Shendet

Si ta pengojmë përhapjen e infeksionit?

Gjak për transfuzion japin vetëm personat e shëndoshë. Edhe pse personi i cili jep gjak duket i shëndoshë dhe ndihet mirë, mund të jetë i infektuar me ndonjë mikroorganizëm (virus, bakter, parazit). Sëmundja nuk mund të vërehet gjithherë. Me anë të transfuzionit të gjakut personi në pamje të parë që duket i shëndoshë mund të bartë infeksionin te marrësi i gjakut, tranmseton KosovaToday. Sëmundjet më të njohura të cilat mund të barten me anë të transfuzionit janë: • hepatiti B, • hepatiti C, • sindroma e imunitetit të munguar – SIDA • sifilizi. Si ta pengojmë përhapjen e infeksionit? Praninë e agjenteve infektive te personat në dukje të parë të shëndoshë mund ta zbulojmë me anë të testimit të gjakut të tyre. Dispozitat ligjore obligojnë që gjaku i çdo dhënësi patjetër të testohet çdo herë kur jep gjak. Edhe pse përdoren testet më bashkëkohore dhe teknologjia më bashkëkohore e testimit, fatkeqësisht, mund të ndodhë që edhe me këtë teknologji të mos zbulohet çdo dhënës i gjakut i ci..

Read More »

Nëse zgjoheni të rraskapitur pa kurrfarë shkaku, me siguri hani ushqim të këtillë

Nëse zgjoheni të rraskapitur pa kurrfarë shkaku, me siguri hani ushqim të këtillë Lodhja dhe mungesa e energjisë, të cilën ndonjëherë e ndiejmë, jo vetëm kur bëjmë aktivitete të përditshme, por edhe derisa pushojmë, mund të na krijojnë probleme, ndërkaq shkaktarët janë të shumtë, transmeton KosovaToday. Si pasojë e gjendjes së tillë, pos tjerash, është edhe mënyra e ushqimit, edhe pse për këtë zakonisht nuk na shkon mendja. Mirëpo, ekzistojnë artikuj të cilët, nëse i konsumojmë në sasi të mëdha, çojnë në ndjenjën e lodhjes dhe rraskapitjes së trupit. Makaronat Është e ditur që karbohidratet ngrenë energjinë, mirëpo karbohidratet e rafinuara munden edhe të shtojnë nivelin e sheqerit në gjak dhe të shkaktojnë rënie të insulinës. Ky është një ndër shkaqet përse ndonjëherë ndiejmë lodhje dhe dobësim pasi të kemi konsumuar sasi të mëdha makaronash. Lëngu i portokallit Shumica e lëngjeve nga portokalli përmbajnë shurup misri (i cili është plot fruktozë) dhe kanë sheqerna plotësues si ..

Read More »

Hani bukë dhe të dobësoheni !

Nëse keni menduar që në tërësi patjetër duhet t’i shmangni hidrokarburet nga ushqimi në mënyrë që të arrini të ulni peshën, për ju kemi lajme të mira – mund të hani madje edhe 12 feta bukë gjatë një jave Edhe pse ka marrë famë të keqe si një ndër artikujt të cilët më së shumti ju shtojnë peshë, e vërteta është që buka është burim i rëndësishëm i përbërësve ushqyes, siç janë albuminat, amino-thartirat, vitaminat A dhe B, transmeton KosovaToday. A do t’ju ndihmojë vërtet shmangja e bukur nga ushqimi që të liroheni nga yndyrat? Po edhe jo. Një fetë buke përmban rreth 74 kalori. Prandaj nëse pushoni të hani më shumë se një copë të vogël tost për kafjall, sandviç për drekë dhe ndoshta për darkë të shtoni pak bukë, me siguri me shmangie (apo zvogëlim) do të merrni më pak kalori, gjë që mund ta vëreni në trupin tuaj. Kjo rregull vlen pothuajse për të gjithë: nëse pushoni të pini birrë, të hani biskota, të qitni sheqer në çaj – çfarëdo qoftë që hani dhe pini çdo ditë, me siguri do të zvogë..

Read More »

Lajm i mire për tullaca , gjendet përfundimisht kura për tullacët

Lajm i mire për tullaca , gjendet përfundimisht kura për tullacët Një grup shkencëtarësh besojnë se kanë zbuluar gabimisht një kurë që zgjidh një herë e përgjithmonë problemin e rënies së flokëve. Studiues të Universitetit të Manchesterit në Angli po punonin në gjetjen e një kure për trajtimin e osteoporozës, kur gjatë testimeve vunë re që flokët e pacientëve rriteshin 33 për qind më shpejt dhe ishin më të dendur se normalisht, transmeton lajmi.net. “Në vetëm 6 ditë u rritën me dy milimetra. Ne as që po e mendonim një gjë të tillë dhe fakti që e zbuluam, do të thotë që një ditë mund të bëjë diferencën tek njerëzit që vuajnë nga rënia e flokëve”, thotë Nathan Hawkshaw, udhëheqës i studimit. Shkencëtarët e kanë emëruar këtë ilaç ‘WAY-316606’. // KosovaToday

Read More »

Grupi i mjekëve amerikanë: Ndalni menjëherë cigaret elektronike

Shoqata Amerikane për Mjekësi u bëri thirrje amerikanëve të ndalojnë përdorimin e cigareve elektronike të çfarëdo lloji, derisa shkencëtarët të kenë të dhëna më shumë për shkakun e 450-të sëmundjeve të mushkërive dhe të paktën pesë vdekjeve që lidhen me përdorimin e këtij produkti. Kjo shoqatë, që është një nga grupet më me ndikim të mjekëve në SHBA, gjithashtu u bëri thirrje punëtorëve mjekësorë, që të informojnë pacientët në lidhje me rreziqet e cigareve elektronike, duke përfshirë rrezikun nga toksinat dhe kancerogjenët. Ata, po ashtu bën thirrje që mjekët të raportojnë menjëherë me shpejtësi çdo rast të dyshuar të sëmundjeve të mushkërive, që ndërlidhen me përdorimin e cigareve elektronike. Ky rekomandim, pason këshillën e Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, në të cilën thuhej se njerëzit duhet të shmangin përdorimin e këtij produkti, derisa të hetohet shkaku i paraqitjes së disa sëmundjeve të rënda të mushkërive. Zyrtarët thanë që disa laboratorë kanë identifi..

Read More »

Për këto sëmundje të rënda pacientët më së shpeshti marrin diagnozë të gabuar!

Diagnoza e gabuar është gabimi më i shpeshtë mjekësor, por edhe më seriozi Nuk është e njohur e dhëna se njerëz janë dëmtuar me diagnozë të gabuar, mirëpo vlerësohet që rreth 40.000 deri në 80.000 raste të vdekjeve në spitalet amerikane çdo vit janë të lidhura me diagnozën e gabuar! – transmeton KosovaToday. Për të zbuluar cilat gjendje mjekët më së shpeshti i diagnostikojnë gabimisht, por të cilat mund të çojnë deri në vdekje apo dëmtime të mëdha, ekspertët kanë hulumtuar dhe analizuar më shumë se 1.000 raste të paraqitura të shërimit të pandërgjegjshëm. Rezultatet janë publikuar në revistën Diagnosis. “Ekzistojnë përafërsisht 10.000 sëmundje nga të cilat secila manifestohet nëpërmjet simptomave të ndryshme, andaj mund të jetë pak dekurajuese të mendohet si të zgjidhet problemi i diagnozave të gabuara”, ka thënë dr. David Newman Toker, drejtor i Institutit për diagnoza të suksesshme. “Treshja e madhe” Ekipi hulumtues ka përfunduar që është për t’u befasuar numri i vogël i gjendj..

Read More »

Zbulohet ilaçi që ngadalëson plakjen!

Shkencëtarët që realizuan studimin, u çuditën edhe vetë nga rezultati i tij Studimi tregon se ekspertët jo vetëm mund të jenë në gjendje ta ngadalësojnë procesin e plakjes, por edhe mund ta kthejnë mbrapsht atë, një zhvillim ky që sjell ndërmend filmin e njohur amerikan “Rasti i çuditshëm i Benjamin Button”. Për një vit rresht, një grup vullnetarësh në Kaliforni kishin marrë një koktej të përbërë nga tre medikamente të zakonshme: një hormon rritjeje dhe dy ilaçe diabeti. Kërkuesit po kërkonin të shihnin mënyrat sesi mund të rigjenerohet gjendja e timusit. Por sipas revistës “Nature”, pas analizave të mëtejshme, ata zbuluan fare rastësisht se pjesëmarrësit kishin humbur gati 2,5 vjet “në orën e tyre epigjenetike”, e matur nga verifikimi i gjurmëve në gjenomet e një personi. Lajmin e përcjell revista “Nature”. Sistemi imunitar i pjesëmarrësve në studim gjithashtu tregonte shenja përtëritjeje. Lajmi përbën një zhvillim mjaft të rëndësishëm, sepse njerëzimi i ka kërkuar gjithmonë mën..

Read More »

Pikëpamja e rrënuar mbi veten dhe si të ngrihet vetëbesimi?

Pikëpamja mbi vetveten ndërtohet nëpërmjet marrëdhënieve dhe detyrave të cilat na i imponon jeta. Është e rëndësishme për funksionimin tonë të përditshëm, andaj duhet kujdesur që të mos futemi në grackën e pakënaqësisë. Njerëzit me vetëbesim dinë çka dëshirojnë dhe besojnë që mund të arrijnë sukses. Vetëbesimi na bën bashkëpunëtor, partner, prind, mik të këndshëm… Ndërkaq buzëqeshja dhe përkrahja e të tjerëve, posaçërisht e atyre të cilët i duam, ndihmon në forcimin e shfaqjes pozitive vetjake para pasqyrës. Shpesh herë bëhen zgjedhje të gabuara, kuptoni që po bëni një punë që nuk ju pëlqen dhe keni një nivel më të ulët pune krahasuar me atë që kishit planifikuar. E njëjta gjë mund të ndodhë dhe në nivelin personal. Mungesa e vetëvlerësimit është një problem i rëndë. Shkakton rezultat të ulët në punë, por edhe në jetën tuaj personale. Mungesa e vetëvlerësimit është një gjendje që e kalojnë femrat dhe meshkujt, por përqindjen më të madhe e zënë femrat. Kufiri për të kaluar në një gj..

Read More »

Më mirë është të shikoni një detaj tjetër!

Gjatë gjithë kohës shikoni në drejtim të mirë, por në detaj të gabueshëm Flitet që meshkujt me shputa dhe hundë të madhe e kanë organin më të madh, transmeton KosovaToday. A është e saktë kjo, kanë vendosur ta konstatojnë shkencëtarët dhe kanë kuptuar që fjala është edhe për një thashetheme e cila nuk pi ujë. Mirëpo, si duket ekzistojnë pjesë të tjetra të trupit të cilat mund të sinjalizojnë që mashkulli ka organ të madh, ndërkaq ato janë gishtat e këmbëve. Një studim korean ka treguar që gjatësia e penisit do të mund të jetë e lidhur me gjatësinë e gishtit të madh të këmbës dhe të gishtit të mesëm. Sa më i madh – aq më i mirë, logjike apo jo. Duhet theksuar që këtu është gjetur lidhja e dobët, mirëpo gjithsesi më e fortë se ajo me madhësinë e shputave dhe hundës. – Madhësitë dhe karakteristikat e ekstremiteteve trupore nuk janë të mjaftueshme për vlerësimin e gjatësisë së penisit – kanë konstatuar shkencëtarët kanadezë. /KosovaToday/

Read More »

Këta artikuj kurrë mos i qitni në blender

Blenderi është aleat i shkëlqyeshëm në përgatitjen e ushqimit dhe racioneve të shëndetshme Megjithatë, këta artikuj mos i përdorni për përgatitje të smoothieve dhe për përgatitje në blender, transmeton KosovaToday. Disa artikujve do t’ua ndryshoni strukturën dhe dobinë për shëndetin tuaj, ndërsa disave mund edhe ta prishin aparatin. Perimet e gjelbra me temperaturë dhome Përzierja dhe përgatitja në blender ka mjaft dobi për shëndetin tuaj, mirëpo perimet e gjelbra dhe me fleta, të pasura me fibra, mos i përgatitni në këtë mënyrë. Fuqia e motorit do t’i shkatërrojë komponentët ushqyes të spinaqit, ndërsa disave këta artikuj nuk u pëlqejnë dhe paraqet vështirësi në tretje. Më së miri është që spinaqin dhe panxharin t’i fusni në frigorifer me ngrirje të thellë për pesë minuta dhe pastaj mund t’i përgatitni në blender. Do të ruajnë edhe ngjyrën edhe vlerën nutritive. Brokoli Edhe një artikull shumë i shëndetshëm i pasur me fibra gjithashtu mund të shkatërrohet në blender. Frutat a..

Read More »

Shenjë e ndonjë sëmundje të rëndë

Problemet e dhëmbëve sinjalizojnë që trupi po lufton me disa çrregullime më të thella, siç janë sëmundjet e zemrës, diabeti dhe Alzheimeri Nëse personi nuk reagon me kohë dhe shkon te dentisti, ai mund të zhvillojë diabet tip 2 dhe madje edhe sulm në zemër, paralajmëroi kohët e fundit Dr. Steven Lin, dentist dhe nutricionist, transmeton KP. Doktor Lin vuri në dukje se pacientët e tij, më shpesh gratë në të njëzetat, të cilët vuajnë nga probleme të tretjes si kapsllëku, sindroma e fryrjes dhe zorrët irrituese, dhe që kanë duar dhe këmbë të ftohtë dhe depresion, kanë diçka të përbashkët – dhëmbët e veshur dhe të hollë.

