Dhe magjia e saj në qiell mbi Laplandin finlandez

Sharing is caring!

Në Finlandë, ndodh jo rrallë që qielli të ngjyroset me të gjelbër dhe njerëzit të mund të shijojnë vallëzimin e aurorës boreale. Dhe magjia e saj në qiell mbi Laplandin finlandez, ka surprizuar shumëkënd nga e premtja deri të shtunën.

Fenomeni është rezultat i përplasjes mes pjesëza të ngarkuara me elektricitet nga dielli, që hyjnë në atmosferën tokësore.

Drejtori i një reviste udhëtimesh, “Gjithçka për Laplandin”, Aleksander Kuznetsov, që ka filmuar spektaklin e dritave, thotë se ka qenë aurora më e bukur që rajoni ka parë që nga shtatori i 2017-së. /tch/

Sharing is caring!

Loading...
shares