Shqiperia

Shqiperia

Shokët e klasës vajtojnë vdekjen tragjike të gjimnazistit shqiptar në New York (Fotot)

Studentët e shkollës së mesme Pearl River, në New York, sot u përballën me humbjen e shokut të tyre të klasës, shqiptarin Altin Nezaj në përplasjen e dyfishtë fatale të së dielës. Altin Nezaj, 17 vjeç, vdiq pas përplasjes me disa automjete në rrugën 304, e cila e devijoi makinën e tij duke e dërguar atë mbi shinat e linjës së trenit Pascack Valley, ku makina më pas shpërtheu në flakë Joe Parisi, 17 vjeç, vajtoi mikun dhe shokun e tij të skuadrës, 17-vjeçarin shqiptar Nezaj. Parisi, tha se Nezajt iu desh vite për tu bindur për t’u bërë pjesë e ekipit, por kur më në fund u bashkua, si një nga mbrojtësit kryesor, ai bëri një diferencim në rezultatet e skuadrës. Paris tha se skuadra është ende e shokuar nga aksidenti tragjik, ai thotë se Altini ishte një person pozitiv dhe gjithmonë i buzëqeshur.Shokët e tij thanë se nuk mund ta besonin që ai një ditë ishte , dhe të nesërmen ata nuk do t’a shohin më kurrë atë. Gjimnazi mbajti një minutë heshtje për vdekjen e tij, dhe të tërë janë të tr..

Read More »

Kush është gruaja që e hodhi nga dritarja? Zbulohen krimet e të dashurit të Marsidës

Pesë ditë pas vrasjes që tronditi Kavajën, qyteti I është kthyer normalitetit dhe duket se merr frymë lirisht. Mbrëmjen e së mërkurës shtëpia e Marsida Qatjas, e cila është nënë e tre fëmijëve, ndërsa bashkëshorti i saj, rezulton të jetë në burg në Gjermani u shndërruar në skenë krimi. Personi që mbeti i vrarë, është Dritan Haxholli, i cili ka qenë i dënuar më parë, ndërsa i plagosur mbeti Bledar Toçi, shefi i sigurisë së brendshme në burgun e Durrësit. Mësohet se viktima ishte një person shumë i rrezikshëm dhe problematik në Kavajë. Ai rezulton disa herë I arrestuar për armëmbajtje pa leje nga policia, ndërsa ka shkatuar disa herë trazira në qytetet, pasi konsumonte sasi të mëdha alkooli. Haxholli akuzohet edhe për një vrasje në Greqi, ndërsa nuk mungojnë as akuzat për dhunë në familje, konkretisht ndaj nënës së tij. Sipas dëshmisë së Marsidës, Dritani ka hedhur nga kati i tretë një vajzë të cilën e kishte të dashur. “Ishte tip i rrezikshëm, të ngacmonte në rrugë dhe nuk kishte s..

Read More »

Gjurmimi i grupeve kriminale, Prokuroria ka përdorur mjete speciale hetimi në 64 arrestime

Edhe për Prokuroren e Përgjithshme Arta Marku, është bërë progres referuar rekomandimeve të Bashkimit Europian për Shqipërinë. Marku përmend disa prej punëve të organit të akuzës, ndërsa flet për raportin e progresit të ligjit. “Në zbatim të rekomandimit për përparim të mëtejshëm drejt ndjekjeve dhe dënimeve përfundimtare kundër grupeve të organizuara kriminale, në veprimtarinë e prokurorisë evidentohet përparim dhe rritje e numrit të hetimeve proaktive në ndjekjen penale kundër grupeve të strukturuara kriminale, duke përdorur mjetet speciale të hetimit në 64 procedime. Konkretisht në fushën e trafiqeve të paligjshme, pastrimit të parave, apo krimeve të tjera të rënda. Ky proces i ka shërbyer si parandalimit dhe ndalimit dhe arrestimit në flagrancë të 122 personave”, tha Marku. Lidhur me luftën kundër narkotikëve, treguesit statistikorë evidentojnë tendencë në ulje të numrit të procedimeve të regjistruara, rrjedhojë e goditjes dhe parandalimit të kësaj veprimtarie kriminale. Gjatë gj..

Read More »

Katër shtete të BE kërkojnë hapjen urgjente të negociatave për Tiranën dhe Shkupin

Katër ministra të Jashtëm të Bashkimit Europian, ai i Çekisë, Sllovakisë, Hungarisë e Polonisë kërkojnë çeljen e negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Europian. Ata thonë se këto shtet i kanë përmbushur detyrimet e lëna nga Brukseli. “Nëse BE vendos nëse do të fillojë bisedimet e pranimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, është e rëndësishme të theksohet se të dy vendet kanë përmbushur kriteret që BE përcaktoi për ta, duke vendosur reforma të ndërlikuara të brendshme”. Katër Ministrat e Jashtëm shprehen se ky është një vendim i guximshëm që ndihmon jo vetëm këto dy shtete, por të gjithë rajonin. “Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria janë duke pritur me padurim fillimin e një faze të re të procesit të integrimit në BE. Është koha për të marrë një vendim të guximshëm për të ardhmen jo vetëm këtyre dy vendeve, por edhe të gjithë Ballkanit Perëndimor dhe BE-së”. Drafti paraprak i konkluzioneve të Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme të BE-së përfshin hapjen..

Read More »

Rudina, kujdes besëprerët! Ke vetëm emrin, mbiemrin ta vranë në oborrin e PD

Para 1 muaji Rudina Hajdari vizitoi zyrën private të Sali Berishës. Takimi nuk ishte publik dhe aspak transparent. Pa u zgjatur isha i bindur që nuk do zgjasnin disa javë që Rudina të binte në kurth, nga ato që vetëm Berisha di të inskenoj. Pas 2017 jam takuar vetëm një herë me Rudina Hajdarin. Ishte momenti kur nga Brukseli dhe Washingtoni ajo merrte mesazhet që mos digjte mandatin dhe krijonte një fraksion të ri opozitar. Folëm shkurt mbi situatën dhe mundësitë e njerzve reformator që mund ta mbështesnin kauzën e saj. U mundova të jem i prerë dhe ta kundërshtoja në projektin dhe idetë e saj duke e përmbledhur në një fjali: “Ti Rudina duhet ndërtosh një strategji mbi dhe kundër të gjitha partove të vjetra dhe jo të bëhesh fraksion brenda PD” U përpoqa ta bind që çdo tentativ apo fraksion brenda PD ka dështuar sepse ajo parti është biznes “shpk” e Sali Berishës dhe ky i fundit e ka hipotekuar. Ai do vdes duke e marr vulën e partisë me vete dhe Lulzim Bashën e ka vënë si figurant...

Read More »

“Kam fituar 10 mijë dollarë në lloto”, merret vendimi për prokurorin bixhozxhi

Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka vendosur sot që të lërë në fuqi vendimin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, që shkarkoi nga detyra prokurorin Artur Selmanin. Vendimi është marrë nga trupi gjykues i përbërë nga Albana Shtylla kryesuese, Natasha Mulaj relatore, Ardian Hajdari, Luan Daci, Rezarta Schuetz, anëtarë. Pas filtrimit të trefishtë që i bëri vetting-u, prokurori në organin qendror të akuzës u vu në vështirësi pas gjetjeve të DSIK që konstatojnë se 10 vite më parë në llotaritë sportive, prokurori ka fituar 10 mijë dollarë. Një histori të cilën prokurori e konsideroi në seancën e KPK-së si pjesë e të kaluarës, por që, sipas komisionerëve, mund të jetë cenuar integriteti. Prokurori Selmanaj kërkoi falje për një çështje që, sipas tij, nuk ndalohej me ligj dhe që sidoqoftë nuk kishte arsye pse ta vendoste në zonën e rrezikut, pasi, sipas tij, gjatë 30 viteve në detyrë ai i ka dhënë drejtësisë. Për këtë shkak ai solli në kujtesë dosje të forta të hetuara në vite të ndryshme që..

Read More »

Del formacioni kundër Moldavisë, Edi Reja me surpriza nga porta në mesfushë

Edi Reja kërkon fitoren në Moldavi dhe ndryshimet drastike në formacion nuk e bindin për të dalë me tri pikë. Nëse dje në stërvitjen e fundit la të kuptohej se do të kishte të paktën katër lëvizje në formacion, krahasuar me atë ndaj Turqisë, sot italiani është gdhirë me ide të reja. Në mbrojtje nuk ndryshon asgjë, teksa do të luhet sërish me tre, pikërisht Ismajlin, Dermakun dhe Gjimshitin. Në krahun e djathtë do të jetë sërish Veseli, me Roshin që do ta nisë nga stoli. Ndryshimi i vetëm është në mesfushë, aty ku Reja ka ulur në stol kapitenin Memushaj për t’i bërë vend Abrashit, ndërsa në krahun e majtë është edhe risia më e madhe. Trajneri nuk ka preferuar Lenjanin, por Lorenc Trashin e Partizanit. Për majtoshin nga Gramshi kjo do të jetë ndeshja e tij e parë si titullar me fanellën kuqezi. Ndërkohë, edhe sulmi mbetet i njëjtë me dyshen Manaj-Cikalleshi, me Rejën që mendon se është gjetur stabilitet. Trajneri ka falur rastet e humbura në Turqi, duke i dhënë një tjetër shans Manajt..

Read More »

E ftuan në festë, 16-vjeçarja italiane përdhunohet nga shqiptarët dhe shokët e tyre

Në fund, të gjithë vendosën të negociojnë dhe të kryejnë punë publike për të shuar akuzën e dhunës seksuale në bashkëpunim që i kishte çuar ata në burg tetë muaj më parë. Një episod që daton në korrik 2018, kur viktima, një vajzë 16-vjeçare ishte e ftuar së bashku me tre mikesha në një festë në shtëpinë e një prej të pandehurve. Por pasdite, sjellja e djemve degjeneroi. Sipas akuzave pesë të pandehurit – K.P. dhe R.S., 19 vjeç me origjinë shqiptare dhe miku i tyre maroken I.H., dhunuan seksualisht njërën prej vajzave para syve të të tjerëve. Vajza u detyrua të përballonte poshtërimin para syve të grupit, por askush nuk bëri asgjë për ta mbrojtur. Fillimisht, e mitura u hodh në një shtrat dhe u sulmua në mënyrë kafshërore ndërsa një sulm i dytë seksual ndodhi në banjë. Tre djemtë më të rritur, u paraqitën në gjykatë duke kërkuar pezullim të gjobave në këmbim të punëve publike. Edhe dy të shtatëmbëdhjetë vjeçarët, proceset e të cilëve përfunduan në Milano para Gjykatës së të Miturve,..

Read More »

Plas tek opozita e re, Rudina Hajdari në luftë me burrat për shkarkimin

Ditën e sotme Korab Litës njoftoi se nga sot do të ishte ai në krye të Grupit Parlamentar Demokrat, duke zëvendësuar Rudina Hajdarin. Por, pas publikimit të këtij lajmi, ka reaguar deputetja Hajdari, e cila shprehet për “Abc News”, se ajo nuk është larguar nga drejtimi i Grupit. Hajdari ka thënë se ajo do të vazhdoj detyrën e saj në krye të këtij grupi, duke shtuar se shkarkimi i saj nuk varet nga dëshira e disa personave, pasi për të zëvendësuar kryetarin e grupit më parë duhet të kalojë në procesin e votimit.

Read More »

Puç në radhët e PD/ Rudina Hajdarin e shkarkojnë në fshehtësi! Çfarë ndodhi në mbledhjen sekrete

Deputetët e grupit parlamentar demokrat në Kuvendin e Shqipërisë që erdhën nga listat e PD-së pas dorëheqjes në bllok të mandateve të opozitës së bashkuar, kanë vendosur të largojnë nga drejtimi i grupit Rudina Hajdarin dhe të vendosin në vend të saj, Korab Litën. Vendimi i papritur, bëhet i ditur nga vetë deputeti Korab Lita i cili ka postuar një foto në rrjetin social Facebook teksa ndodhet me deputetët e tjerë të grupit. Ai e quan këtë takim një mbledhje të grupit parlamentar demokrat ku është marrë edhe vendimi i rëndësishëm, që argumentohet sipas tij “në funksion të organizimit të brendshëm” “Grupi Parlamentar Demokrat në mbledhjen e tij të fundit, në funksion të organizimit të brendshëm bëri ndryshim në drejtimin e grupit. Personalisht, dua t’ju dërgoj një falenderim kolegëve të mi të Grupit Parlamentar për vlerësimin dhe besimin që më dhanë për të drejtuar Grupin Parlamentar Demokrat. Detyra që më është besuar si Kryetar i Grupit Parlamentar Demokrat unë e shoh si një përgjeg..

Read More »

Zbulohet vrasësi i arrestuar në lokalin tallava, i kërkoi balerinës seks për 50 euro (EMRI)

Një 50 vjeçar i dënuar për vrasje me dashje ka rënë në prangat e policisë, pasi në lokalin e tij u sekuestruan mbetje kokaine, si dhe ishte i dyshuar se shfrytëzonte për prostitucion vajzat që punësonte si balerina. I arrestuari është Ilir Peraj, pronari i lokalit tallava “Napoli”, në autostradën Tiranë-Durrës. Kontrolli në ambientet e lokalit të tij është bërë me vendim gjykate, ndërsa në momentin që Peraj u ndalua nga policia, ishte duke fjetur në automjetin e tij në afërsi të lokalit. Gjatë kontrollit në lokalin e tij, policia sekuestroi një pjatë porcelani me mbetje të lëndës narkotike kokainë, një DVR, si dhe një letër në të cilën shkruhej “Nuk pranon ti me pi kafe me 50 Euro”. Ndërkohë, në një nga ambientet e lokalit, e përshtatur si dhomë, u gjet edhe një vajzë me iniciale R. C., e punësuar si balerinë në këtë ambient, e ndërsa për policinë dyshimet janë se shfrytëzohej për prostitucion, në shumat që varionin nga 100 Euro. 50 vjeçari nga Shkodra, e me banim në Tiranë është p..

Read More »

Meta takon Haradinajn pas disfatës në zgjedhje: Kaluam çaste të gëzueshme (Fotot)

Pas humbjes në zgjedhjet e fundit, ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj është takuar me presidentin Meta. Përmes një statusi në rrjetin social Facebook, presidenti shkruan se është i lumtur që e ka takuar dhe se po kalon çaste të gëzueshme. “I lumtur të takohesha sot me Ramushin dhe Anitën te “Mrizi i Zanave” dhe të kalonim çaste të gëzueshme, duke uruar edhe fitoren e Dardanëve sot!”, shkruan Meta.

Read More »

Përplasje në “Top Talk”, ministrja jep përgjigjen surprizuese për një tjetër protestë studentësh

A i trembet ministrja e Arsimit Besa Shahini një proteste tjetër studentore? Shahini tha në Top Talk se nuk i trembet pasi sipas saj edhe nëse do ketë, do shërbejë vetëm për t’i dhënë energji punës që po bëhet. “Protesta mund të ketë ose jo. Nuk i trembem fare sepse protesta neve na ka dhënë energji për të bërë gjërat që ne po bëjmë sot. Por mendoj që nuk ka arsye për protestë”, tha ajo. Kujtojmë se vitin e kaluar studentët zhvilluan një valë protestash pas nisjes se vitit të ri akademik ku i vunë disa kushte qeverisë, të cilat ishin: 1-Rritja e buxhetit me 5 % e GDP me qëllim mundësimin e përgjysmimit të tarifës së studimit për çdo nivel studimi, përmirësimin e mësimdhënies dhe infrastrukturës, Universitet/konvikt. 2-Transparencë me buxhetin nga Ministria e Arsimit, Sportit dhe Rinisë dhe IAL-ve, publikimi i të gjitha shpenzimeve online. 3-Rritja nga 10 % në 50 % e peshës totale të votës së studentëve për të zgjedhur kandidatët për dekan, rektor dhe çdo fakultet të ketë një përfa..

Read More »