Dendias: Greqia e përkrah dialogun për zgjidhje të qëndrueshme

Ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias ka deklaruar se Greqia e mbështet dialogun në vazhdimësi, duke bërë thirrje që të intensifikohen përpjekjet për të arritur një zgjidhje të qëndrueshme gjithëpërfshirëse.

“Ne besojmë që i mbarë Ballkani Perëndimor duhet të lidhet me linjën transatlantike. Është potenciali i marrëdhënieve tona kulturore ne duhet të shkojmë me tej në këtë fushë. Greqia për dy dekada në mënyrë të vazhdueshme për integrimin evropian të Ballkanit Perëndimor. Ne besojmë që Ballkani Perëndimor i takon Evropës dhe duhet të jetë pjesë integrale e BE-së”, ka deklaruar ai.

Përmes zyrës e cila është avancuar në një zyre të interesave të përgjithshme të Kosovës në Athinë, e mbështesim në vazhdimësi dialogun. Unë kam në kontakte të rregullta me miqtë e mi dhe përfaqësuesin evropian Lajçak dhe Greqia mbështet këto përpjekje”, ka shtuar tutje.

Mundesia me shume...
Pamje me shume...
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey