10 Milliardäre mit großen Verlusten an Geld, weil corona

Zehn Milliardäre verloren mehr als 83 miliardë dollarë këtë javë për shkak të kolapsit të tregjeve të aksioneve.

Edhe njerëzit më të pasur në botë kanë vuajtur nga paniku në tregjet e shkaktuara nga përhapja e koronavirusit nëpër kontinentet. Java e fundit e shkurtit u bë më e keqe për tregjet e aksioneve pas krizës financiare.

Ndërsa koronavirusi përhapet me shpejtësi jashtë territorit të Kinës, shqetësimi i investitorëve për ndikimin e tij në ekonominë globale është rritur.

Këto frikë javën e kaluar ndezën një shitje masive të aksioneve në të gjithë botën. Indekset Shanghai Composite dhe Euro Stoxx 50 ranë përkatësisht 5.2% und 12.4%. Në SH.B.A., indeksi Dow Jones që nga e Premtja e kaluar humbi rreth 3.500 Punkt, oder 12.4%.

und 10 miliarderët të cilët kanë humbur shifrën më të madhe të parave gjatë javës së kaluar:

  1. Jeff Bezos

Burimi i pasurisë: Amazon

Humbja: 14.1 Milliarde

  1. Warren Buffett

Burimi i pasurisë: Berkshire Hathaway

Humbja: 9,8 Milliarden Dollar

  1. Elon Musk

Burimi i pasurisë: Tesla

Humbja: 8.5 Milliarden Dollar

  1. Mark Zuckerberg

Burimi i pasurisë: Facebook

Humbja: 8.5 Milliarden Dollar

  1. Larry Allison

Burimi i shtetit: Oracle

Humbja: 7,7 Milliarden Dollar

  1. Bernard Arnault

Burimi i pasurisë: LVMH

Humbja: 7,4 Milliarden Dollar

  1. Faqe Larry

Burimi i pasurisë: Alfabeti

Humbja: 7,3 Milliarden Dollar

  1. Sergey Brin

Burimi i pasurisë: Alfabeti

Humbja: 7 Milliarden Dollar

  1. Bill Gates

Burimi i pasurisë: Microsoft

Humbja: 6.6 Milliarden Dollar

  1. Amancio Ortega

Burimi i pasurisë: Inditex

Humbja: 6.1 Milliarde

Die Post 10 Milliardäre mit großen Verlusten an Geld, weil corona erschien zuerst auf Shqipmedia.

AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey