Disa deputetë do të bëhen ministra, kush do t’i zëvendësoj ata?

Këta janë deputetët e mundshëm të cilët do të zëvendësojnë ministrat.

Qeveria Kurti është votuar sot me 67 vota në Kuvendin e Kosovës.

Në këtë qeveri do të jenë edhe disa ministra të cilët janë votuar si deputetë në zgjedhjet e 14 shkurtit.

Këta janë ministrat të cilët janë votuar si deputetë dhe votat që kanë marrë:

ARBEN VITIA M 107 858

DONIKA GËRVALLA-SCHËARZ F 71 722

HEKURAN MURATI M 41 172

FATON PECI M 25 284

LIBURN ALIU M 22 520

ARBERIJE NAGAVCI F 21 781

HAJRULLA ÇEKU M 17 674

ROZETA HAJDARI F 11 207

XHELAL SVEÇLA M 10 359

Ndërkohë, duke marrë parasysh se zëvendësimi bëhet në bazë të deputetit i cili është votuar më së shumti fillimisht dhe gjinia si kriter i dytë, këta janë deputetët të cilët do të zëvendësojnë ministrat e zgjedhur:

ENVER HALITI M 7 492

SHQIPE ISUFI F 7 481

MIRSAD SHKRETA M 7 370

GRAMOS AGUSHOLLI M 6 740

ALBAN BAJRAMI M 6 631

JAHJA KOKAJ M 6 485

HYDAJET HYSENI KALOSHI M 6 339

YLLZA HOTI F 5 929

GRESA BYTYQI KELMENDI F 5 334

Mundesia me shume...
Pamje me shume...
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey