Doni bark të sheshtë? Hiqni dorë nga këto ushqime

Për disa tashmë kanë filluar pushimet e për të tjerë do të nisin së shpejti. Edhe shumë, veçanërisht zonjat, dëshirojnë të kenë një bark të sheshtë gjatë udhëtimeve të tyre në plazh.

E vërteta është se dhjami i barkut është një nga gjërat e para që dikush dëshiron të largojë kur të ketë shtuar kilogramët e tepërt. Edhe nuk ka të bëjë vetëm me paraqitjet me rrobat e plazhit.

Dhjami i akumuluar në bark, përveç efektit estetik, është lidhur drejtpërdrejt me rritjen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës, diabetit dhe Alzheimerit. Por cilat ushqime duhet të shmangni për të pasur një bark të sheshtë?

Shikoni disa prej tyre:

Patate të skuqura

Sipas studiuesve, njerëzit që hanë rregullisht patate të skuqura fitojnë më shumë se 1.5 kg çdo katër vjet. Këta subjekte fituan të paktën 7 kg vetëm në bark gjatë studimit.

Pica

Yndyra e ngopur, e cila është e pranishme në pica, ka më shumë gjasa të grumbullohet në zonën e barkut, ndaj është një nga ushqimet që duhet shmangur.

Pije te lehta

Sipas një studimi të fundit, pijet e gazuara dietike janë të lidhura me rritjen e perimetrit të belit, të paktën në moshat më të mëdha. Mos u mashtroni nga përmbajtja e ulët e kalorive.

LAJME TJERA
AlbaniaEnglishFrenchGermanItalyTurkey