Sport

A do luajnë Strakosha dhe Manaj? Publikohet formacioni zyrtar kundër Moldavisë

Publikohen formacionet zyrtare të lojatarvë që do të luajnë në ndeshjen Shqipëri-Moldavi. Trajneri Edy Reja ka zgjedhur që në fushë të jetë: Strakosha, Veseli, Gjimshiti, Ismaili, Trashi, Abrashi, Cikalleshi, Manaj, Dermaku, Gjasula dhe Bare. Risi është aktivizimi i futbollistit të Partizanit, Lorenc Trashi nga minuta e parë, ndërkohë që shiritin e kapitenit do e mbajë Abrashi. Reja ka falur Strakoshën dhe Manajn, pasi u kritikuan për ndeshjen ndaj Turqisë.

Read More »

Lajm fantastik për tifozët e Partizanit, dalin pamjet e stadiumit të ri (Fotot)

Duhej të kishte mbaruar në vitin 2017, por siç i thonë asaj shprehjes së vjetër popullore, më mirë vonë se kurrë. Kështu dhe stadiumi i ri i Partizanit, që do të ndërtohet si pjesë e projektit të ri të shtëpisë së kuqe, po vijon punimet me intesitet ditët e fundit. Pamjet e publikuara nga vetë klubi kryeqytetas në Instagram, tregojnë se edhe tribuna përkarshi është drejt fundit. Nuk dihet ende kapaciteti i këtij stadiumi, pasi shifra shpeshherë ka ndryshuar që nga projekti fillestar, por vetëm tribuna qëndrore ka mbi 2300 vende, ndërsa së bashku me atë karshi, por edhe tribunën pas porte që do ndërtohet për grupimin “Ultras Guerrils”, çka e njofton vetë klubi, ky stadium pritet t’i kalojë 5 mijë vendet dhe do të shfrytëzohet nga Partizani për pjesën më të madhe të takimeve, ndërsa përplasjet “big” pritet të zhvillohen në “Arenën Kombëtare”.

Read More »

Ndeshja Franca-Turqi/ Jo thjesht një ndeshje, por edhe me tensione politike

Raundi i radhës i kualifikueseve të Euro 2020 ka rezervuar edhe sfidën mes Francës dhe Turqisë, e vlefshme për grupin H ku ndodhet edhe skuadra jonë përfaqësueses. Kjo sfidë vjen në një atmosferë tensionesh politike pas sulmeve të Turqisë ndaj kurdëve në Sirinë Veriore me presidentin Macron që ka përsëritur kërkesën e tij ndaj autoriteteve turke që të ndërpresin këto sulme. Trajneri i kampionëve të Francës, Didier Deschams theksoi që këto tensione diplomatike të qëndrojnë larg kësaj sfide që është thjesht një eveniment sportiv. “Problemet gjeopolitike ekzistojnë. A do të kenë pasoja? Kjo lidhet me kontekstin e ndeshjes, por ne nuk do të mendojmë për këtë. Jemi në botën sportive, një ndeshje futbolli në një stadium futbolli dhe ne do të sigurohemi të jemi të fokusuar vetëm te lojë”, shprehet trajner i Francës, Didier Deschamps. Skuadra turke në ditët e fundit është vënë në qendër të polemikave për festimin e futbollistëve të saj pas golit të Tosun ndaj kombëtares shqiptare me përshën..

Read More »

Sot luhet Moldavi-Shqipëri, fitorja për moral dhe Edy Rejan

Shqipëria me disfatën 1-0 ndaj Turqisë humbi, praktikisht, mundësinë për të qenë e pranishme në Euro 2020. Edhe pse matematika i mban në lojë, është e qartë se djemtë kuqezi nuk do të mund të përsëritin suksesin e katër viteve më parë. Sot, në orën 20:45, në Kishiniev të Moladivë, skuadra e drejtuar nga Edy Reja do të luajë eliminatoren e radhës, në transfertëm kundër skuadrës më të të dobët të Grupit H, Moldavisë, që për efekt golaverazhi është parakaluar edhe nga Andorra (janë me pikë të barabarta, 3). Është pak të thuash që kuqezinjtë synojnë fitoren, pasi suksesi në Moldavi mbetet detyrim pas asaj humbjeje zhgënjyese në Turqi, ku vetëm një shpërqendrim i portierit Strakosha mjaftoi për të pësuar një zhgënjim të madh, pas asaj performancë, në total, për t’u vlerësuar. Në konferencën për shtyp, para Moldavisë, trajneri Reja e shprehu hapur dëshiron për të rinovuar kontratën me FSHF-në dhe në njëfarë mënyrë kjo ndeshje është edhe si provë shtesë për të bindur presidentin Duka që t’i..

Read More »

Berlusconi: Më ktheni Milanin, e bëj sërish të madh

Milani ka qenë në vështirësi prej sezonit 2010-2011 kur fitoi titullin e fundit të Serie A dhe Silvio Berlusconi shiti ekipin. Por ish-presidenti i Milanit, Silvio Berlusconi, ka deklaruar se e vetmja mënyrë që kuqezinjtë të rikthehen në maja është nëse klubi i kthehet serish atij. Stefano Pioli po kërkon të shpëtojë sezonin e nisur si mos më keq të Milanit pasi Marco Giampaolo u shkarkua pas vetëm shtatë ndeshjesh. Ishte Berlusconi në krye të Milanit, kur kuqezinjtë u kurorëzuan 8 vite më parë si kampionë në Itali, para se të vendoste ta shiste klubin tek konsorciumi kinez në 2017, teksa Elliott Management ka marrë kontrollin për shkak të dështimit për shlyerjen e borxheve. Gjatë prezantimit të Piolit javën e kaluar, drejtuesi i klubit Ivan Gazidis, pretendoj se ishte Elliott Management që shpëtoi gjigantët italianë nga falimentimi dhe përfundimi në Seria D. Pas kësaj deklarate nuk ka vonuar reagimi i Berlusconit, edhe pse në një formë vulgare. “Këto janë fraza që dikush i th..

Read More »

10 vendet me tifozet më të zjarrta (FOTO)

Një gjë që e bën futbollin edhe më tërheqës janë padyshim tifozët. Herë pas here lojtarët kanë thënë se nuk do të ishin asgjë pa tifozët e tyre. Kur flasim për tifozet femra, atmosfera bëhet edhe më interesante, duke shtuar shkëlqim në sport me veshjet e tyre të personalizuara dhe me bukurinë e tyre.

Read More »

Edi Reja i nervozuar/ “Shqiponjat” në stërvitje, dalin pamjet e kuqezinjve nga Moldavia (Foto)

Kuqezinjtë e drejtuar nga Edi Reja duket se kanë hedhur pas shpine humbjen e pamerituar mbrëmjen e të premtes në Stamboll, teksa pasditen e djeshme udhëtuan drejt Moldavisë për ndeshjen e radhës eliminatore. Gjatë paradites së sotme, trajneri italian i ka nxjerrë të gjithë në fushë për të kryer një seancë të lehtë stërvitore, ndërsa në orën 19:30 do të kryhet edhe stërvitja e radhës, ku do të jepen detyrat finale për takimin. Atmosfera në stërvitjen e kuqezinjve është dukur e qetë dhe mjaft optimiste, me futbollistët që duket se janë karikuar maksimalisht që të rikthehen menjëherë te fitorja, një sukses që në Stamboll ua mohoi vetëm fati.

Read More »

Granit Xhaka nuk shënon, Zvicra del pa pikë në përballjen me Danimarkën

Ekipi kombëtar i Danimarkës ka arritur t’i marrë tri pikët nga ndeshja kundër Zvicrës, pas fitores 1:0 me golin e shënuar nga Yussuf Poulson afër fundit të ndeshjes. Kjo fitore i rrit gjasat e Danimarkës për ta siguruar një vend në EURO 2020. Edhe pse Zvicra e dominoi ndeshjen me posedim të topit dhe goditje brenda kuadratit të portës, Danimarka arriti ta gjejë rrjetën e portës, gjë të cilën Zvicra s’e bëri përkundër rasteve të mira, raporton Gazeta Express. Granit Xhaka i shkoi shumë pranë golit për helvetikët në pjesën e parë të ndeshjes, duke goditur nga jashtë zonës së portierit, mirëpo Kasper Schmeichel iu përgjigj asaj supergoditjeje me një superpritje për t’ia mohuar golin mesfushorit të Arsenalit. E njëjta gjë ndodhi edhe disa herë të tjera gjatë ndeshjes, pasi që Shmeichel arriti t’i regjistrojë pesë pritje të mira gjatë ndeshjes. Raste për të shënuar gol pati edhe Danimarka, të cilët e shfrytëzuan njërin prej tyre në minutën e 84-të të ndeshjes, kur Christian Eriksen e as..

Read More »

Flamuri kuqezi në stadium tërbon tifozët serbë, ndërpritet ndeshja

Ndeshja miqësore ndërmjet ekipit italian të Brescias dhe serbëve të Vojvodinës është ndërprerë në minutën e 52, kur rezultati ishte në favor të italianëve 2:1. Siç shkruajnë mediat serbe, një gjë e tillë ka ndodhur pasi tifozë të panjohur në rrethimin e stadiumit kishin vendosur një flamur kuq e zi të Shqipërisë. Një gjë e tillë kishte nxitur tifozët serb që të futeshin brenda fushës, duke ndërprerë kështu edhe ndeshjen, pas një tollovie që ishte krijuar. Ndërkohë pas situatës së krijuar është vendosur që ndeshja të mos vazhdojë fare.

Read More »

Pamje fantastike dhe ‘xhamadani vija-vija’/1 muaj para inaugurimit, ja si duket stadiumi modern i kuqezinjve (FOTO)

Pamje fantastike dhe “xhamadani vija vija” në sfond, ja si duket “Arena Kombëtare” 1 muaj para inaugurimit. Nuk ka më dyshime, stadiumi “Arena Kombëtare” do të inaugurohet zyrtarisht në datën 17 nëntor në sfidën Shqipëri-Francë, e cila do të jetë dhe përballja e fundit e kuqezinjve në grupet e eliminatorëve të Europianit. Punimet janë drejt fundit, ndërkohë që kanë mbetur vetëm disa detaje të vogla, që misioni të përmbushet plotësisht. Së fundmi ka qenë kryeministri Edi Rama që ka publikuar disa pamje nga ambientet e brendshme të impiantit modern, teksa në sfond ishte vendosur kënga “Xhamadani Vija Vija”.

Read More »

David Beckham nis karrierën si agjent, zbulohet klienti i tij i parë

Futbollisti i njohur franzes, Kylian Mbappe, është vënë në shënjestër nga David Beckham, si klienti i tij i parë pasi të fillojë karrierën si agjent. Ish-kapiteni i Anglisë resgjistroi muajin e kaluar “Footwork Management Ltd”, teksa synon të përfaqësojë talentin më të mirë në botë. Rekrutimi i Mbappe mund të jetë fitimprurës për Beckham, pasi sulmuesi i Francës mbetet i pazgjidhur në Paris Saint-Germain mes interesit nga Real Madrid dhe Manchester City. Beckham, i cili ka kontakte në ish-klubin e tij PSG, kuptohet se ka pasur disa takime me Mbappe, shkruajnë mediat e huaja. Ndërkohë pas nënshkrimit për PSG-në përkrah superyllit brazilian Neymar, 20-vjeçari ka shënuar 62 gola në 92 paraqitje deri më tani.

Read More »

“Po vazhdoi kështu, i jap leje të dalë me mbesën time”/Drejtori bujar shpërblen talentin 22-vjeçar (FOTO)

Fiorentina po befason në këtë fillim sezoni, pasi përveç lojës së bukur, ka arritur të gjejë edhe rezultatet, ndërsa një nga futbollistët që kanë shkëlqyer më së shumti gjatë 7 javëve të para ka qenë talenti 22-vjeçar Gaetano Castrovilli. Ky i fundit, pasa një huazimi dy vjeçar te Cremonese në Serinë B, u rikthye në Firenze dhe fitoi menjëherë besimin e trajnerit Montella, duke u shndërruar në titullar fiks dhe për më tepër, duke qenë shpesh protagonist me paraqitjet e tij. Pikërisht për këtë arsye, drejtuesit e Fiorentinës nxituan t’i rinovojnë kontratën dhe e mbyllën me sukses misionin gjatë ditës së djeshme, kur Drejtori Sportiv Daniele Prade njoftoi se Castrovilli ka nënshkruar kontratën e re me kohëzgjatje deri në verën e vitit 2024 dhe me pagë 1 milionë euro në sezon. Prade foli me superlativa për mesfushorin që ka tërhequr vëmendjen në Firence dhe jo vetëm, duke shtuar se nëse Castrovilli do të vazhdojë me këtë seriozitet e përkushtim, do t’i prezantojë mbesën e tij bukuroshe..

Read More »

Festuan golin me simbolin ushtarak/Ja kë nderuan në fushë lojtarët turq (FOTO)

Shqipëria u mposht nga Turqia me një gol në minutat e fundit të realizuar nga sulmuesi Tosun, i cili përfitoi nga gabimi i Strakoshës, duke mos falur me portën e boshatisur. Ky gol çoi peshë zemrat e tifozëve turq, të cilët janë një hap larg kualifikimit. Në momentin e shënimit të golit, nuk mungoi festa e veçantë e futbollistëve turq, të cilët festuan me simbolin e nderimit ushtarak. Mediat vendase zbulojnë se ai festim ishte për forcat e armatosura turke që po luftojnë në Siri kundër kurdëve, të cilët janë cilësuar si terroristë nga qeveria turke.

Read More »

I dhuroi fitoren Turqisë/ Strakosha: Nuk duhej ta bëja atë gabim, ja çfarë më tha babai

Thomas Strakosha ishte ai që gaboi në minutën e fundit, duke “u dhuruar” golin e fitores turqve, ndërsa pas përfundimit të takimit u pa i përlotur, por gjeti menjëherë mbështetjen dhe ngrohtësinë e shokëve të skuadrës. Nuk ishte mbrëmja që ëndërroje apo jo? Fare, pasi ekipi luajti shumë mirë dhe kishte nevojë për mua në fund, por nuk i ndihmova. Më vjen shumë keq, por shpresoj që t’i ndihmoj në takimin e radhës. Çfarë të thanë shokët pas ndeshjes? Të gjithë erdhën dhe më folën mirë, pasi jemi skuadër dhe nuk duhet të individualizojmë gabimet. Megjithatë unë tani jam 24 vjeç dhe kam eksperiencë, ndaj nuk duhet ta bëja atë gabim. Çfarë ju ka thënë Foto Strakosha? Kam folur në telefon dhe normal që edhe ai e ka parë që gabova, por nuk kemi çfarë të bëjmë tani. Më vjen keq.

Read More »