesteroli, gjaku nuk mund të qarkullojë mirë dhe si pasojë bllokohen arteriet dhe shkaktohen sëmundje të ndryshme kardiovaskulare. Disa nga produktet natyrale që mund t’i përdorni çdo ditë për të zhbllokuar arteriet dhe për të ruajtur shëndetin e zemrës janë: Vaji i ullirit – përbëhet nga yndyra të shëndetshme, të cilat kanë një efekt pozitiv në zhbllokimin e arterieve. Vaji i ullirit ka aftësi të ulë sasinë e kolsterolit të keq dhe të parandalojë formimin e pllakave të kolesterolit, të cilat janë shkatare kryesore të sulmit në zemër. Shega– Është shumë e pasur me antioksidantë dhe vitamina, duke e stimuluar kështu prodhimin e oksidit nitrik, i cili ka funksion të rëndësishëm për qarkullimin e gjakut. Peshku– Është I përbërë nga një numër i ma..

Read More »

Sulme të fuqishme astmatike

Fëmijët astmatikë me nivel të ulët të vitaminës D në gjak janë më të rrezikuar që të përjetojnë sulme të fuqishme astmatike. Kështu sugjeron një studimi i zhvilluar nga shkencëtarët e Harvardit. Duke përcjellë 1.000 fëmijë me astmë, për një periudhë katërvjeçare, hulumtuesit kanë vërejtur se mungesa e vitaminës D është e lidhur me 50% rrezik më të lartë për sulme astmatike të cilat kërkojnë intervenim urgjent mjekësor, transmeton KosovaToday. Në studimin e publikuar në revistën Journal of Allergy & Clinical Immunology, shkencëtarët thonë se fëmijët astmatikë me nivel normal të kësaj vitamine, kishin pasur sulme më të lehta. Autorët e studimit këtë e shpjegojnë me mundësinë e ndikimit të vitaminës D në funksionimin e sistemit imunitar dhe efektin e kësaj vitamine me anë të veprimit të hormoneve steroide anti-inflamatore. Vitamina D në mënyrë natyrore sintetizohet në lëkurë pas ekspozimit në diell, ndërsa është e pranishme dhe në disa ushqime, si peshku dhe qumështi. Pa dyshim, diet..

Read More »

Si ta zvogëlojmë sasinë e nonenalit në lëkurë

Nonenali është substancë e cila shkakton aromën e pleqërisë – qe se si kjo aromë mund të zbutet Hormonet kanë rolin kyç në “aromën e pleqërisë”, andaj trupi i të moshuarit ka erë të veçantë, transmeton KosovaToday. Sipas studimit të publikuar në Revistën për dermatologjinë hulumtuese, rritja e nonenalit është e lidhur drejtpërdrejt me plakjen. Nonenali është bashkim kimik i cili shfaqet me shkatërrimin e thartirave yndyrore të pangopura Omega – 7 në lëkurë në procesin e oksidimit. Në të vërtetë, pas moshës dyzetvjeçare, lëkura fillon të prodhojë më shumë thartira yndyrore edhe te meshkujt edhe te femrat, ndërsa mbrojtja antioksidante gjithnjë e më shumë dobësohet. Kësaj i kontribuojnë ndryshimet hormonale të shkaktuara nga menopauza. Duke u dobësuar lëkura, vajrat natyrale oksidohen më shpejt dhe prodhojnë nonenalin. Meqenëse nuk është i tretshëm në ujë, nonenali mund të qëndrojë në lëkurë edhe me gjithë larjen e hollësishme. Prandaj aroma mbetet në trup por edhe në rroba të cil..

Read More »

Infertiliteti është problem gjithnjë e më i shpeshtë i çifteve

Infertiliteti është problem gjithnjë e më i shpeshtë i çifteve. Ndonjëherë gjërat e thjeshta, siç janë përshtatjet e ushqimit, mund të ndihmojnë në ngjizje Sipas studimit të publikuar në revistën shkencore Journal AACE Clinical Case Reports, keto-ushqimi ndikon mirë edhe në fertilitet, transmeton KosovaToday. Në të kanë marrë pjesë femrat obeze me vezore policistike të cilat nuk kanë mundur të mbeten shtatzënë. Janë vënë në ushqim ketogjen dhe gjendja e tyre është ndjekur gjashtë muaj. Në atë periudhë kanë arritur të humbin kilogramët e tepërt, hormonet i kanë sjellë në ekuilibër, kanë rregulluar ciklin menstrual dhe kanë kthyer ovulacionin. Të katërtat para keto-dietës kanë pasur cikle të parregullta. Gjatë atyre gjashtë muajve dy nga to janë ngjizur spontanisht në rrugë natyrale. Pos në fertilitet te femrat, dieta ketogjene ndikon edhe në fertilitet mashkullor, duke ngritur cilësinë e spermës. Ushqimi i cili është i pasur me konservanse, me karbohidrate të thata dhe sheqerna ës..

Read More »

Ekziston truku me vazelinë dhe u ndihmon të gjithë atyre që vuajnë nga alergjia ndaj polenit dhe pluhurit

Ekziston truku me vazelinë dhe u ndihmon të gjithë atyre që vuajnë nga alergjia ndaj polenit dhe pluhurit Lulëzimi i disa bimëve dhe poleni sërish sulmon. Ata të cilët vuajnë nga alergjitë theksojnë që mjafton të dini për trukun me vazelinë dhe telashet të eliminohen, transmeton KosovaToday. Besojmë që keni provuar të gjitha metodat e mundshme të shërimit dhe preventivës nëse keni problem me alergjinë ndaj polenit dhe pluhurit, pra edhe ato që keni marrë tej mase antihistaminikë. Besojmë edhe që keni menduar që të mbylleni në shtëpi derisa të tjerët kënaqen me rrezet e diellit. Mirëpo kjo nuk është zgjidhja. Ajo pikërisht qëndron në kutinë e zakonshme të vazelinës, e cila mund t’ju çlirojë nga të gjitha telashet që i keni – nga teshtitja e pandërprerë, kukunjazi, ënjtja e syve, gërvishtja në fyt dhe rraskapitja. Si mund të ndihmojë vazelina? Shumica e njerëzve të cilët vuajnë nga ethet e pluhurit të luleve, përkatësisht nga alergjitë kronike ndaj polenit dhe pluhurit, betohen në ..

Read More »

Tri kombinime ushqimesh për shëndet perfekt

Të njohësh vlerat ushqyese të ushqimeve është diçka shumë pozitive, por akoma më mirë do të ishte të zbulonim se si sillen ato në kombinimet me njëra-tjetrën. Ja ‘3 çifte të fuqishme’ të kombinimeve ushqimore… Për kocka më të forta: vitaminë D + kalcium Që kalciumi është thelbësor në funksionimin dhe ndërtimin e kockave kjo dihet, por përthithja e tij përmes indeve lidhore është një proces që ndihmohet shumë nga vitamina D. Gratë e moshave 19-50 vjeç konsumojnë 1000 mg kalcium në ditë dhe pas kësaj moshe, deri në 1200 mg në ditë. Për të optimizuar përthithjen, mjafton të pini një gotë qumësht. Për të pasur nën kontroll sasinë e kripës: kripë + kalium Kripa gjendet në shumë ushqime dhe sasia e rekomanduar është 1500 mg në ditë. Për të kontrolluar marrjen e saj, duhet t’i kombinoni ushqimet e kripura me ushqime të pasura me kalium për të favorizuar diurezën. Për të optimizuar marrjen e kaliumit dhe kripës, hani sa më shumë fruta dhe perime dhe bëni kujdes ndaj sasisë së kripës të fsh..

Read More »

Prandaj rekomandohet marrja e vitaminave D, C, A, B12, B5

Ekspertët thonë se simptomat e alergjisë dhe astmës mund të zbuten me anë të ushqimit: duhet shmangur disa ushqime, ndërsa konsumimi shtesë i vitaminave dhe mineraleve, mund të ndihmojë. Është me rëndësi që të eliminohet proceset inflamatore në organizëm, transmeton KosovaToday. Kështu, nëse jeni alergjikë në myk, mendoni për ushqimin pa tharm. Shmangni ushqimet e fermentuara, djathërat e vjetër dhe myshqet. Gjatë sezonit të rritjes së barit, që t’i ikni kongjestionit, kufizojeni sasinë e qumështit dhe produkteve të tij, pastaj drithërave, duke përfshirë misrin, grurin, tërshërën, thekrën dhe orizin. Sheqernat e rafinuar, mielli i bardhë dhe ushqimi i proceduar, mund të jenë nxitës të proceseve inflamatore, prandaj shmangni ato sa më shumë që mundeni. Po ashtu, është mirë që të largoni ushqimet që kanë veprim me alergjenët. Prandaj, gjatë këtij sezoni duhet të shmanget selino, karota, molla, patatja, dardha, produktet arrore, kopra, majdanozi etj. Ndërkohë, sipas ekspertëve, kons..

Read More »

Kanceri i mushkërive është njëri ndër të cilët brenda vitit merr më së shumti jetë

Kanceri i mushkërive është njëri ndër të cilët brenda vitit merr më së shumti jetë Shkaqet që mund të çojnë në kancerin e mushkërive janë shumë, dhe ne i njohim pothuajse të gjithë: ajrin e ndotur, tymin, kimikatet e kështu me radhë, transmeton KosovaToday. Përveç simptomave të zakonshme, ekzistojnë edhe ato më të vogla për të cilat nuk do të kishit mundur kurrë të mendonit që do të mund të tregonin sëmundjen e tillë të rëndë. Shenjat e mundshme përfshijnë këto si vijon: 1. Ënjtja e qafës dhe e fytyrës: Mund të tregojnë tumorin në mushkëri i cili shkakton presion dhe vështirëson qarkullimin e gjakut. 2. Majat e trashura dhe të rrumbullakuara të gishtave dhe thonjve. 3. Dhembja e kryqeve dhe e kërdhokullave. Kjo dhembje mund të tregojë që kanceri i mushkërive është përhapur në kocka. 4. Kolla e cila nuk pushon: Kolla e cila nuk tërhiqet më shumë se dy deri në tri javë duhet të verifikohet. 5. Lodhja kronike: Lodhja e cila nuk pushon as pas gjumit të mirë apo të kafesë së fortë m..

Read More »