Read More »

Cilët artikuj janë të pasur me këto minerale

Të gjithë thonë se dieta kërkon karakter të fortë. Mirëpo, shumica nuk e dinë që mungesa e vitaminës së caktuar në trup shkakton dëshirën e madhe për ëmbëlsira, por edhe për ushqimin e shpejtë Nutricionistët këshillojnë që në ushqim të përfshihen zinku dhe kromi, gjë që do t’i kontribuojnë humbjes së shpejtë dhe të sigurt të kilogramëve, transmeton KosovaToday. Nëse deri tani dietat nuk kanë pasur sukses, kërkoni ndonjë e cila do të përmbajë produktet e përmendura më sipër, apo thjesht përfshini në ushqim shtesat me këto minerale. Roli i kromit në humbjen e peshës Kromi u ndihmon qelizave që të absorbojnë glukozën, duke shtuar ndjeshmërinë trupore ndaj insulinës. Kur ka mjaftueshëm krom në organizëm, trupi shfrytëzon karbohidratet të cilat kanë hyrë në trup si burim energjie, pa u shndërruar në yndyra. Nëse ju mungon kromi, vazhdimisht keni dëshirë për ëmbëlsira, nuk mund ta përballoni urinë, ndërkaq trupi vuan për çokollatë. Kromin mund ta gjeni në frutat e detit, në mish gjedh..

Read More »

Cilët do t’jua shuajnë etjen njësoj mirë sikur edhe uji

A e keni ditur që etjen mund ta shuani edhe me ushqim të caktuar, jo vetëm me ujë? Kur të jeni të etur, me siguri, sipas inercisë, pini ujë. Gjatë verës kjo është sigurisht sasi e dukshme e ujit. Mirëpo, nuk shuhet etja vetëm me këtë pije të bekuar, por edhe me katër artikuj magjikë, të cilët do të pengojnë trupin tuaj të dehidratohet, transmeton KosovaToday. Kjo është lista e artikujve të përsosur për shuarje të etjes. Kastraveci Kastraveci përmban afërsisht 97 për qind ujë dhe është rehidrator i shkëlqyeshëm. Konsumoni të ftohtë dhe të freskët. Mirëpo për të nxjerrë maksimumin nga kastraveci, qiteni në blender, lëngun ftoheni dhe konsumoni gjatë gjithë ditës. Shalqiri Shalqiri është mbretëreshë e ëmbëlsirave verore. Përmban përafërsisht 92 për qind ujë dhe është shumë antioksidant. Shalqiri duhet të jetë gjithmonë zgjedhje numër një në ditët verore, sepse jo vetëm që do të rehidratojë trupin tuaj por edhe do t’ju mbrojë edhe nga sëmundjet e rrezikshme. Kivi Me kivin kurrë nuk..

Read More »

Pakëndshme nga frigoriferi mund të eliminohen nga ndihmën

Nuk ka asgjë më e pështirë se aroma e ushqimit të ndenjur në frigorifer Kur ushqimin të cilin e kemi lënë në frigorifer merr “aromat” e të gjithë artikujve të tjerë, atëherë nuk mund t’i hamë as të hapim derën e frigoriferit. ⦁ Një herë në javë futeni qymyrin aktiv në frigorifer: Nuk ka nevojë ta pastroni, frigoriferi gjithmonë është i freskët! – transmeton KosovaToday. Vendosni në një pjatë të vogël pluhur qymyri dhe ai do t’i thithë të gjitha aromat e pakëndshme, dhe kur ta hapni frigoriferin do të ndieni vetëm freski. Për shkak të masave të sigurisë qymyrin aktiv mund ta mbani përherë në frigorifer. Vendosni pluhur qymyri aktiv në një enë të vogël plastike në të cilën më parë keni bërë një vrimë në kapak dhe mos u brengosni. Mos harroni që herë pas here ta ndërroni qymyrin aktiv. ⦁ Nëse frigoriferin e fshini nga ana e brendshme me leckë të njomur në uthull alkoolike, më nuk do të ndieni aromë të pakëndshme nga frigoriferi. Nëse dëshironi që të siguroheni që edhe kurrë të mos..

Read More »