Sport

De Biazi drejt rikthimit, ja në cilën pankinë do e shohim (FOTO)

Eusebio Di Françesko ishte trajneri i parë që u largua për këtë sezon në Seria A, që pas nisjes së sezonit të ri. Pas humbjes me Veronën, ku protagonist me një gol ishte edhe shqiptari Marash Kumbulla, Di Françesko vendosi të largohej në mirëkuptim me drejtuesit e Sampdorias, teksa ekipi gjendej në vendin e fundit në renditje. Tashmë tek Sampdoria për kërkojnë profile trajnerësh për të pasuar Di Françeskon, dhe portali i gazetarit Xhanluka Di Marcio raporton se edhe emri i Xhani De Biazit është mes kandidatëve. Në fillim flitej për Stefano Piolin, por ai është pranë Milanit tani. Emrave si Iakini apo Gatuzo, u është shtuar edhe kandidatura e De Biazit, që orët e fundit duket se ka avancuar ndjeshëm. Që pas largimit nga Alaveshi në Spanjë, ish-trajneri i Kombëtares shqiptare nuk ka një ekip, dhe tani mund të jetë rasti që ai të kthehet në Seria A.

Read More »

“Më kërkoi Belgjika, por refuzova”, mesfushori më i ri i Kombëtares kuqezi tregon arsyen

Lindon Selahi mesfushori i talentuar i Tëentes, i cili po bën paraqitje shumë të mira në kampionatin holandez, ishte një nga risitë e listës së trajnerit Edy Reja për ndeshjet ndaj Turqisë dhe Moldavisë. I pranishëm në konferencën për shtyp të kësaj të hëne së bashku me Cikalleshin, 20-vjeçari theksoi se zgjodhi Shqipërinë pa u menduar dy herë edhe pse për të kishte interes edhe nga Belgjika. “Mendoj se e kam merituar këtë ftesë. Që i vogël ka qenë dëshira ime që të luaj në kombëtare. Jam ende shumë i ri por shpresoj që të luaj, trajneri vendos në fund dhe mendoj se jam gati. I njoh disa futbollistë pasi Seferin e kam njohur, ashtu edhe Ramadanin.Kur kam qenë i ri kam luajtur me Belgjikën sepse nuk më ka ftuar Shqipëria, por tani që më thirri Shqipëria e vendosa. Edhe tani më ka kërkuar Belgjika, por kur e ndjen veten shqiptar, shkon 100% te Shqipëria”. Më pas Selahi u ndal te dy ndeshjet e radhës, ndërsa shpjegoi edhe pozicionin e tij në fushë me shpresën se trajneri Reja do t’ia ja..

Read More »

Sulmuesi “në listën e zezë”, por i përgjigjet me gol në skuadrën e tij

Situatat në ekipin përfaqësues mund të përmbysen shumë dhe shpejt, aq më tepër kur ndryshohen trajner dhe skema loje. Një situatë të tillë po përjeton Myrto Uzuni. Në drejtimin e Cristian Panuccit ishte një titullar fiks, status të cilin e ka humbur tashmë në drejtimin e Edi Rejas. Për dy sfidat e radhës në “Euro2020”, Uzuni nuk bën pjesën në listën kryesore, por qëndron në pritje të një ftesë në minutat e fundit. Sulmuesi beratas shpreson ende se Reja mund ta grumbullojë. Fundja është rikthyer në formë dhe protagonist për ekipin e tij, Lokomotiva e Zagrebit. Uzuni realizoi një gol shumë të bukur përballë Rijekas, një gol me dedikim për Edi Rejan. Ndryshe nga Uzuni, Emir Lenjani siguroi një ftesë nga trajneri italian. Mënyra më e mirë për të përshëndetur këtë vendim ishte një gol me kokë në sfidën kundër Luganos. Te Sion, Lenjani është një titullar absolut dhe shpesh ka marrë dhe rolin e “bomberit” por në përfaqësuese ka humbur shumë nga ai shkëlqim i dikurshëm, gjithsesi mbetet një ..

Read More »

Marquez kampion bote, merr urim special nga e fejuara (FOTO)

Marc Márquez fitoi Çmimin e Madh të Tajlandës në Moto GP duke siguruar titullin e 8 kampion botë në karrierë. Mesh shumë mesazheve urimi për pilotin spanjoll spikat dhe ai i të fejuarës së tij, Lucia Rivero: “Jam krenare për ty!” Ëndrra e Lucias, sikurse e ka treguar në një intervistë të vitit 2016 është të bëhet engjëll i “Victoria’s Secret” dhe me shfaqet e herëpashershme në kopertinat të ndryshme të revistave të modës duket se po po “fluturon” drejt këtij objektivi. Impenjimet profesionale e mbajnë shpesh larg kampionit të MotoGP, por dashuria për të sa vjen e rritet. Profili i saj në Instagram është në rritje të vazhdueshme, deri tani i ka kaluar 135 000 ndjekës.

Read More »

Te Barcelona nuk dinë më ç’të bëjnë me Dembele

Ernesto Valverde i besoi rolin e titullarit Dembélésë në ndeshjen ndaj Sevillas, duke lënë në stol blerjen më të shtrenjtë të verës, Antoine Griezmann. Dikush mund të mendojë se ky vendim erdhi pasi francezi nuk është integruar si duhet dhe nuk po shfaqet në nivelin e tij më të mirë, por duket qartë se ishte një vendin taktik, duke marrë parasysh edhe dëmtimet e shumta në kampin “blaugrana”. Ishte radha e Dembelesë për të luajtur gjithçka. Dhe kur Ousmane i bën mirë detyrat, është një mrekulli. I tillë ishte gjatë 45 minutave të para: shumë aktiv, i shpejtë, befasues, i paparashikueshëm. Pra, u shfaq në versionin e tij më të mirë. Më lojën e tij në pjesën e parë, me siguri e vuri në mendime Valverden për takimet e ardhshme, kryesisht për El Clasicon. Por 22-vjeçari u shndërrua totalisht në fraksionin e dytë, duke shfaqur anën e tij të errët, i vërshëllyer nga tifozët, por i kritikuar edhe nga shokët e skuadrës. Humbi topa të lehtë, me Barcelonën që u kap në befasi në disa raste, god..

Read More »

Del diagnoza e Elseid Hysajt, shkodrani humb Kombëtaren

Pas dëmtimit serioz të pësuar gjatë ndeshjes Torino-Napoli, ka dalë edhe diagnoza e Elseid Hysajt. Lojtari i Kombëtares sipas mjekëve ka pësuar një frakturë në dërrasën e kraharorit (sternum), një prognozë serioze që mund t’i rrezikojë disa muaj aktivitetet shkodranit. Lojtari i Napolit në këtë mënyrë humbet ndeshjet e rëndësishme të Kombëtares me Turqinë dhe Moldavinë, por duke parë dinamikën e përplasjes me tokën, mund të thuhet se ka shpëtuar nga pasoja më të rënda në kokë.

Read More »

Ronaldo mposht Interin, por Georgina i lë pa fjalë me foton provokuese (FOTO)

Georgina Rodriguez konsiderohet si një prej femrave më të bukura dhe Ronaldo është shumë më fat. Teksa CR7 ishte nën ethet e derbit Interi-Juventus, gruaja e saj e motivoi me një foto të nxehtë. Dhe pas suksesit të fitores së Juventusit, Georgina ka publikuar një fotografi të Ronaldos me kurorën e mbretit në kokë. Kujtojmë se ata janë një nga çiftet më të përfolura në mediat rozë, për shkak të famës së madhe që gëzon futbollisti.

Read More »

Ibrahimoviç mbush 38 vjeç, i dhuron vetes “kokëkuqen” 1.5 milionë euro

Zlatan Ibrahimoviç, gjërat i bën gjithmonë të mëdha e të zhurmshme. Kështu ndodhi dhe me ditëlindjen e tij. Për të festuar 38 vjetorin, futbollisti i njohur I “bleu vetes” një Ferrari Monza SP2 Limited Edition, një “kokëkuqe” e jashtëzakonshme me vlerë 1,5 milionë euro. “Gëzuar ditëlindjen Zlatan”, shkroi ylli suedez I futbollit në profilin e tij në Instagram, duke postuar foton e “xhevahirit” të vet të ri me katër rrota. Një makinë vërtet ekskluzive; nga ky model në fakt, ekzistojnë vetëm 499 ekzemplarë në botë dhe njëri gjendet tani në garazhin e Ibrahimoviçit.

Read More »

​Reja për ndeshjen me Turqinë: Mundësia e fundit për të shkuar në Evropë

Trajneri i kombëtares shqiptare, Edoardo Reja ka dalë ditën e sotme në konferencë për shtyp nga ambientet e FSHF, ku ka shpallur listën e futbollistëve të grumbulluar për dy ndeshjet kualifikuese të EURO 2020. Shqipëria do të luajë në datën 11 tetor ndaj Turqisë dhe në datën 14 tetor ndaj Moldavisë, të dyja në transfertë. “Kam folur me Mavrajn i cili këtë javë duhet t’i nënshtrohet një ndërhyrjeje kirurgjikale në krah. Kjo është arsyeja pse nuk është përfshirë në listë, por do ta ftoj sërish. Sadiku në çastet e fundit më ka kërkuar të mos grumbullohet për një problem të rëndësishëm familjar, kjo është e gjitha. Të dy do të kthehen në Kombëtare për raundin tjetër të ndeshjeve”, tha ai. Duke folur për ndeshjen me Turqinë, trajneri shtoi se shkojmë për të marrë një rezultat pozitiv. “Do të shkojmë në Turqi me besim. Dihen vlerat e lojtarëve të Turqisë, ata kanë shumë cilësi dhe marrin pjesë në Kupat e Evropës. Ne po krijojmë një grup të rëndësishëm dhe mund të marrim rezultate kudo. S..

Read More »

Shihni si kanë “përfunduar” Ronaldo dhe Georgina! (FOTO)

Ajo ka një staf të tërë që kujdeset për të. Por Georgina Rodriguez ka zhgënjyer me paraqitjen e saj të fundit. 25-vjeçarja është fotografuar më ndryshe se kurrë. Pa grim dhe me tuta, Georgina po dilte nga një kishë në Turin, ndërkohë që ishte e shoqëruar nga futbollisti i famshëm.

Read More »

Dëmtim horror/ Hysaj bie keq me kokë, del nga fusha me barelë (Foto)

Ndeshja e parë si titullar e Elseid Hysaj në këtë sezon të Serie A përfundon në mënyrën më të keqe për kapitenin e kombëtares shqiptare. Hysaj i aktivizuar në të majtë të mbrojtjes nga Ancelotti në transfertën ndaj Torinos u largua nga fusha me barrelë pas vetëm 34 minutash. Shkodrani u rrëzua shumë keq në tokë pas një përplasjeje në ajër me Ansaldin duke dëmtuar qafën. Një lajm i keq ky për trajnerin e kombëtares Edy Reja i cili me shumë gjasa duhet të bëjë pa Hysajn në dy sfidat e radhës ndaj Turqisë dhe Moldavisë edhe pse gjithçka do të mësohet përfundimisht ditën e hënë.

Read More »

Humbi Zapacostan, Roma do Hysajn në janar

Roma ka zgjedhur Elseid Hysajn për të zëvendësuar të dëmtuarin Zapacosta. Sipas Sky Sport, këputja e ligamentit të gjurit të mbrojtësit të djathtë i detyron drejtuesit verdhekuq të hyjnë në merkato, por të afruar në skuadër një alternativë të besueshme. Javët e e ardhshme mund të rihapen bisedimet mes dy klubeve për kartonin e Elseid Hysajt. Në verë kontaktet u bllokuan nga drejtori sportiv i Romës, Petrachi, për shkak të kërkesave të larta ekonomike të presidentit De Laurentiis (huazim me blerje të detyruar nga Roma për 20 milionë euro). Kontrata e Hysajt me Napolin përfundon në vitin 2021 ndaj dhe një marrëveshje e mundshme do t’i kënaqte të gjitha palët. Roma do të gjente mbrojtësin e djathtë, me eksperiencë ndërkombëtare, Napoli do të çlirohej nga një futbollist që nuk ka asnjë dëshirë për të rinovuar kontratën, ndërsa shkodrani do të nistë një përvojë të re por në nivele të larta. De Laurentiis vazhdon të kërkojë 15-20 milionë euro për Hysajn dhe pavarësisht shifrave të larta, ..

Read More »

E pabesueshme, por e vërtetë, në Gjermani kryesojnë Moenchengladbach dhe Wolfsburg

Nga gabimet e të mëdhave në Bundesliga përfitojnë Borussia Moenchengladbach dhe Wolfsburg që fituan sfidat e tyre respektive këtë të diel dhe u ngjitën në vendin e parë dhe të dytë të kampionatit. Në Borussia Park, Gladbach që deri tani po rezulton si surpriza e bukur e këtij sezoni, mposhti me shifrat e thella 5-1 Augsburg duke u ngjitur në kuotën e 16 pikëve dhe duke kryesuar e vetme Bundesligën pas 7 javëve të para. Zakaria, Herrman dy herë, Plea dhe Embolo ishin autorët e golave për Gladbach që me ish-trajnerin e Salzburg në drejtim Marco Rose mori fitoren e 5-të në 7 javë. Fitore minimale me shifrat 1-0 për Wolfsburg ndaj Union Berlin por shumë e rëndësishme pasi i ngjiti ujqërit të vetëm në vendin e 2-të të Bundesligës me 15 pikë. Një gol i sulmuesit holandez Weghorst në pjesën e dytë nderoi skuadrën e trajnerit Oliver Glasner, me Wolfsburg që është skuadra e vetme që ende nuk ka pësuar humbje në këtë sezon të Bundesligës. Mund të tingëllojë disi e çuditshme por pas 7 javësh ..

Read More »

Barazojnë kryeqytetasit, nga 3 pika për Fiorentinën dhe Atalantën

Roma u ndal në një tjetër barazim pas atij të së enjtes në Europë, dhe këtë herë ishte Kaljari që i mori pikë verdhekuqve në stadiumin Olimpiko në një ndeshje që u tensionua në fund. Skuadra mike mori epërsinë falë penalltisë së kthyer në gol nga Zhoa Mario, sanksion i vendosur nga sistemi i videoarbitrimit. Pak minuta më vonë Çepiteli shkaktoi një autogol. Në minutën e fundit në Olimpiko, Romës iu anulua një gol nga Kaliniç, cka solli protestat e furishme dhe përjashtimin e trajnerit Fonseka. Atalanta fitoi dhe bindi në rikthimin e san në Bergamo, duke likujduar 3-1 Leçen pa asnjë problem. Shiu i rasteve në kuadratin e puljzëve solli fillimisht rrjetat e Zapata dhe Gomez ndërsa trisi u firmos nga Gosens. Në finale, skuadra nga Salento shënoi golin e ndërit me Luçioni. Bolonja dhe Lacio dhanë spektakël për të pranishmit në stadiumin Dal Ara në një barazim 2-2 që i tregoi thuajse të gjitha. Imobile iu përgjigj avantazhit të Krejci ndërsa sulmuesi përsëriti veten ndaj golit të palasi..

Read More »