Daçiq kërkon që Rusia dhe Kina të përfshihen në dialog

Daçiq: Rusia dhe Kina do të duhet të përfshihen në dialog.

Kryetari i Kuvendit të Serbisë, Ivica Daçiq, beson se Rusia dhe Kina, si anëtare të përhershme të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara përfundimisht do të duhet të përfshihen në zgjidhjen e çështjes së Kosovës.

“Ju keni parë që ekziston një inflacion i përgjithshëm i ideve të ndryshme kur bëhet fjalë për Kosovën, non-paper dhe gjithçka tjetër. Një konstante sigurisht që do të mbetet, dhe kjo është që presioni do të vazhdojë të bëhet ndaj Serbisë për të pranuar pavarësinë e shpallur në mënyrë të njëanshme të Kosovës përmes kësaj formulimi të të ashtuquajturës njohja reciproke, e cila është absolutisht e papranueshme për ne”, tha Daçiq nga Rusia për “Sputnik”, raporton Tanjug, transmeton Klankosova tv.

Lidhur me raportimet se Shtetet e Bashkuara duan ndërmjetës në dialogun Kosovë-Serbi ai vlerëson se ndoshta do të ketë ide të ndryshme në lidhje me negociatorë të ndryshëm.

“Tani për tani, dialogu vazhdon në Bruksel, por sigurisht që verifikimi përfundimtar i gjithçkaje, nëse ka ndonjë përparim, do të duhet të jepet nga Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara, kështu që në fund të gjitha ato vende të përmendura do të duhet të përfshihen në verifikimin përfundimtar të asaj marrëveshjeje”, shtoi ai.

Mundesia me shume...
Pamje me shume...
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey