Straffungs 14 Neue Fälle von corona, Es geht an 224 numri total i të infektuarve

Straffungs 14 raste të reja me Coronavirus, Es geht an 224 numri total i të infektuarve në Kosovë.

Janë konfirmuar 14 raste të reja me koronavirus në Kosovë duke çuar numrin total të të prekurve në 224.

Lajmi është bërë i ditur nga Instituti i Shëndetësisë Publike, gjersa njoftohet se shtatë persona janë shëruar gjatë ditës së djeshme, dhe një person ka humbur jetën.

Rastet pozitive janë raste kontakti, vier (4) prej tyre me vendbanim në Smrekonicë-Vushtrri, zwei (2) me vendbanim në Banjë- Malishevė, zwei (2) me vendbanim në Prishtinë, zwei (2) me vendbanim në Mitrovicë të Veriut dhe me nga një (1) rast vendbanimet Bllacë-Suharekë, Gjurgjevik-Klinë, Krojmir-Lipjan dhe Zveçan.

Në këto shifra tashmë janë përfshirë edhe rastet në veri të vendit.

Vollständige Ankündigung:

SHTATË TË SHËRUAR DHE KATËRMBËDHJETË RASTE POZITIVE ME COVID-19!

die Daten 08 shkurt deri më 08 April 2020, Labor für Molekulare Mikrobiologie am IPH mit RT-PCR-Verfahren, insgesamt Test 2.570 mostra të dyshimta në virusin SARS-CoV-2 dhe prej tyre rezultojnë gjithsej dyqind e njëzet e katër (224) raste pozitive (të përditësuara për të gjitha komunat në Republikën e Kosovës) mir 6 raste të vdekjes të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese.

heute, mehr 08 April 2020 Labor für Molekulare Mikrobiologie am IPH mit RT-PCR-Verfahren, insgesamt Test 218 mostra të marra nga rastet e hospitalizuara në Klinikën Infektive, gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren si dhe nga karantina në Qendrën studentore. Nga mostrat e marra për testim në virusin SARS-CoV-2, gjithsej katërmbëdhjetë (14) prej tyre kanë rezultuar pozitive.

Rastet pozitive të sotme janë raste kontakti, vier (4) prej tyre me vendbanim në Smrekonicë-Vushtrri, zwei (2) me vendbanim në Banjë- Malishevė, zwei (2) me vendbanim në Prishtinë, zwei (2) me vendbanim në Mitrovicë të Veriut dhe me nga një (1) rast vendbanimet Bllacë-Suharekë, Gjurgjevik-Klinë, Krojmir-Lipjan dhe Zveçan.

Sot më 08 April 2020, nga Klinika Infektive është raportuar një rast i vdekjes nga fshati Banjë-Malishevës e gjinisë femër të moshës 66 vjeç dhe e konfirmuar me COVID-19 me datë 04 April 2020. Është trajtuar në repartin intenziv të Klinikës Infektive nga data 04 April 2020. Pacientja ka patur edhe sëmundje tjera shoqëruese (Diabet Melit tip 2, Hypertensio arterialis dhe Insufficientio renalis acuta).

Sot më 08 April 2020, janë shëruar edhe shtatë (7) Patienten, derisa numri i përgjithshshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej tridhjetë e shtatë (37).

die Daten 13 Mars 2020 kur janë konfirmuar dy rastet e para, up mit 08 April 2020 gjithsej dyqind e njëzet e katër (224) raste pozitive të konfirmuara për virusin SARS-CoV-2.

Nga rastet e konfirmuara pozitive, sipas komunave: gjashtëdhjetë e gjashtë (66) raste nga komuna e Malishevës, njëzet e pesë (25) raste nga Prishtina, njëzet e një (21) raste nga komuna e Vushtrrisë, njëzet (20) raste nga Mitrovica e Veriut, tetëmbëdhjetë (18) raste nga Gjilani, trembëdhjetë (13) raste nga Kamenica, dhjetë (10) raste nga Gjakova, dhjetë (10) raste nga Zveçani, shtatë (7) raste nga komuna e Vitisë, sechs (6) nga komuna e Pejës, vier (4) raste nga Podujeva, tre (3) raste nga Klina, tre (3) raste nga Fushë Kosova, tre (3) raste nga Prizreni, tre (3) raste nga Leposaviqi, tre (3) raste nga Suhareka, zwei (2) raste nga Ferizaji, zwei (2) raste nga Zubin Potoku, zwei (2) raste nga Lipjani dhe me nga një (1) rast komuna e Drenasit, Obiliqit dhe Shtimes.

Në IKSHPK në vazhdimësi përgjatë 24 orëve janë duke u kontaktuar dhe mbikëqyrë të gjitha kontaktet e rasteve, si dhe kontaktet e kontakteve duke iu obliguar për vetëizolim dhe të kërkojnë ndihmë mjekësore nëse kanë simptome. Deri më sot janë kontaktuar dhe janë nën mbikëqyrje 3.882 kontakte të rasteve.

die Daten 01 Februar 2020 up mit 08 April 2020 në Aeroportin ndërkombëtar “Adem Jashari” si dhe në pikat tokësore kufitare janë depistuar gjithsej 25.990 Reisende. Në Aeroportin “Adem Jashari” 1.070 Reisende, Merdare 6.559, Vërmicë 7.477, Jarinje 2.219, Weißer Staub 1.245, Hani i Elezit 4.899, Turm 1.614, Hals Morin 47, Bërnjak 657, Qafë Prush 35, Muçibabë 167 dhe Glloboçicë 1 Reisende.

Në nivel global, nga data 31 Dezember 2019 zu 8 April 2020 sipas Worldometers, janë raportuar gjithsej 1.524.844 raste të COVID-19 dhe 87.870 raste të vdekjes.

QËNDRONI NË SHTËPI, KJO UA SHPËTON JETËN!

MBANI DISTANCË FIZIKE PËR SË PAKU 2 METRA!

NA NDIHMONI PAK QË TË JU NDIHMOJMË SHUMË!

Ju faleminderit për mirëkuptim!

AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey