CDC: Një person i pavaksinuar ka 11 herë më shumë gjasa të vdes nga COVID-19

Qendrat e Shteteve të Bashkuara për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) kanë paraqitur të dhëna që tregojnë se njerëzit e pavaksinuar kanë katër herë e gjysmë më shumë të ngjarë të infektohen me COVID-19 dhe 11 herë më shumë gjasa të vdesin nga COVID-19 sesa personat e vaksinuar plotësisht ndaj COVID-19.

Në një konferencë për Shtëpinë e Bardhë COVID-19 të premten, Drejtoresha e CDC, Rochelle Walenskym tha se të dhënat tregojnë “vaksinimi funksionon dhe do të na mbrojë nga komplikimet e rënda të COVID-19”.

Studimet përfshinin më shumë se 600 mijë persona të infektuar me COVID-19, mes tyre të hospitalizuar dhe viktima në 13 shtete dhe qytete të mëdha nga prilli deri në mes të korrikut.

“Duke parë rastet gjatë dy muajve të fundit kur varianti Delta ishte varianti mbizotërues që qarkullonte në këtë vend, ata që ishin të pavaksinuar kishin rreth katër herë e gjysmë më shumë të ngjarë të merrnin COVID-19, mbi 10 herë më shumë të ngjarë të të shtrohen në spital dhe 11 herë më shumë të ngjarë të vdesin nga sëmundja”, tha Walensky.

Studimi gjithashtu konfirmoi një rritje të infeksioneve më të “lehta” të COVID-19 tek njerëzit plotësisht të vaksinuar, për të cilët autorët thanë se pasqyronin “dobësimin e mundshëm të imunitetit të popullatës të shkaktuar nga vaksina”.

Dy studime të tjera amerikane gjithashtu zbuluan se vaksinat COVID-19 ofrojnë mbrojtje të fortë kundër shtrimit në spital dhe vdekjes, edhe përballë variantit shumë të transmetueshëm Delta, por mbrojtja nga vaksina duket se po zvogëlohet tek njerëzit e moshuar, veçanërisht tek ata 75 vjeç e lart, shkruan Aljazeera, transmeton Klankosova.tv.

Të dhënat amerikane për shtrimin në spital nga nëntë shtete gjatë periudhës kur varianti Delta ishte dominues sugjeruan gjithashtu se vaksina Moderna ishte më efektive në parandalimin e shtrimeve në spital tek individët e të gjitha moshave sesa vaksinat nga Pfizer ose Johnson&Johnson.

Në atë studim të më shumë se 32 mijë vizitave në qendrat e kujdesit urgjent, dhomat e urgjencës dhe spitalet, vaksina e Modernës ishte 95 përqind efektive në parandalimin e shtrimit në spital krahasuar me 80 përqind për Pfizer dhe 60 përqind për J&J.

Një studim tjetër shikoi në mënyrë specifike performancën e vaksinave mRNA – të tilla si injeksionet nga Pfizer dhe Moderna – në pacientët në pesë qendra mjekësore të Punëve të Veteranëve, një grup racionalisht i larmishëm i përbërë kryesisht nga pacientë meshkuj më të vjetër me përqindje më të larta të sëmundjeve themelore.

Nga më shumë se 1.000 shtrime në spital COVID-19 në atë studim, studiuesit zbuluan se të dy vaksinat e kombinuara ishin 86.8 për qind efektive kundër shtrimit në spital-madje edhe kundër variantit Delta. Por efektiviteti i vaksinës ra në 79.8 përqind midis veteranëve 65 vjeç e lart.

Në studimin e tretë, i cili shikoi takimet mjekësore në nëntë shtete, efektiviteti i përgjithshëm i vaksinave mbeti i lartë në 86 përqind kundër shtrimit në spital dhe 82 përqind kundër vizitave në dhomën e urgjencës ose një qendre të kujdesit urgjent. Sidoqoftë, efektiviteti i vaksinës kundër shtrimit në spital ishte “dukshëm më i ulët” tek të rriturit e moshës 75 vjeç e lart, duke rënë në 76 përqind – hera e parë që ishte vërejtur një rënie në këtë grup të dhënash.

Të dhënat vijnë një ditë pasi Presidenti amerikan, Joe Biden, zbuloi një plan gjashtë-hapësh për të luftuar pandeminë, i cili përfshin masa të tilla si kërkimi nga disa punëdhënës që të imponojnë mandate vaksinimi ose testime të detyrueshme, duke vënë në dispozicion më shumë teste të koronavirusit në shtëpi dhe zgjerimin e programit të testimit falas të qeverisë.

“Unë nuk njoh ndonjë shkencëtar atje në këtë fushë i cili nuk mendon se ka kuptim të konsiderueshëm të bësh gjashtë gjërat që kam sugjeruar,” tha Biden të premten gjatë një vizite në një shkollë lokale në Uashington, DC.

“Duhet të bashkohemi. Dhe unë mendoj se shumica dërrmuese – shikoni të dhënat e sondazheve – shumica dërrmuese e popullit amerikan e di që ne duhet t’i bëjmë këto gjëra. Ato janë të vështira, por të nevojshme. Ne do t’i përfundojmë ato, “tha ai.

Sipas shifrave të CDC, rreth 177.4 milionë amerikanë, ose 53.4 përqind e popullsisë totale amerikane, janë vaksinuar plotësisht deri më tani.

LAJME TJERA
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey